Dr Jekyll i pan Hyde

Okładka książki Dr Jekyll i pan Hyde Robert Louis Stevenson
Okładka książki Dr Jekyll i pan Hyde
Robert Louis Stevenson Wydawnictwo: Książka i Wiedza, Studio Wydawnictw Polskiego Związku Niewidomych horror
horror
The Strange Case of Doctor Jekyll and Mr. Hyde
Książka i Wiedza, Studio Wydawnictw Polskiego Związku Niewidomych
1968-01-01
Tadeusz Jan Dehnel

7/10 warto przeczytać i poznać prawdziwą historię doktora Jekylla i pana Hyde.

W książce są zaprezentowane kwestie moralne i społeczne na przełomie XIX i XX wieku. Jest to ciekawy temat, który pobudza do dyskusji.

Szkoda, że vesper nie pokusił się na wydanie tej powieści w twardej oprawie z ilustracjami.

7/10 warto przeczytać i poznać prawdziwą historię doktora Jekylla i pana Hyde.

Ocena 5 jest tu mocno na wyrost. Nie wiem czy dziś jakikolwiek wydawca choćby przez chwilę pochylił się nad tą opowieścią. Ale, że zostało to napisane 150 lat temu - jestem zachwycony.

Oczywiście historia nie jest dla mnie nowa. Pierwszy raz opowieść o szalonym doktorze przeczytałem mając 6-8 lat (gdzieś tak). Wówczas książka zrobiła na mnie wielkie wrażenie i pewnie była jedną z tych, po których sam zamarzyłem, by zostać pisarzem. Nie do końca się to udało, choć parę dobrych opowiadań napisałem (dobrych, bo takie były recenzje).

Wracając do książki - czyta się to całkiem nieźle także dziś. Trochę za mało w tym dramaturgii i mocniejszych momentów, ale powtórzę - jak na sf sprzed 150 lat - bardzo dobre i przede wszystkim oryginalne, o co dziś bardzo trudno.

Nie czytajcie opisu z tyłu książki, wydawnictwo Vesper postanowiło właściwie streścić całą fabułę i walnąć spojler, brawo
Książka stara, więc nie jest to poziom dzisiejszych kryminałów gdzie mamy po 20 zwrotów akcji, każdy z każdym i wymyślne intrygi, to raczej taka jednowątkowa przypowiastka, ale to co sprawia, że dalej jest dobra, to cała warstwa przenośna, która kryje się za tą prostą fabułą i w sposób niewymuszony skłania do refleksji. Choć historia dziś jest już mocno obecna w kulturze, więc rozumiem, że dla niektórych może być niespecjalnie odkrywcza

Klasyka. A do tego p. Janusz Zadura jako lektor. Polecam

Klasyka. A do tego p. Janusz Zadura jako lektor. Polecam

Fabularnie słaba, metaforycznie wybitna.

Fabularnie słaba, metaforycznie wybitna.

Nie jestem entuzjastką wplatania wątków fantastycznych*, nazwijmy to roboczo — dotyczącego wynalezienia eliksiru zmieniającego osobowość, w całkiem angażującego Czytelnika akcję natury kryminalnej. Bo jako opowieść obyczajowa zawierająca elementy kryminału, akcja została opisana całkiem zwięźle, konkretnie i szybko. Przynajmniej ja zastanawiałam się nad drugą, tajemniczą postacią w osobie pana Hyde'a.

Sama fabuła w moim odbiorze nie była specjalnie porywająca, tak drugie dno lektury daje do zastanowienia się. Można pomyśleć, że doświadczenia chemiczne umożliwiające dokonywanie zmian w osobowości człowieka zawierają w sobie wątek humorystyczny, żartobliwie ukazujący, jak można manipulować stanami psychicznymi, tak w gorzki sposób unaocznia się obraz prawdziwej ludzkiej psychiki. Mówi się, że człowiek z natury rodzi się dobry, ale każdy z Nas ma w sobie nieodkryty i drzemiący zalążek zła, który przy odpowiednich manipulacjach zachowania, warunkach potrafi wyjść ze swego cienia.

Fantastyczny wątek eksperymentowania nad rozdwojeniem osobowości człowieka na owe czasy (kiedy powstawała ta powieść) mógł nawet wprawić w rozbawienie, tak finał samej historii doktora Jekylla pokazuje zgubny mechanizm uwolnienia zła z nawet najgłębszych zakamarków i pokładów dobra człowieka.
Czasami wystarczy dokonać raz niewłaściwego wyboru podyktowanego złym szeptem, aby wyzwolić z siebie mroczną, niebezpieczną i autodestrukcyjną bestię...

Pierwsze czytanie: 08.07.2019
Drugie czytanie: 17.04.2023

Pierwsze czytanie: 08.07.2019
Drugie czytanie: 17.04.2023

Nie ma czystego dobra ani zła.
Mam nadzieję, że ta książeczka jest w kanonie lektur!

Nie ma czystego dobra ani zła.
Mam nadzieję, że ta książeczka jest w kanonie lektur!

"Doktor Jekyll i pan Hyde" to jedna z bardziej znanych nowel, która zainspirowała wielu twórców literatury, filmu czy sztuk wizualnych - słyszał o niej z pewnością prawie każdy. To historia o cenionym londyńskim lekarzu, który skrywa mroczny sekret w postaci pana Hyde'a - ucieleśnionej, złej części własnej osobowości.

Już od dawna chciałam poznać oryginalny tekst, do którego widziałam już niezliczoną ilość nawiązań. Jak to nowela - jest to króciutka książka, w sam raz do szybkiego przeczytania za jednym zamachem w całości. Od pierwszych stron wciąga niepowtarzalny klimat, dość ciężki i tajemniczy. Dualizm ludzkiej natury, psychopatologia, podwójna osobowość, groza kryjącą się w mroku duszy - to fascynujący, wielowymiarowy materiał, który można interpretować i analizować na wiele sposobów i który spodoba się fanom różnych gatunków. Podziwiam, że w tak niewielkiej objętościowo książce udało się zawrzeć tak wiele i tak skutecznie przykuć uwagę czytelnika - maksymalny poziom zainteresowania gwarantowany do ostatnich stron 😊 Pomimo, że liczy sobie już ponad 130 lat, to nie czuć zestarzenia czy braku aktualności w przesłaniach.

Jeśli jeszcze nie znacie - koniecznie przeczytajcie 😊 Zdecydowanie warto poznać historię, która wywarła tak duży wpływ na popkulturę i sztukę 😊

Już od dawna chciałam poznać oryginalny tekst, do...

Jeśli ostały się jeszcze osoby, która nie wiedzą nic na temat "Doktor Jekyll i pan Hyde" to proszę, nie zaczynajcie czytać tej książki od opisu umieszczonego z tyłu okładki bo zepsujecie sobie całą zabawę. Zaufajcie mi.
Jest to jeden z moich ulubionych klasyków. To książka z tych, które powinien przeczytać każdy. Jest cieniutka więc pochłoniecie ją na raz. Emocje i zaangażowanie gwarantowane!
Zastanawiam się tylko, dlaczego nie jest ona obowiązkową lekturą w szkole średniej?

• Klasyka