Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Sophy

Czy to możliwie, że wielki pisarz Adam Mickiewicz był kiedyś małym łobuzem? Poznajcie go i przekonajcie się sami! W domu dziadków są drzwi, których nie wolno otwierać. Czy to powstrzyma Olę i Eryka przed zaglądaniem do tajemniczego gabinetu? Na szczęście nie, bo w środku znajdą rzeczy ciekawsze od najbardziej wymyślnych gier i zabawek – regały pełne wciągających książek. To nie puste słowa...

To nie puste słowa – książki dziadka wciągają człowieka na poważnie, od stóp do głów: wprost na mroźną Syberię, do pięknego Wilna lub zatłoczonej Moskwy. Dziadek oprowadza wnuki śladami Adama Mickiewicza, dzięki czemu mogą razem z pisarzem ugasić pożar Nowogródka, założyć tajne stowarzyszenie i ruszyć do powstania listopadowego, a nawet dopilnować wydania Pana Tadeusza. Czytelnik prowadzony przez piękne ilustracje podąża krok w krok za nimi.

Adaś Mickiewicz – Łobuz i mistrz to pierwsza z cyklu Wciągających książek o wielkich Polakach, czyli powieści opartych na faktach, które w fascynujący sposób przedstawiają losy najważniejszych postaci w historii Polski. Nie ma przecież lepszego sposobu na poznanie drugiego człowieka niż spotkanie w cztery oczy.

źródło opisu: www.zysk.com.pl

źródło okładki: www.zysk.com.p

Monka | 2017-11-21
Przeczytana: 18 listopada 2017

Jestem tą książką zachwycona. Myślę, że powinien ją przeczytać każdy młody czytelnik. Faktycznie "tak powinno się opowiadać historię najmłodszym". Jest w niej wszystko, co sprawia, że mamy do czynienia z dobrą literaturą - rewelacyjny pomysł, odrobina magii, sympatyczni bohaterowie, mnóstwo przygód, ciekawy styl i klimatyczne ilustracje. "Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz" to niezwykła opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich poetów. Nie jest to jednak nużąca biografia naszpikowana mnóstwem dat. To książka magiczna, która porusza wyobraźnię młodego czytelnika, a dodatkowo przekazuje mu mnóstwo informacji na temat naszego wieszcza. O wszystkich najważniejszych wydarzeniach w jego życiu dowiadujemy się za sprawą niezwykłej przygody dwójki dzieci. Ola i Eryk przyjeżdżają na kilka dni w odwiedziny do dziadków. W ich domu mogą zaglądać wszędzie poza jednym miejscem. Są tam drzwi, których nie wolno im otwierać. To drzwi do gabinetu dziadka. Jednak jak przystało na dwójkę bardzo...

MałaPisareczka | 2017-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2017

Dawno, dawno temu... ale nie aż tak daleko, by nasza wyobraźnia powędrowała sobie w baśnie, istniała pewna magiczna biblioteka. Należała ona do dziadka Oli i Eryka, a jej magia polegała na wciąganiu czytelnika do innego świata. Dosłownie! W ten sposób owe rodzeństwo zagubiło się w biografii Adama Mickiewicza, a ponieważ nie wszystkie wydarzenia należały do tych szczęśliwych, szybko odnajduje ich dziadek. I zaczyna się przygoda, nie będąca niczym innym, jak podglądaniu wieszcza narodu od narodzin po wydaniu naszej epopei narodowej!

Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz to biografia inna niż wszystkie. Zaadresowana dla młodszych czytelników, dająca możliwość poznania jednego z najbardziej znanych nazwisk w Polsce (może nie tylko) od innej strony: tej bardziej życiowej. Prosty i przyjemny sposób przedstawienia postaci oraz wartka akcja sprawiły, że nie tylko miło spędziłam czas podczas lektury, ale także poznałam wiele ciekawostek z życia Adama Mickiewicza.

Fabuła jest dość prosta, choć...

Zyje_bo_czytam | 2017-11-20
Przeczytana: 17 listopada 2017

Jestem mamą i doświadczam, jak trudno jest zachęcić dziecko do samodzielnego czytania. Nie chciałabym, aby Lena w przyszłości czytała tylko lektury i to bardziej z musu, aniżeli z własnej przyjemności. No cóż, nadal nie naciskam, tylko podsuwam książki, które wydają mi się warte przeczytania i mam nadzieję, że i dla niej takie będą.

Gdy przejrzałam zapowiedzi Wydawnictwa Zysk i S-ka, właśnie pozycja "Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz" zwróciła moją uwagę. Bardzo ładnie wydana - okładka, papier, ilustracje, przyciągają wzrok i zachęcają do zanurzenia się w opowieści o życiu naszego wieszcza narodowego, od czasów dzieciństwa, aż do ślubu z Celiną Szymanowską i wydania "Pana Tadeusza".

Sam sposób przedstawienia życiorysu poety romantycznego jest również ciekawy. Otóż Ola i Eryk to rodzeństwo, które spędza wakacje u babci i dziadka. No niby nic w tym niezwykłego nie ma, oprócz wielkiej biblioteki mieszczącej się w domu dziadków, w której można zostać wciągniętym w książkę. I to...

Pokrecona | 2017-11-18
Przeczytana: 10 listopada 2017

Czy to możliwie, że wielki pisarz Adam Mickiewicz był kiedyś małym łobuzem? Czy był oczkiem w głowie rodziców? Czy jego zabawy były podobne do naszych?

Poznajmy Olę i Eryka oraz ich dziadków.
Dziadkowie żyli w dwupiętrowym domku za miastem. Pozwalano im na wszystko, mieli do wyboru mnóstwo nowoczesnych gadżetów, jak i komputery, konsole i smartwatche, w dodatku same najnowsze modele.
Nie mogli tylko wchodzić do gabinetu dziadka.
Czy to, co zakazane, musi zawsze kusić? Czy zakaz dziadka powstrzyma Olę i Eryka przed zaglądaniem do tajemniczego gabinetu? Na szczęście nie, bo w środku znajdą rzeczy ciekawsze od najbardziej wymyślnych gier i zabawek – regały pełne wciągających książek.

To nie puste słowa – książki dziadka wciągają na poważnie.
Gdy Eryk wziął książkę do ręki i otworzył ją, w ułamku sekundy zniknął. Ola zrobiła to samo i oboje znaleźli się w świecie, gdzie Adam Mickiewicz właśnie jest niemowlakiem.
Dziadek w porę zorientował się, co zrobiły jego wnuki, znajdując...

Anna Rosińska | 2017-11-26

Adam Mickiewicz. Postać, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Po wypowiedzeniu czy przeczytaniu jego imienia i nazwiska od razu na myśl przychodzą nam "Sonety Krymskie" czy "Pan Tadeusz" - według mnie najbardziej znane dzieło tego pisarza.
Niestety bywa tak, że jego twórczość kojarzy nam się z przykrym, szkolnym obowiązkiem. Z czymś nudnym, nieciekawym. Z tzw. suchymi faktami. Sama pamiętam, jak musiałam uczyć się na pamięć inwokacji, którą zresztą pamiętam do dziś. A jaki Adam był naprawdę? Czy uwierzycie mi, kiedy napiszę Wam, że w dzieciństwie był niezłym urwisem? Brzmi zabawnie? Niedorzecznie?
Dajcie się porwać lekturze i przekonajcie się jak było naprawdę!

Ola i Eryk to rodzeństwo, które przebywa u dziadków. A wiadomo, że kto jak kto, ale nikt nie rozpieszcza dzieci bardziej niż właśnie dziadkowie. Ale nawet w ich domu panują żelazne zasady, których łamać pod żadnym pozorem nie wolno.
Jednym z nich, oprócz jedzenia palcami powideł babci, jest absolutny zakaz wstępu do...

Krainaksiążek | 2017-11-06

Czy małe dziecko powstrzymają zakazy, które dał im dorosły? Oczywiście, że nie, co także było w przypadku dwójki młodego rodzeństwa, Oli i Eryka. Będąc u dziadków, mieli zakaz wstępu za pewne drzwi, jak możemy się domyślić, długo nie trzeba było czekać na efekt by kusicielska tajemnica, która ich pchała do drzwi, dała za wygraną. Otwierają więc zakazane wrecz wrota, odnajdując w pokoju zbiór wielu interesujących książek należących do ich dziadka. Który okazując swoją dobroć wobec wnuków, zabiera ich w niesamowitą historię dziejów samego Adama Mickiewicza, od dzieciństwa aż po samo napisanie „Pana Tadeusza”. Nowa forma przedstawienia historii wieszcza naszego państwa zachwyciła mnie swoją formą, sposobem, w jaki autor prezentuje nam wszystko, gdy chłonie się to z ciekawością, wręcz czystą przyjemnością, jaka z tego płynie. Daje nam dzięki temu to inny obraz naszego polskiego poety. Lecz to nie jedyny zachwyt tą książką, gdy sam jej wygląd już kusi oko potencjalnego czytelnika,...

Buba | 2018-09-22
Przeczytana: wrzesień 2018

Książka "Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz" Jakuba Skworza
adresowana jest do dzieci.

To nietypowa biografia naszego wieszcza.
I czyta się ją zadziwiająco dobrze!

Dlaczego "zadziwiająco'?
Dlaczego "nietypowa"?

Słów "zadziwiająco dobrze" użyłam dlatego, że jestem zdumiona.
Nigdy bym się nie spodziewała, że sama sięgnę po książkę o życiu Adama Mickiewicza.
Szkoła mnie zniechęciła nie tylko do jego twórczości, ale też do niego samego.
Uczyliście się jego życiorysu na pamięć? Ja musiałam :-(

A gdyby kiedyś ktoś najpierw podsunął mi książkę Sworza
(która w ciekawy sposób przedstawia migawki z życia Mickiewicza),
a dopiero potem podsunął kalendarium z dokładnymi datami z życia wieszcza,
to pewnie zapamiętałabym więcej wtedy, i więcej pamiętała dziś ;-)

A słów "nietypowa biografia" użyłam dlatego, że dzieje Mickiewicza
poznajemy oczami współczesnych dzieci, które razem z dziadkiem
dają się wciągnąć do środka książki o Adasiu / Adamie.

W dodatku jest tak pięknie wydana!
Spójrzcie...

bookini-w-poscieli | 2017-12-04
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Dzisiaj opowiem Wam o książce, ktora "sama mnie znalazla" a dokładnie znalazl mnie jej autor 😊 dzieki uprzejmości @jskworz oraz @zysk_wydawnictwo w moje łapki trafila naprawdę fajna perelka - "Adas Mickiewicz - łobuz i mistrz" to doskonała literatura dla młodego czytelnika - a i starszy mol ksiazkowy z przyjemnością da się wciągnąć w barwną i przyjemna przygodę ( mi osobiscie przydala sie odskocznia od mrocznego swiata). Jakub w swojej książce doslownie przenosi nas wraz z Erykiem, Ola oraz ich dziadkiem w głąb historii o Adamie Mickiewiczu. Towarzyszymy mu od jego dziecinstwa po dorosłe lata, plynnie przechodzac między rozdziałami jego barwnego zycia. Jest to podroz pelna smiechu i ekscytacji przepelniona czasem przerazeniem i lzami - naprawdę dziala na serducho.
Spedzilam wyjatkowy wieczor z tymi urwisami a momentami czułam sie jakbym sama "weszla" w czytaną historię.
Jezeli nie macie jeszcze prezentow dla mlodszych "czytaczy"( tak mnie nazywa synek moich przyjaciół ) to...

Pani Lecter | 2017-12-18

Przez cały październik męczyłam z klasą "Dziady" Adama Mickiewicza. Zakładam, że większość moich znajomych uważa teraz wieszcza za sadystę i marzy wieczorami o torturach, którym mogliby go poddać. Może dlatego bardzo żałuję, że pewnie nikt z tego grona nie przeczyta książki Jakuba Skworza.

Oczywiście, książka jest przeznaczona dla dzieci. Wątki historyczne zostają wplecione w przygody rodzeństwa i ich dziadka, a realne zdarzenia mieszają się z fantastycznymi wydarzeniami. Choć nie wiem czy można je tak nazwać, bo przecież książki faktycznie wciągają. Mamy tutaj mnóstwo ilustracji i ozdób, które przyciągną dzieciaki. Uważam jednak, że po tę lekturę powinni sięgnąć przede wszystkim dorośli! Część humanistów wie, że Mickiewicz spóźnił się na własny ślub, a w dzieciństwie wypadł przez okno i o mało nie skonał, ale to bardzo mały odsetek społeczeństwa. Naprawdę warto sięgnąć po tę lekturę. Nieważne czy ma się lat pięć (wtedy potrzebne jest wsparcie rodziców), piętnaście czy...

Nathalie-bibki | 2017-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2017

-Dziadku, nie boisz się, że zatopisz się w lekturze?- zapytała dziewczynka.
-Tylko kartkuję książkę, ale rzeczywiście zdarza się, że człowiek zostaje wciągnięty niespodziewanie, wbrew sobie. Na przykład bierze do ręki w księgarni nową powieść i czyta fragment, żeby zdecydować, czy ją kupić, i już go nie ma.
(...) Twoje życie może się [wówczas] zmienić raz na zawsze (...) Ale taką moc mają tylko wyjątkowe książki.

Do takich książek należy, moim zdaniem, "Adaś Mickiewicz Łobuz i mistrz".
Wszystkie mole książkowe wiedzą, że lektura może wciągnąć bez reszty, ale jak przekonać o tym najmłodszych? Najlepiej - dosłownie!
Książki, które naprawdę wciągają do swojego świata, to świetny sposób na to, by ukazać dzieciom, że czytanie może stać się niezwykłą przygodą i nie jest czymś opozycyjnym wobec tabletu, czy gry na konsoli.
Dla mnie przypomnienie sobie najważniejszych faktów z życia Mickiewicza w wersji fabularyzowanej, było ogromną przyjemnością. Nie jestem jednak pewna, do jakiej...