#WAWSKIE14

Seria: WarBook
Wydawnictwo: Ender
Marczewek

Warszawa, rok 2014. Niemcy od kilku lat okupują polską stolicę. Po ulicach krążą patrole, a akty terroru i brutalne represje na obywatelach miasta stały się codziennością. Cały zachodni świat nie robi nic, by wyrwać Polskę z rąk okupanta. Do Warszawy zbliża się Armia Czerwona. Udręczona stolica ma nadzieję na odzyskanie wolności, a Armia Krajowa przygotowuje się do powstania. Na Facebooku,...

Do Warszawy zbliża się Armia Czerwona. Udręczona stolica ma nadzieję na odzyskanie wolności, a Armia Krajowa przygotowuje się do powstania. Na Facebooku, Twitterze i Instagramie pojawiają się relacje ukazujące to, co się dzieje w kraju nad Wisłą. Do reszty świata zaczyna docierać, jaki los zgotowali warszawiakom Niemcy.

Polacy szykują się do ostatecznej rozgrywki. Jaki będzie jej finał?

Jakub Pawełek znany jako autor współczesnych powieści wojennych podejmuje temat Powstania Warszawskiego i szuka odpowiedzi na pytanie, czy jego pokolenie zachowałoby się podobnie do pokolenia Kolumbów. Jak wyglądałby powstańczy zryw w czasach Internetu i mediów społecznościowych?

źródło opisu: http://warbook.pl/ksiazka/89/wawskie14

a moja własna

fabuła
2014 Niemcy,okupują Warszawę

Moja opinia

Pomysł napisania tej książki,uważam.Za bardzo dobry.Bo trzeba wiedziec,że lubię historię alternatywną.
A to,dotyczącą drugiej wojny szczególnie.
Tu,była dobra akcja.
Pokazanie okrucieństwa Niemców i dowód na to.
Że internet,nie obroni nas przed wojną.

Nie będę się zagłębiał,w fabułę.Bo każdy umie czytać i może.Jak zechcę sobie przeczytać.
Ale,mam kilka uwag.
Czy,w tej książce.Był Katyń,Ustasze,Wołyń.
Chętnie,bym przeczytał.Jak,ta alternatywna wojna się zaczęła.
Może,kiedyś Pawełek coś takiego napiszę.
Dla mnie ocena dobra,bo paru rzeczy mi brakowało.

Andżelika | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

(...) Znając historię Powstania Warszawskiego dziwnie czytało mi się o wojennej Warszawie w dobie najnowszych zdobyczy technologicznych. Kiedy każdy walczy o przetrwanie, Katarzyna marzy aby mieć w posiadaniu najnowszy model telefonu, który ma umożliwić jej jeszcze lepsze wpisy na jej blogu. Przede wszystkim najważniejsza dla niej jest liczba obserwatorów w mediach społecznościowych.
Głównymi bohaterami są Julia, działająca w AK oraz Damian, który pragnie jedynie bezpiecznie dotrwać końca wojny. Ich losy w pewnym momencie splatają się i razem stają do walki w powstaniu warszawskim. Każde z nich miało inną motywację, aby walczyć z Niemcami. Czy idee, które wyznawali były dobre? Nie wiem. Ile ludzi, tyle pomysłów, aby uczestniczyć lub nie uczestniczyć
w powstaniu. Nie brakuje tu motywów nienawiści do okupanta, chęci zaistnienia w mediach społecznościowych czy też patriotyzmu. Nie mogę zrozumieć, jak ci młodzi...

miedzyliterami | 2018-08-01
Przeczytana: 26 lipca 2018

"Wiatr zmian dotarł do Warszawy, a wy jesteście jego podmuchem. Załóżcie opaski, niech się zacznie!"

Mamy rok 2014. Warszawa okupowana jest przez Niemców od kilku lat. Uliczne patrole, terror i represje to codzienność. Póki co cały świat nie widzi tego co się dzieje, zostawiając Polskę na pastwę losu. Gdy w stolicy zaczynają krążyć plotki o zbliżającej się Armi Czerwonej, serca zaczynają napełniać się nadzieją. Jako, że jest rok 2014, mamy rozbudowany świat internetu. Media społecznościowe w tej chwili zaczynają obiegać drastyczne filmiki z przebiegu powstania. Świat może w końcu zobaczyć prawdę o losie zgotowanym przed Niemców. Ale czy takie media mogą jakoś wpłynąć na przebieg wydarzeń. Czy pokolenie żyjące w takim czasie, ma szanse zerwać się do walki?

"Przed tobą tylko byłem - teraz rozumiem, że między być a żyć jest ogromna różnica."

Takiego gatunku chyba jeszcze u mnie nie było, ale ja lubię sięgać po wszystko po trochę, więc dlaczego nie książka militarna. A najlepsze...

Marcin | 2017-10-06
Przeczytana: 05 października 2017

Mocna to chyba najlepsze słowo opisujące tą książkę. Mamy tu obraz żywcem wzięty z roku 1944 tylko przeniesiony w nasze realia. Głównych bohaterów poznajemy tuż przed wybuchem powstania, mamy tutaj agentkę AK która przez łóżko wyciąga informację od Niemców, chłopaka który razem z matką próbują przeżyć (pracuje w salonie Apple`a w dzielnicy niemieckiej a matka śpiewa w niemieckim klubie), blogerkę która cieszy się wolnością bo jest związana z niemieckim oficerem odpowiedzialnym za ochronę dzielnicy rządowej.Ich losy zaczynają się przeplatać i łączyć podczas powstania. Książka jest dopracowana i przynajmniej jak dla mnie czasami jest dość drastyczna (szczególnie przy opisach pacyfikacji, gwałtach i okrucieństwie dirlewngerowców a także niektórych powstańców). Mamy możliwość z bliska przyjrzeć się na jakiej zasadzie lansuje się wydarzenia korzystając z mediów społecznościowych. Akcja naprawdę niezła pojawiają się takie małe smaczki w postaci oddziału Cichociemnych (oddziału...

ZygZag | 2018-07-26

Ciężko mi się to czytało. Wyjątkowo ciężko i trudno. Przebrnąłem przez całość, bo zawsze czytam "od deski do deski" ... . Rozumiem pomysł na połączenie świata II wojny z obecnymi realiami, ale, moim zdaniem się to nie udało. Inną kwestią jest to, że gdyby Niemcy tak długo zajmowali Polskę, to większości z nas nasze matki i ojcowie nie mieliby okazji stworzyć.

red_sonia | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

Powstanie Warszawskie jest w historii Polski bardzo ważnym wydarzeniem, dlatego cieszę się, że autor swoją książkę zadedykował Polakom Walczącym. Czy byliby z niej dumni? W moim odczuciu niekoniecznie jednak od początku. Od roku 1944 militarnie wiele się zmieniło, postęp technologiczny nie ominął i tej – ważnej przecież – dziedziny, jaką jest broń. Jednak podczas lektury miałam wrażenie, że wojnę wygrywa się, robiąc selfi czy stylizowane sesje z Powstańcami i wrzucając filmiki na konta FB i IG. Pewnie, że media społecznościowe czy ogólnie internet to potężna broń. Tysiące obserwujących może dawać złudne...

Ad_ | 2017-11-20
Przeczytana: 17 listopada 2017

Wawskie14# - próba połączenia tematyki Powstania Warszawskiego i obecnych czasów. muszę przyznać, ze próba udana - bardzo udana.
czytając ma się wrażenie, ze powstanie faktycznie trwa ale z drugiej strony dzięki temu można sobie bardzo dobrze wyobrazić jak wygląda życie w miejscach w których obecnie trwają konflikty. w Wawskim z jednej strony mamy dosyć sielankowe życie które toczy się w kawiarniach, na deptakach na facebooku i instagramie a z drugiej brutalne, pozbawione człowieczeństwa zduszane powstanie. z jednej strony piękną ul. Chmielną i aktualne zabudowania m.in. w centrum, a z drugiej rzeź woli. dosłownie dwa światy, dwa bardzo odległe światy które się przenikają i wspólnie tworzą zgrabnie opisaną całość. Bohaterowie, których można znaleźć obok siebie, każdy z inną motywacją do walki - lepszą, gorszą ale inną. prawie każdy wyrwany ze swojego życia i "zmuszony" do podjęcia decyzji czy staje do walki czy może próbuje uciec. do tego walka na facebooku, walka na lajki i...

dorotbook | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

„No właśnie, Damian. – Uśmiechnęła się Rajska – Kto inny byłby na tyle odjechany, żeby zrobić to, co my? Jesteśmy romantyczną zakałą kontynentu. Ale, cholera, czyż nie dla takiego szaleństwa warto żyć?”

O Powstaniu Warszawskim powiedziano i napisano już wiele. Dyskusje, czy Powstanie było potrzebne, czy nie wciąż nie są rozstrzygnięte. Rok 1944 to już przeszłość, ale co byłoby gdyby nie w 1944 roku, a w 2014 wybuchło Powstanie? Czy chwyciłbyś za broń?

Warszawa, rok 2014. Od pięciu lat Niemcy okupują stolicę Polski. Po ulicach krążą patrole a brutalne represje na obywatelach to już codzienność. Świat zachodni nie robi nic, by pomóc Polsce wyrwać się z rąk okupanta. Gdy ze wschodu dociera informacja, że do Warszawy zbliżają się Rosjanie, Armia Krajowa podejmuje decyzję o przygotowaniu powstania. Na portalach społecznościowych zaczynają się pojawiać relacje i zdjęcia tego, co dzieje się podczas powstania. Ale czy za pomocą lajków można wygrać w walce?

Współczesny świat to dominacja...

marw | 2017-10-07
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 07 października 2017

Pomieszanie z poplątaniem. W mojej opinii nałożenie kalki wydarzeń z 1944 na współczesność jest pomysłem chybionym. Mamy więc Pałac Saski i Pałac Rzeszy ( jak rozumiem Kultury ), metro i zagładę Starego Miasta z Barbakanem ( który to został wybudowany podczas odbudowy Starego Miasta po II Wojnie Światowej ). Nie napiszę więcej by nie spojlerować. Pomysł dobry, wyszedł mniej lub bardziej sensowny misz-masz.
PS. do Autora: Pałac Zamoyskich jest w Warszawie na Nowym Świecie. Na Foksal jest Pałac Konstantego Zamoyskiego.

Przeczytana: 16 sierpnia 2018

„Choć nie była z tego powodu zadowolona, jedynym zadaniem bojowym, jakie jej zostało, okazał się nierząd w imię wyższego dobra.[…] Stosunek stał się dla niej rodzajem bardziej skomplikowanej masturbacji.”
Książki z wydawnictwa warbook.pl to specyficzne pozycje z gatunku warfiction. Opisują prawdopodobne scenariusze działań wojennych i alternatywne wydarzenia historyczne. Do takich zalicza się właśnie #wawskie14 Jakuba Pawełka, w którym wojna światowa nie rozpoczęła się w 1939 ale w 2009 roku. A Powstanie Warszawskie wybuchło w 2014, w dobie środków masowego przekazu, walki o lajki i wpływowych blogerów. Pod tym kątem książka była dziwna i szokująca, ale wciąż przerażająca – zarówno autentyzmem, jak i historycznymi elementami.

„Za taki zamach jak dzisiaj powinna pójść do piachu przynajmniej setka polskich świń. Skoro szkoda nam amunicji, możemy ich po prostu zatłuc.”
Jakub Pawełek w swojej książce przedstawia bohaterów niebanalnych i nieoczywistych. Jest dziewczyna, która...