Ciemna strona

Tłumaczenie: Jakub Małecki
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Mud Vein

Mroczna, hipnotyzująca historia, która może się przydarzyć każdemu. W dniu swoich trzydziestych trzecich urodzin popularna pisarka Senna Richards budzi się uwięziona w obcym domu. Została porwana, ale nie wie przez kogo ani dlaczego. Szybko staje się jasne, że jeśli chce odzyskać wolność, powinna dokładnie przyjrzeć się swojej przeszłości i odczytać pozostawione jej wskazówki. Jednak...

Mroczna, hipnotyzująca historia, która może się przydarzyć każdemu.

W dniu swoich trzydziestych trzecich urodzin popularna pisarka Senna Richards budzi się uwięziona w obcym domu. Została porwana, ale nie wie przez kogo ani dlaczego. Szybko staje się jasne, że jeśli chce odzyskać wolność, powinna dokładnie przyjrzeć się swojej przeszłości i odczytać pozostawione jej wskazówki. Jednak przeszłość skrywa mroczne tajemnice…

Kobieta uświadamia sobie, że to gra. Wyrafinowana i niebezpieczna. I że tylko prawda może przynieść wyzwolenie.

A jaka jest twoja ciemna strona?

***

Senna, autorka poczytnych powieści, jest zmuszona zagrać w okrutną grę nie tylko ze swoim porywaczem, ale przede wszystkim z samą sobą. Prawda nas wyzwoli? Tylko pod warunkiem, że jest mniej przerażająca od fikcji. Ciemna strona przywodzi na myśl Funny Games. Z tą różnicą, że bohaterowie kultowego thrillera mogli stanąć ze swoimi dręczycielami twarzą w twarz.
Agnieszka Łopatowska, Interia.pl

Mroczna, niepokojąca, trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Taka jest historia Senny: zaskakuje i przeraża coraz bardziej z każdym kolejnym rozdziałem. Tarryn Fisher udowadnia, że jest mistrzynią w tworzeniu przerażających i zapadających w pamięć powieści.
Marta Korytkowska, Bibliofilem Być

Tarryn Fisher po raz kolejny sprawia, że czujemy się nieswojo podczas lektury, a gęsia skórka towarzyszy nam do samego końca. Ciemna strona nie tylko trzyma w napięciu, ale przede wszystkim zagląda głęboko w ludzką psychikę i obnaża mechanizmy jej działania. Wniosek? Ludzie noszą w sobie mrok, o którym często nie mają pojęcia.
Marta Włodarczyk, Życie między wierszami

Tarryn Fisher jak zawsze wychodzi poza schemat, gwarantuje podróż w głąb ludzkiej psychiki i stawia pod znakiem zapytania wszystko, co wiemy na temat związków. Ciemna strona to prawdziwa perełka, mieszanka romansu z kryminałem i thrillerem psychologicznym.
Karolina Skalska, Ebookoholic

źródło opisu: http://www.wsqn.pl

źródło okładki: http://www.wsqn.pl

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 763

Tajemnice w tajemnicach

Przytulna chata na odludziu, za oknem śnieg, drewno w kominku, dobrze zaopatrzona spiżarnia, w salonie książki, szafa pełna nowych ubrań. Wymarzony weekend? Początek ciepłego romansu? Nie, tak zaczyna się mroczny thriller Tarryn Fisher.

Popularna pisarka Senna Richards budzi się w nieznanym domu, w swoim nowym więzieniu. Kto ją tu zamknął i dlaczego? Co musi zrobić, aby odzyskać wolność? Dzień po dniu coraz bardziej osuwa się w ten klaustrofobiczny koszmar, szukając rozwiązania zagadki we własnej bolesnej przeszłości.

Tarryn Fisher drobiazgowo komponuje swoją powieść. Zaczyna od teraźniejszości, żeby następnie cofnąć się do przeszłych wydarzeń. Z czasem cała sytuacja nabiera coraz większego sensu i głębi: wraz Senną odkrywamy, w jaki sposób jej przeszłość wiąże się z kolejnymi elementami wyposażenia tego niecodziennego więzienia. Cały dom okazuje się złożoną zagadką, jak pewnego rodzaju Escape Room, w którym motywem przewodnim jest przeszłość bohaterki. Przeszłość, o której ze wszystkich sił starała się zapomnieć.

Pomysł ze „spersonalizowanym” więzieniem okazał się bardzo udany, z łatwością można odczuć duszącą, niepokojącą atmosferę tego miejsca. Główna bohaterka okazuje się złożoną postacią: każdy ma jakąś ciemną stronę, ale u niej ta mroczna część wydaje się dominować, odcinając ją od ludzi. Senna równocześnie irytuje i budzi współczucie, jest za razem silna i wrażliwa, poznaczona fizycznymi i psychicznym ranami z przeszłości. Obecna sytuacja zmusza ją do rozdrapania dawnych blizn, pozostaje tylko pytanie, czy po tym zabiegu wreszcie się zagoją, czy też rozjątrzą się, zatruwając wszystko, co jej pozostało? I kto za tym wszystkim stoi? Jaki ma w tym cel?

Ciekawa jest również rola, jaką w powieści odgrywa muzyka i sztuka – oba te elementy komponują się z przeżyciami bohaterki, doskonale je uwydatniając. Warto w czasie lektury zatrzymać się i odszukać w Internecie wspomniane w książce obrazy i utwory, aby mocniej wczuć się w jej atmosferę.

Tarryn Fisher stworzyła złożony thriller psychologiczny z elementami kryminału, a nawet romansu. Mroczny, wciągający i zapadający w pamięć.

Agnieszka Kruk

Patronaty tygodnia

Rozpoczął się listopad, a jesień zadomowiła się na dobre. Wieczory pod kocykiem i z gorącą herbatą umili wam nasza cotygodniowa lista patronatów. Z nowymi powieściami wracają Remigiusz Mróz i Zygmunt Miłoszewski, więc emocji na pewno nie zabraknie! A jeśli szukacie czegoś na osłodzenie paskudnej pogody, to polecamy „Pudełko z marzeniami” duetu Witkiewicz-Rogoziński.