20000 mil podmorskiej żeglugi

Okładka książki 20000 mil podmorskiej żeglugi Juliusz Verne
Okładka książki 20000 mil podmorskiej żeglugi
Juliusz Verne Wydawnictwo: Bellona Cykl: Duża trylogia vernowska (tom 2) Ekranizacje: 20 000 mil podmorskiej żeglugi (1954) fantasy, science fiction
Duża trylogia vernowska (tom 2)
Vingt mille lieues sous les mers
Bellona
2017-01-01
2017-01-01
Ekranizacje:
20 000 mil podmorskiej żeglugi (1954)

Niesamowita podmorska przygoda.
Piękna łódź, na której sama chętnie bym się znalazła, choć na chwilę.
Książka jest dla cierpliwych, lubiących szczegółowe opisy (tym razem) przyrody, zwłaszcza ryb, które są cudowne.
Poza tym historia pokazuje do czego jest zdolny człowiek, kiedy kieruje nim chęć zemsty...
Polecam!

Niesamowita podmorska przygoda.
Piękna łódź, na której sama chętnie bym się znalazła, choć na chwilę.
Polecam!

"Ale co się stało z „Nautilusem”? Czy wyszedł cało z kleszczy; Malströmu? Czy kapitan Nemo jeszcze żyje? Czy dalej szuka na wszystkich oceanach swej straszliwej zemsty, czy też poprzestał na owej ostatniej hekatombie? Czy fale wyrzucą kiedyś ów rękopis zawierający dzieje całego jego życia? Czy świat dowie się, jakie było imię tego człowieka? Czy narodowość zatopionego okrętu zdradzi nam może narodowość kapitana Nemo?"

Przeczytałam jako dziewczyna.Zachwycałam się.

Przeczytałam jako dziewczyna.Zachwycałam się.

8/10

Nie bez powodu jest to jeden z klasyków literatury podróżniczo - przygodowej a Kapitan Nemo do dziś jest rozpoznawalny nawet przez młodszych czytelników. Biorąc pod uwagę, że powieść ukazała się nieco ponad 150 lat temu trzeba jej przyznać - ładnie się zestarzała. Historia opisana w książce jest ciekawa, postaci wyraziste a opisy morskiej fauny i flory niesamowite. Ciekawie się to czyta jeżeli weźmiemy pod uwagę, że gdy Verne pisał tę powieść część miejsc, które opisuje w książce nie było jeszcze odkrytych. W swoim czasie książka musiała wgniatać czytelnika w ziemię a i teraz bardzo dobrze się ją czyta. Zdecydowanie lektura godna polecenia.

Klasyka dziecięcej literatury przygodowej. Spośród „dużej trylogii”, w skład której wchodzą jeszcze „Dzieci kapitana Granta” i „Tajemnicza wyspa”, właśnie w tym tomie wyobraźnia autora zabłysnęła najbardziej. Chodzi przy tym zarówno o samą pomysł łodzi podwodnej, jak i zarówno ekologiczne,jak i wolnościowe idee przyświecające kapitanowi Nemo i jego załodze.
Niewykluczone, że dla dzieci w końcu XX wieku powieść byłą jeszcze ciekawsza niż dla ich poprzedników sprzed stu lat, bowiem część wizji Verne’a udało się zrealizować (szczególnie technicznych czy naukowych),bądź wierzono, że to się udało (idee ogólno-humanistyczne).
Do tego mnóstwo przygód, plastyczne opisy i szereg wiadomości rozszerzających wiedzę młodego czytelnika. Top działało szczególnie w latach PRLu, gdy podróżowanie było utrudnione zarówno z przyczyn politycznych, jak i ekonomicznych (kurs złotówki wobec walut wymienialnych). I niewykluczone, że polskie dzieciaki chętniej czytały wówczas powieści Verne;a niż ich francuscy rówieśnicy, mający inne możliwości rozrywki.
Tak czy inaczej sentyment do lektury z dzieciństwa pozostał.

Niewykluczone,...

Powieść drogi, nieco przyrodnicza, trochę tajemnicza. Moje zdanie jako nastolatka było takie, że książka trzymała solidny ,,verne-owski" poziom.

Całkiem interesująca książka przygodowa.

Całkiem interesująca książka przygodowa.

8/10

Świetna powieść przygodowa, przy czym trzeba pamiętać o dużej ilości informacji naukowych, którymi raczy nas autor. Z kart tej powieści dowiemy się dużo więcej o istotach zamieszkujących wszelakie morza i oceany. A do tego nie brakuje ciekawostek dotyczących funkcjonowania Nautilusa. To bodajże pierwsza powieść, w której została opisana łódź podwodna. Śmiało można stwierdzić, że Verne był jednym z prekursorów sci fi. "20000 mil podmorskiej żeglugi" pozostawia wiele niewiadomych, zakończenie powieści z żadnym razie nie kończy definitywnie historii kapitana Nemo. Jego osoba pozostaje równie tajemnicza, co na samym początku tej przygody. Kim był? Dlaczego był tak wrogo nastawiony do świata pozamiejskiego? Ten bohater pozostaje zagadką nawet dla współczesnych czytelników.

• Klasyka
  • Przygodowe