Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz

literatura młodzieżowa
Zysk i S-ka
2017-10-23
2017-10-23

Adam Mickiewicz to jeden z największych i najsłynniejszych Polaków, zaś jego barwny życiorys stanowi gotowy materiał na cykl powieściowy albo wielosezonowy serial. Jednak nie każdy rodzic ma wystarczającą wiedzę i zainteresowanie, by opowiedzieć o nim wyczerpująco swoim pociechom. Z pomocą przychodzi więc "Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz" Jakuba Skworza - powieść dla młodzieży o Eryku, Oli i ich dziadku, którzy za pomocą magicznych książek śledzą ważne wydarzenia z życia poety. Wędrują wraz z nim od Nowogródka i Wilna poprzez Odessę, Moskwę i Petersburg aż po Paryż. Dziadek zaś wciela się w rolę przewodnika, który tłumaczy dzieciom zawiłości polityczne i społeczne, starannie dobiera też sceny, by były odpowiednie dla oczu nieletnich. Moim zdaniem wydarzenia przeskakują nieco zbyt szybko i niektórym wątkom brakuje pogłębienia, przydałby się też nieco większy nacisk na same utwory Adama (np. nie ma ani słowa o trzeciej części "Dziadów"),ale ostatecznie opowieść spełnia swoje zadanie - przybliżenia życiorysu Mickiewicza (do ślubu) w familijnej atmosferze. Dodatkowym atutem jest szata graficzna autorstwa Jagi Słowińskiej.
Polecam każdemu, kto chciałby zapoznać swoje dzieci z Wieszczem. Autor stworzył również kontynuacje opowiadające o Marii Skłodowskiej-Curie i Fryderyku Chopinie.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka oraz autorowi.

Niezwykłe spojrzenie na biografię poety. Myślę, że odpowiednie dla młodszych czytelników. Nieszablonowe, pokazujące go z innej perspektywy.

Wreszcie poznałam wszystkie książki (jak na tę chwilę są trzy) z serii WCIĄGAJĄCE KSIĄŻKI O WIELKICH POLAKACH Jakuba Skworza. Czytałam je nie po kolei, ale trudno - jednak zachęcam do czytania w odpowiedniej kolejności, bo to ma znaczenie, czyli: 1. Adaś Mickiewicz 2. Mania Skłodowska 3. Frycek Chopin.
ADAŚ MISKIEWICZ ŁOBUZ I MISTRZ, to pierwszy tom i poznajemy w nim ciekawskie rodzeństwo Olę i Eryka, którzy w gabinecie dziadka odnajdują tajemnicze portale do minionych czasów - tymi portalami są książki, w tym konkretnym wypadku książki biograficzne o WIELKICH POLAKACH. Pomysł jest naprawdę super i lubię tę serię - może nie zakochałam się w niej, bo czasem miałam wrażenie, że język jest nieco przyciężki i momentami smętny, więc pojawiała się w mojej głowie myśl, że dziecko mogłoby poczuć znużenie, ale ogólnie uważam, że to bardzo wartościowe opowieści i świetny sposób na poznanie ważnych Polaków.
W tym tomie możemy podglądać życie Adama Mickiewicza - od dziecka, do dorosłości, poprzez sukcesy i porażki, miłosne podboje i literackie uniesienia... idąc przez trudne czasy wojny, powstań, rosyjskiego tłamszenia polskiego ducha. To rzeczywiście świetny portal do innego świata - taka książka, która oprawiona w fikcję pokazuje prawdę.
Jakub Skworz naprawdę kocha to, co robi. Przykłada się do każdej książki, którą pisze i traktuje to bardzo serio. Widać to zaangażowanie i można się o tym przekonać chociażby zaglądając na jego instagram. Pragnie szerzyć wiedzę o WIELKICH POLAKACH i zachęcać ludzi do pisania - gorąco go popieram, bo pisanie to najlepsza terapia na szary świat.
Ta seria zawsze ma świetnych ilustratorów. W przypadku ADASIA MISKIEWICZA jest to Jaga Słowińska / MOSS PAPERS. Ilustracje są niezwykle oryginalne i pełne klasy, elegancki. Chyba są moimi ulubionym w tej serii, choć trudno wybrać, bo każde piękne. Te obrazy, to nieoceniona ozdoba tekstu a ja już od dawna (od zawsze) podkreślam, że absolutnie każda książka powinna mieć ilustracje i do każdej powinna być dołączania dedykowana zakładka.
Podsumowując - zachęcam do sięgnięcia po tę serię. To dobry pomysł na prezent i świetny sposób na poznanie życia WIELKICH POLAKÓW... i kto by nie chciał mieć w domu takiego gabinetu pełnego książek, które wciągają - dosłownie WCIĄGAJĄ! No kto?! ... Ja bym chciała...

Adasiu! Ty łobuzie!
tom 1
wciągające książki o wielkich polakach
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki

ADAŚ MISKIEWICZ ŁOBUZ I MISTRZ, to pierwszy tom i poznajemy w nim...

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Ciekawy pomysł na książkę. Męczy mnie to przekluczanie kolejnych drzwi. Informacje o wieszczu ciekawe podane.

Historia dla młodych czytelników. Wcielamy się w rodzeństwo, które wraz z dziadkiem w tajemniczej biblioteczce otwierają książkę i wkraczają w świat Adama Mickiewicza, stając się naocznymi świadkami Jego życia. Każdy rozdział to inny etap. Zaczynamy oczywiście od niemowlęctwa. Później dowiadujemy się, że Adaś to niezły łobuz :) jak w tytule, w końcu to chłopiec, i tak aż do dorosłości. Ciekawie przeplatają się wydarzenia historyczne, które tworzą dobre tło dla książki. Bardzo dobra pozycja.

Pierwsza z cyklu "Wciągających książek o wielkich Polakach" jest nawet efektowniejsza niż druga o "Manii Skłodowskiej", którą już recenzowałem.
Pomysł na ten dziecięcy cykl polega na wprowadzeniu postaci rodziny będącej w posiadaniu niezwykłej kolekcji książek. Pozwalają one na wchodzeniu w wirtualny świat w jakim książka się dzieje i przeżywaniu przygód razem z ich bohaterami. Czasem bywa to nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne, ale znacząco podkręca atmosferę toczących się tam przygód. Udaje się to też w pewnym stopniu przenieść na karty tej tradycyjnej książki, co zwłaszcza odczuje dziecięcy odbiorca. Autor przyznał w rozmowie, że kierował się ideą wirtualnej rzeczywistości i ma nadzieję, że już niebawem te możliwości dorównają tym jakie on w swoich książkach przedstawia. Cokolwiek by nie powiedzieć takie książki Jakuba Skworza znacznie podnoszą dzieciom atrakcyjność zapoznawania się z faktami historycznymi i biograficznymi.

Ola i Eryk, czyli dziecięcy bohaterowie serii poznają Adasia, gdy ten wypada z okna dworku i jest nieprzytomny. Zanim odzyska zdrowie jego matka modli się o to do Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Innym dramatycznym wydarzeniem jest również pożar Nowogródka, w którym dzieci z dziadkiem uciekają przed im również grożącym pożarem.
Dzieci poznają również okres wileńskich studiów Mickiewicza i jego przyjaciół z tamtych czasów. Potem z kolei podróże po Rosji i świecie. Są też dramatyczne sceny Powstania Listopadowego. I w końcu twórczość w okresie pobytu na emigracji.
Dawno żadna książka dziecięca nie przypadła mi do gustu tak jak ta i bliźniacza o Manii Skłodowskiej. Polecam więc uwadze jeśli chcemy obdarować pociechy czymś atrakcyjnym i wartościowym.

Adam Mickiewicz to zdecydowanie jedna z postaci, którą albo kochamy, albo nienawidzimy za jego twórczość. Relacja ta zmienia się chyba wraz z naszym dojrzewaniem i opuszczaniem szkolnych murów, bo zdecydowanie Mickiewicz budzi w licealistach lęk, a nie miłość. Jakub Skworz pokazuje nam nieco więcej, życie Adama od kulis.

Format przedstawiania historii przez Jakuba już znam, wcześniej miałam przyjemność przeczytać książkę o Marii Skłodowskiej. Jednak dla niewtajemniczonych: Ola i Eryk spędzając letnie miesiące w domu swoich dziadków mogą robić niemal wszystko, mają jednak omijać jeden z pokoi - gabinet dziadka. Zakazany owoc kusi najbardziej, więc dzieciaki zakradają się do pokoju i niemal bez problemu trafiają na te najbardziej chronione przedmioty w pomieszczeniu. Książki, które są portalami do opowiadanych historii. I hops, rodzeństwo trafia do rzeczywistości, w której żył Adam Mickiewicz.

Poznajemy wieszcza jako dziecko, niesfornego młodzieńca i dorosłego człowieka. Najpierw Ola i Eryk podróżują sami, nieco zagubieni w świecie, do którego nie pasują, później dołącza do nich dziadek, przewodnik i ten, dla którego wciągające książki nie są już tak wielką atrakcją. Zna je na pamięć i świetnie nawiguje pomiędzy najważniejszymi wydarzeniami z życia Adasia.

Bardzo cieszę się, że autorzy książek dla dzieci ciągle podnoszą sobie poprzeczkę. Przedstawiają w oryginalny sposób nie tylko opowieści o codzienności, zwierzakach i kosmosie, ale także o ważnych dla świata postaciach. Tak jak w tym przypadku ;)

Ta seria zdecydowanie skradła moje serce. Gdy marzę o swojej domowej biblioteczce, albo chociaż pięknym i dużym regale od lektury pierwszej książki Skworza bardzo chciałabym, żeby wśród setek książek znalazła się chociaż jedna z magiczną mocną. Mocą, która pozwoli mi, tak jak Oli i Erykowi przenieść się do opowiadanej historii. Więc jeśli znacie miejsca, w których można kupić takie literackie dzieła - dajcie koniecznie znać :)

Format przedstawiania historii przez Jakuba już...

Premiera: 23.10.2017

#teamMickiewicz czy #teamSłowacki?

Ja sama od czasów licealnych należałam do tego pierwszego składu i już mi tak zostało ;) Zatem kiedy odezwał się do mnie autor książki "Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i Spółka, nie wahałam się ani chwili i przyjęłam ten tytuł pod swoje czytelnicze skrzydła.

Otrzymałam historię wielkiego romantycznego wieszcza opowiedzianą ustami pary młodych bohaterów - rodzeństwa Oli i Eryka, którzy wraz ze swoim dziadkiem podążają śladami Adama Mickiewicza od jego lat dziecięcych po płodny okres twórczy. Książka napisana jest nieco niczym baśń, nieco niczym powieść przygodowa, a na dodatek okraszona jest ona przepięknymi ilustracjami, oddającymi zawartość danego rozdziału.

Jakub Skworz sprawił, że tytuł ten urzeka świeżością przekazu, intryguje biografią wielkiego literata i przyciąga swoją formą w przepięknym wydaniu. Przeznaczony jest wprawdzie dla dzieci, które pierwsze lata podstawówki mają już za sobą, jednak swobodnie można go też czytać na głos młodszym dzieciom, modyfikując w razie potrzeby co bardziej skomplikowane czy wiejące grozą wątki.

Osobiście nie mogę się już doczekać kolejnej odsłony historii o wielkich Polakach, ponieważ dzisiaj ma swoją premierę "Mania Skłodowska. Wybitna uparciuszka", będąca opowiedzianą na nowo przez Skworza biografią Marii Skłodowskiej-Curie.

Nic tylko czytać i się inspirować!

Premiera: 23.10.2017

#teamMickiewicz czy #teamSłowacki?

Otrzymałam...

Książka "Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz" Jakuba Skworza
adresowana jest do dzieci.

To nietypowa biografia naszego wieszcza.
I czyta się ją zadziwiająco dobrze!

Dlaczego "zadziwiająco'?
Dlaczego "nietypowa"?

Słów "zadziwiająco dobrze" użyłam dlatego, że jestem zdumiona.
Nigdy bym się nie spodziewała, że sama sięgnę po książkę o życiu Adama Mickiewicza.
Szkoła mnie zniechęciła nie tylko do jego twórczości, ale też do niego samego.
Uczyliście się jego życiorysu na pamięć? Ja musiałam :-(

A gdyby kiedyś ktoś najpierw podsunął mi książkę Sworza
(która w ciekawy sposób przedstawia migawki z życia Mickiewicza),
a dopiero potem podsunął kalendarium z dokładnymi datami z życia wieszcza,
to pewnie zapamiętałabym więcej wtedy, i więcej pamiętała dziś ;-)

A słów "nietypowa biografia" użyłam dlatego, że dzieje Mickiewicza
poznajemy oczami współczesnych dzieci, które razem z dziadkiem
dają się wciągnąć do środka książki o Adasiu / Adamie.

W dodatku jest tak pięknie wydana!

Książkę razem z córką polecamy!
Córka pochłonęła ją w całości na raz ;-)
A potem poszła czytać "Pana Tadeusza" ;-)

Książka "Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz" Jakuba Skworza
adresowana jest do dzieci.

To nietypowa biografia naszego wieszcza.
I czyta się ją zadziwiająco dobrze!

Dlaczego "zadziwiająco'?
Dlaczego "nietypowa"?

Słów "zadziwiająco dobrze" użyłam dlatego, że jestem zdumiona.
Szkoła mnie...

• Historyczne