Katarzyna

Effi tego samego dnia wkracza w dorosłość i... traci wszystko – cumujący w pasie planetoid prom kosmiczny, na którym dorastał, zostaje unicestwiony przez drony Federacji, a w eksplozji ginie matka bohatera. Wśród szczątków kampera cudem udaje mu się odnaleźć fragment jej ciała, który zamyka w kriokapsule i wyrusza na Duat – wyniszczoną w wyniku kilkusetletnich wojen genetycznych Ziemię. Liczy na odnalezienie czynnego laboratorium, w którym zdoła przywrócić matkę do życia. Okazuje się, że planeta wcale nie przypomina martwego, toksycznego świata znanego dotychczas z internetowych przekazów. Czekają tam na niego wielka przygoda, wielkie niebezpieczeństwo, wielka tajemnica i skomplikowana miłość.

Space opera osadzona w uniwersum starożytnego Egiptu. Szczygielski z filmowym rozmachem prowadzi czytelnika po bezkresnych międzyplanetarnych przestrzeniach oraz nieznanych krainach wypełnionych zmutowanymi stworami rodem z literatury postapokaliptycznej.

źródło opisu: http://latarnik.com.pl/pl/p/Serce-Neftydy/387

źródło okładki: http://latarnik.com.pl/pl/p/Serce-Neftydy/387

Przeczytana: 17 listopada 2017

Effi po ukończeniu siedemnastego cyklu wreszcie może uważać się za dorosłego obywatela - a przynajmniej mógłby, gdyby nie miał w sobie niewłaściwych genów, które odbierają mu ten tytuł, oraz wiążące się z nim przywileje. Podekscytowany nowymi możliwościami, od razu wyrusza w pogoni z ogromnym kosmoodpadem, jednak gdyby postępował chociażby odrobinę mniej pochopnie, być może udałoby mu się uniknąć całego ciągu konsekwencji wiążących się z tym wybrykiem.

Okazuje się, że kosmoodpad, który chciał sobie przywłaszczyć był tak naprawdę komórkami organizmów, a co za tym idzie, zakazany przez Federację i wystawiony do natychmiastowej destrukcji. Chłopak jednak zafascynowany możliwościami, które niesie za sobą jego sprzedaż, nie baczył na konsekwencje i od razu chciał zabrać go na swój statek. Niestety moment przed przyczepieniem go do pojazdu, obiekt zostaje zdezintegrowany, jak i kamper, do którego główny bohater miał zamiar go przenieść.

Utrata domu nie byłaby taka straszna, gdyby nie...

grejfrutoowa | 2018-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2018

Effi przygotowuje się do wkroczenia w dorosłość. Niestety ten dzień nie będzie dla niego dobry. Chłopak traci matkę i dom, a jedyne, co zostaje po tym wszystkim, to serce jego rodzicielki unoszące się w kosmosie. Effi zabiera je ze sobą i rusza na planetę, na której dawniej przeprowadzano eksperymenty genetyczne. Liczy, że znajdzie laboratorium, w którym uda mu się przywrócić matkę do życia.
Serce Neftydy Marcina Szczygielskiego to powieść młodzieżowa z pogranicza fantastyki, w której głównym bohaterem i narratorem jest Effi. To młody chłopak, który nagle traci wszystko, ale nie poddaje się, a jego celem jest wskrzeszenie matki i tylko to trzyma go przy zdrowych zmysłach. Chłopak momentami zachowuje się dziecinnie, mimo że za wszelką cenę chce pokazać, jaki jest dorosły. W jego zmaganiach pomaga mu Wtyczka, czyli aplikacja w jego głowie, która odpowiada m.in. za przeszukiwanie jego pamięci.
Głównym wątkiem jest podróż na ziemię i odszukanie laboratorium, które ma pomóc chłopakowi...

Fleur | 2017-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2017

Kolejny literacki eksperyment Szczygielskiego i kolejna jego wyprawa do gatunku, którego w swojej twórczości jeszcze na serio nie eksplorował. Bardzo „chłopacka” książka science-fiction utrzymana w tradycyjnej konwencji. Porównanie z powieściami Bohdana Peteckiego bardzo na miejscu, ale w całej opowieści pobrzmiewają też wyraźnie echa klasycznych pozycji literatury fantastycznej, choćby do trylogii „Hiszpańscy żebracy” Nancy Kress, czy „Władcy niebios” Johna Brosnana. Jak zawsze u autora drobiazgowe, perfekcyjne opracowanie tła i realiów (w tym przypadku przewrotnego połączenia mitologii i wierzeń starożytnego Egiptu z futurystyczną, apokaliptyczną wizją kresu ludzkiej cywilizacji). Zdumiała mnie próba zbudowania dla potrzeb powieści nowego systemu miar czasu i kalendarza – o dziwo udana, choć śledzenie upływu lat zamienionych na cykle i godzin na cykle wymaga od czytelnika koncentracji. W tej futurystycznej scenografii - opowieść o typowym nastolatku, który stawia czoła...

Bartek Biedrzycki | 2017-10-03

Zaczyna się jak space opera, potem jest prawie survival horror na zabójczej Ziemi. Jest przygoda, sensacja, sieć, genetyka i akcja, która nie galopuje, bo nie musi - i tak dzieje się wystarczająco dużo. Wciągająca historia w klasycznym duchu Bohdana Peteckiego, w której starożytny Egipt miesza się z mroczną, kosmiczną przyszłością, a komputerowe interfejsy mają kobiece osobowości.

Więcej uwag w przedpremierowej recenzji: http://www.gniazdoswiatow.net/2017/10/23/lodowka-i-egipskie-plagi/

Kosz_z_Książkami | 2017-11-12

Serce Neftydy to książka, która zaciekawiła mnie od momentu w którym natrafiłam na pierwsze informacje na jej temat. Połączenie wizji przyszłości ludzkości rodem z historii science fiction z wierzeniami starożytnych Egipcjan stanowi dość odważne i niecodzienne połączenie i trudno mi ukryć, że byłam niezmiernie ciekawa jak udał się taki eksperyment. Pełna zarówno obaw jak i nadziei zasiadłam więc do lektury najnowszej książki Marcina Szczygielskiego.

Effi, główny bohater książki, to siedemnastoletni chłopak wkraczający w dorosłość, a co za tym idzie mający uzyskać pełen dostęp do trójsieci, który dotychczas ograniczała jego SI nazywana Wtyczką. Niestety w dniu, w którym miał osiągnąć pełnoletniość w wyniku wyjątkowo niefortunnego splotu wydarzeń traci dosłownie wszystko – swoją matkę, prom kosmiczny, który był ich domem, a także staje się poszukiwany przez Federacje, a tym samym grozi mu likwidacja. Nie widząc innej opcji na poprawę swojej sytuacji decyduje się spróbować przywrócić...

Batory | 2018-01-02
Przeczytana: 26 grudnia 2018

KSIĄŻKA ROKU 2017 IBBY – Międzynarodowej Izby Książki Dla Młodych. Pierwsza książka science fiction Pana Marcina jaką przeczytałam i mam wielką nadzieję, że okaże się pierwszym tomem całego cyklu (co sugeruje podtytuł „Nowe Heliopolis”). Powieść zdecydowanie dla wytrawnych czytelników, szczególnie takich, kórych pasjonuje ten gatunek. Roi się tu od żartobliwych nawiązań i aluzji do XX-wiecznych utworów fantastycznych, od najwcześniejszych, aż po niedawne. Bardzo starannie przemyślana fabuła, podczas czytania niezbędny okazał się zamieszczony na końcu przewodnik po staroegipskiej mitologii i panteonie bóstw. Wartka, wymagająca skupienia i pełna zaskakujących zwrotów akcja. Świetnie skonstruowany główny bohater, który chwilami bywa ujmujący, a niekiedy irytujący, ale trudno nie darzyć go sympatią. Całości dopełniają kolorowe, drobiazgowo realistyczne ilustracje wykonane przez samego autora, w ktorych wyraźnie widać wpływy klasycznych grafik SF z pracami Wojtka Siudmaka na czele....

Jacek Jarosz | 2017-12-29
Przeczytana: 20 listopada 2017

Znam Mariusza Szczegielskiego jako utalentowanego grafika i autora przygodowych powieści dla młodzieży i dzieci. Tym razem Szczegielski podjął trud napisania powieści fantastycznej dla dorosłych, której dał tytuł "Serce Neftydy", nawiązujący do mitologii Starożytnego Egiptu.

Pierwsze, co zwraca uwagę w powieści, to okładka - dopracowana, utrzymana w stylu, ale oryginalna, z grafiką autorstwa, oczywiście, Szczegielskiego.

Czytać się, naturalnie, da. Ale osobiście wolałbym, aby Szczegielski powrócił do grafiki i powieści dla dzieci.

Wiedźminka | 2018-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Gdyby porównać wyobraźnię do świata, to każda przeczytana książka jest nową wyspą, nowym kontynentem, na którym rozwija się bujne życie naszych myśli.
Jedna książka wywiera na nas mniejsze wrażenie, druga wydaje się być tylko odgrzanym kilka razy kotletem,o którym szybko zapominamy, innym razem można trafić na prawdziwą perłę. Dla niej zarywa się noce, nie potrafi się dojść do siebie przez co najmniej tydzień, człowiek jest rozbity i powolutku układa swoje ciało i umysł w całość. Jak się czuje po lekturze tej książki? Szczęśliwa.

Zaczęło się tak jak zwykle zaczyna się każda historia miłosna. Szłam znudzona pośród wypełnionych po brzegi empikowych półek i nagle ją ujrzałam. Sztywna giętka okładka, przykuwająca wzrok grafika i to serce w pojemniku... O co chodzi? Tajemniczość mnie uwiodła. Łapczywie przeczytałam pierwsze strony i zapomniałam o roku, dniu i godzinie.

To co pierwsze mnie urzekło po skończeniu lektury to samo universum. Świeże, intrygujące i żywe. Niemal oniryczne,...

Szkolny_Klub_ | 2017-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2017

„Serce Neftydy” autorstwa Marcina Szczygielskiego to książka, w której science-fiction miesza się ze starożytna kulturą Egiptu.

Zaczynając od okładki... Jak dla mnie kreska postaci znajdującej się na niej jest zbyt agresywna i gdyby nie zobowiązanie do recenzji, nie podjęłabym się czytania. Na szczęście obrazki w środku nawiązują do pomysłu autora na samą treść...
Czytaj dalej: www.szkolnyklubrecenzzenta.pl/2017/12/serce-neftydy-marcin-szczygielski.html

BWO | 2017-11-29
Przeczytana: 27 listopada 2017

Serce Neftydy Marcina Szczygielskiego to młodzieżowe science fiction ze starożytnym Egiptem w tle. Bardzo ciekawe powiązanie wierzeń egipskich z kosmiczną przyszłością ludzkości, sporo akcji i przygody oraz dość ciekawie zarysowane postaci to niewątpliwe atuty tej książki.

Effi to typowy nastolatek (swoją drogą dojrzewanie zawsze było, jest i będzie kłopotliwie burzliwe) wyczekujący z niecierpliwością na uzyskanie statusu dorosłego, co wreszcie pozwoli mu uwolnić się od nadzoru matki i, jak mniema, uzyskać pełną wolność w trójsieci. Prawa Murphy'ego jednak działają, a zgodnie z nimi: wszystkie sprawy biorą w łeb jednocześnie.
Swoboda buszowania po trójsieci przestaje mieć znaczenie, gdy umiera Ci matka a los rzuca Cię na Ziemię, skażoną i niezdatną do zamieszkania. A to tylko początek.

Książka określana jako młodzieżowa może spodobać się bardziej wytrawnym czytelnikom. Po przykrywką lekkiej rozrywki stawia ważkie pytania o nasze człowieczeństwo, o to, kogo uważamy za istotę...