Gnat - Bone - 2 - Kant kontratakuje, czyli przesilenie

Solstice, or Phoney Strikes Back
9788328119857
komiksy
Mihau2d

Drugi z trzech tomów przygodowej sagi. Wydarzenia nabierają tempa, a główny bohater Chwat Gnat znowu przeżywa wspólne przygody ze swoimi kuzynami – cwanym Kantem Gnatem i nieodpowiedzialnym Chichotem Gnatem. Muszą zmagać się z całą plejadą groźnych przeciwników, na czele z tajemniczym Zakapturzonym oraz przywódcą szczurostworów, Króldokiem, którzy służą mrocznemu Władcy Szarańczy. Na drodze...

Na drodze bohaterów staje też potężny górski lew, Granitowy Kieł. Zarówno Gnatowie, jak i wojownicza Zadra dowiadują się coraz więcej o swoim przeznaczeniu. Gnat (Bone) to licząca w oryginale 55 zeszytów komiksowa saga fantasy, wydawana w latach 1991–2005. Jej autor, Jeff Smith, czerpał inspirację z wielu źródeł. Dzięki temu powstał ogromny, zachwycający świat, a pełne rozmachu przygody bohaterów zabarwione są ogromną dawką humoru.

Komiksy z serii Gnat zdobyły wiele nagród, w tym najważniejsze wyróżnienia w branży: dziesięć Nagród Eisnera i jedenaście Nagród Harveya.

źródło opisu: https://egmont.pl/Kant-kontratakuje-czyli-przesile...(?)

źródło okładki: https://egmont.pl/Kant-kontratakuje-czyli-przesile...»

Wkp | 2017-09-28
Przeczytana: 01 listopada 2017

REWELACYJNY GNAT

Chociaż to „Wielki krowi wyścig”, opowieść, która znalazła się w pierwszym tomie „Gnata” jest uznawany za najlepsze, co do zaoferowania ma ta seria, „Kant kontratakuje, czyli przesilenie” nie zawodzi. To właściwie komiks równie dobry, co jego poprzednik, w rewelacyjny sposób bawiący się motywami z literatury fantasy, disnejowskich bajek, komiksów, a nawet filmów, i wspaniale kontynuujący opowieść o przesympatycznych, choć uciążliwych Gnatach.

Recenzja opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/09/28/gnat-2-kant-kontratakuje-czyli-przesilenie-jeff-smith/

PolishPopkulturę | 2018-03-01
Przeczytana: 01 marca 2018

Pierwszy tom zbiorczy wydał mi się płytki i przegadany. Drugi jest już nieco lepszy, choć rozkręca się dopiero pod koniec. Księga szósta za to rekompensuje wszystko. Akcja, dotąd nieznośnie statyczna, przyspiesza. Nagle robi się sporo mroczniej; historia zyskuje niespodziewaną głębię, a autor zaczyna serwować czytelnikom plot twista za plot twistem. W sumie sam jestem w szoku, że tak bardzo mi się podobało. Teraz z niecierpliwością wyczekuję kolejnego tomu. Chcę wiedzieć, jak to wszystko się zakończy!

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Przemek Skoczyński | 2017-10-16
Na półkach: Przeczytane, Komiks, Dla dzieci
Przeczytana: 16 października 2017

Jest mroczniej, jest dynamiczniej i bywa zaskakująco (Omen!). Smith świadomie nawiązuje do popkulturowych schematów i bawi się konwencją w sposób bardzo sprawny. Dla dużych i małych.

ilo99 | 2018-02-18
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 18 lutego 2018

Ponieważ zaczęłam lekturę od drugiego tomu nie było łatwo. Bohaterowie początkowo mówili zagadkami, bo ośmielili się wspominać wcześniejsze wydarzenia, o których nie miałam pojęcia. Lecz gdy akcja nabrała tempa, zrobiło się ciekawiej. A co najważniejsze śmieszniej. I to jest chyba największy atut tego komiksu. Żart pojawia się, co prawda, jedynie od czasu do czasu, ale za to jest tynfa wart. Jeśli zaś o treść chodzi, to nie powala. Ot, klasyka, ci źli, co atakują spokojnych mieszkańców wsi. Jedynie Kant Gnat trochę miesza i wprowadza element zaskoczenia.

Mroczniejszy od pierwszego tomu. Pojawiają się trochę drastyczne sceny czy kwestie (zjadanie postaci), jedni wrogowie działają, większy wróg się budzi... Wciąż to świetne fantasy, choć humor nie gra aż tak dużej roli, a sielanka jest zastępowana wspomnianym mrokiem (co zresztą odbieram jako zaletę).

Przyznaję, to komiks nieco przegadany, ale mnie przygoda porwała, natomiast odkrywane tajemnice - o świecie i przeszłości postaci - zdecydowanie wzbogacają fabułę (która jest tak rozbudowana, jak na epickie fantasy przystało). Ponownie jestem więc zachwycony i wypatruję już ostatniej odsłony "Gnata".

Weronika | 2017-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2017

Bardzo bardzo dobry komiks. Jak dla mnie drugi tom lepszy; pewnie dlatego, że duo się dzieje, jest dużo niewiadomych i strachu o ulubionych bohaterów ;). Rysunki jak ostatnio, dobrze oddają dynamikę sytuacji, są dokładne i dopracowane. Dalszy ciąg historii ciekawy chociaż jeszcze ostateczna bitwa przed nami! Kuzyni Gnatowie przesympatyczni troszkę disneyowscy jednak mają swój urok, a knucie Koncjusza czy wpędzanie w kłopoty pozostałych niezmiennie śmieszą. Polecam i czekam na ostatni tom.

Joyofcomunism | 2018-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Dobra kontynuacja ciekawej historii. gdzieś w 3/4 tomu trochę straciła rozpęd jednak końcówka bardzo mocna. Teraz pora na tom 3.

W recenzji z pierwszego tom serii Gnat napisałem: „Komiks Jeffa Smitha jest arcydziełem narracji graficznej”. Po przeczytaniu kolejnej odsłony, która nosi podtytuł Kant kontratakuje, czyli przesilenie, podtrzymuję swoją wcześniejszą opinię. Widać wyraźną zmianę klimatu i charakteru opowieści. W trakcie rozwoju fabuły znikają elementy baśniowe i disnejowskie. Ze sceny na scenę robi się mroczniej, pryska gdzieś beztroska Gnatów. Całość ewoluuje w stronę pełnego niebezpieczeństw heroic fantasy.

W opowiadanej historii nie ma luki, ciągłość zostaje zachowana, ponieważ narracja zostaje podjęta w tym miejscu, w którym została zatrzymana w „jedynce”. Kant Gnat oraz Chichot Gnat kontynuują swój zakład z Luciusem Downem o to, kto z nich sprzeda więcej piwa. Jak pamiętamy stawką w grze jest akt własności oberży Baryłkowa Ostoja. W tym samym czasie Babcia Ben, Zadra i Chwat Gnat idą przez góry, gdy na ich drodze pojawiają się szczurostwory, a nawet sam Króldok. Walka jest zażarta i krwawa, po...

Emes | 2018-09-22
Przeczytana: 22 września 2018

Gnat to taka oldschoolowa animacja Disneya. U młodszych wywołuje niesamowity zew przygody i inspiruje do bycia lepszą osobą a dorosłym przyjemnie przypomina o czasach gdzie wszytko było jakieś prostsze i bardziej cieszyło.

Dalej jest świetnie ale tutaj (w przeciwieństwie do pierwszego tomu) są już jakieś wady. Kilka niestarannych rysunków, a piąta "księga" z udziałem pewnego wielkiego kota trochę się ciągnie i jest zdecydowanie przegadana. Nie są to duże rzeczy i dalej Gnat dostarcza mi jednych z najprzyjemniejszych czytelniczych przeżyć do tej pory.

malyjaca | 2018-10-22
Na półkach: Komiksy 2018, Przeczytane