Zgłosuj na książki roku 2017

Leanderka. 5 ôsprowek po naszymu

Seria: Ślōnski druk. Modernŏ literatura pō naszymu
Wydawnictwo: Silesia Progress
Silesiaurus

Zbiór opowiadań "Leanderka. 5 ôsprowek po naszymu" to śląskojęzyczny debiut Rafała Szymy. Zawarte w nim teksty to współczesna, nowoczesna proza pozbawiona folklorystycznego charakteru. Język śląski nie jest w niej celem samym w sobie - w każdym razie nie bardziej niż jako regularne, autonomiczne tworzywo literackie. Ten tom to tyleż przygoda autora z pisanym śląskim, co poligon testujący...

Zawarte w nim teksty to współczesna, nowoczesna proza pozbawiona folklorystycznego charakteru. Język śląski nie jest w niej celem samym w sobie - w każdym razie nie bardziej niż jako regularne, autonomiczne tworzywo literackie. Ten tom to tyleż przygoda autora z pisanym śląskim, co poligon testujący możliwości prozy po śląsku: bez taryfy ulgowej, z przekroczeniem oswojonych konwencji pisania godkōm.

- Zależało mi na tym, żeby napisać "książkę do poczytania", fikcję literacką po naszymu. - mówi autor - Mam nadzieję, że Leanderka będzie tym, czego mi brakuje w księgarniach - książką w całości po śląsku, ale nie wyłącznie o Śląsku".

Zawiera opowiadania:
Sisuś
Leanderka
Jedynosty
Cessna
Francyjo

Jest to rzecz pionierska i te opowiadania otwierają następny etap pisania po śląsku literatury. Są nowym początkiem – wyobraźniowo, warsztatowo – śląskiej twórczości literackiej.
- prof. Zbigniew Kadłubek

Rafał poradzi ôsprawiać jak nojlepszy ze ślonskich starzikow. Tak, co żodyn niy poradzi sie pokapować, kaj je prowda, a kaj już jij niy ma.
- Marcin Melon

Tytuł: Leanderka
Podtytuł: 5 ôsprowek po naszymu
(tłum: 5 opowiadań po śląsku)
Autor: Rafał Szyma
Redakcja: Mirosław Syniawa
Ilustracja na okładce: Krzysztof "Prosiak" Owedyk
Język publikacji: śląski

źródło opisu: https://www.silesiaprogress.com/pl/p/Leanderka-Rafal-Szyma/1152

źródło okładki: www.silesiaprogress.com

Justyna Wydra | 2017-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2017

Świetnie, że pojawia się na rynku coraz więcej literatury pisanej po śląsku. Kolejni twórcy udowadniają, że to nie tylko taka sobie "noszo godka", ale że śląski jest prawdziwym językiem - ze specyficzną składnią, powiedzonkami, melodią, stojącą za nim kulturą... Można i należy kultywować tę "godkę" w nurcie belletrystycznym. Rafałowi Szymie będę kibicować, bo choć książeczka maleńka (małoooooo), to kilka dużych momentów w opowiadaniach było. Czekam na więcej. Chętnie opowiadania, bo uwielbiam!

Ninel | 2017-11-08

Imponujące. Niepozorny zbiorek opowiadań po śląsku rozkrywa prawdziwy kunszt w operowaniu śląskim. Każde z opowiadań jest jak cykająca bomba - trudno przewidzieć finisz, prawdziwie trzyma w napięciu. Jestem fanką zwłaszcza "Sisusia".

Silesiaurus | 2017-09-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 19 września 2017

Bomba! Poczytać po śląsku o zamachu na World Trade Center czy perypetiach małżeńskich z kotem w tle. Tego faktycznie brakowało - książki, gdzie język śląski nie jest celem samym w sobie, tylko narzędziem komunikacji jak polski czy angielski.

jactom Jacek | 2018-01-06
Przeczytana: 04 stycznia 2018