W stylu Valentine

Tłumaczenie: Alina Siewior-Kuś
Cykl: W stylu Valentine (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Very Valentine
saga moda miłość
mad28

Ta barwna współczesna saga rodzinna opowiada o Angelini Shoe Company, warsztacie robiącym eleganckie ślubne pantofelki od 1903 roku, a teraz znajdującym się na krawędzi bankructwa. Zadaniem Valentine Roncalli jest wprowadzenie staroświeckiego rękodzieła w dwudziesty pierwszy wiek i uratowanie firmy od ruiny. Valentine usiłuje godzić pączkujący związek z przystojnym mężczyzną, obowiązki wobec rodziny i konkurs ogłoszony przez elegancki sklep. Jedzie razem z babcią do Włoch, by tam nauczyć się nowych technik i znaleźć wyjątkowe materiały na zrobienie wspaniałych butów, dzięki którym zdoła pokonać rywali. W Toskanii, Neapolu i na Capri poznaje rodzinną tajemnicę, a równocześnie odkrywa w sobie artystkę. „W stylu Valentine” to pierwsza powieść z trylogii.

izabela81 | 2015-03-13
Na półkach: 2015 rok, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2015

Opowieść o współczesnej kobiecie i jej bardzo tradycyjnej włoskiej rodzinie. Autorka stworzyła bohaterów ciepłych, impulsywnych, hałaśliwych, mniej lub bardziej irytujących i przede wszystkim nieszablonowych. Zabrakło mi natomiast tłumaczenia fragmentów, w których bohaterowie mówią po włosku. Proste zwroty typu: Bella, czy Come stai? zrozumiałam, ale już te dłuższe wyrażenia czy zdania sprawiły mi trudność. Pojawiło się też trochę literówek. Powieść z nutą humoru, wzruszeń, miejscami poważnie podnosząca na duchu. Z chęcią poznam dalsze losy Valentine.

betina360 | 2014-12-21
Na półkach: Trigani, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Valentine jest z pochodzenia Wloszka i razem z 80 letnia i niezwykle zywotna babcia prowadzi rodzinna firme ktora zajmuje sie robieniem oryginalnych skorzanych i niezwykle pieknych butow slubnych. Jest bardzo zapracowana i po swoim pierszym nieudanym zwiazku nie ma za duzo czasu na milosc. Lecz jak to w zyciu trafia sie naszej Valentine az dwoch adoratorow i nie jest do konca przekonanana czy ma ochote na zwiazek z ktoryms z nich. Ksiazka jest dobra i pelna klimatu wloskiego co lubie. I dzieki niej zamarzylo mi sie zwiedzic Capri.
Teraz kolej na druga czesc sympatycznej Valentine ktora polubilam.

naturalemotions | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Życie nie jest bajką. Jest sztuką wyboru. "W stylu Valentine" pięknie obrazuje życie współczesnej kobiety, która często musi podejmować decyzje, które jej nie uszczęśliwiają, ale sprawiają, że pozostaje w bezpiecznej strefie, co uznaje za pewien rodzaj sukcesu.

Książka ta, przepełniona intrygującymi dialogami, zapachem kuchni włoskiej oraz opisami budującymi niepowtarzalny klimat - jest wspaniałą lekturą dla każdego, kto zapragnął poczuć się członkiem prawdziwej włoskiej rodziny i przeżyć z nią wspaniałą podróż wgłąb siebie.

książek: 2093
niebieska | 2010-07-05
Na półkach: Biblioteka, Przeczytane, 2010
Przeczytana: 2010 rok

Książka nudna i dłużąca się, opowiadająca o Valentine i jej niby włoskiej rodzinie. Zupełnie nie wciągnęła mnie ręczna produkcja ślubnych bucików.
Sporo miłości jakiejś bladej i beznamiętnej..., słodyczy i banalnych zwrotów akcji.
Włochy jakieś mało włoskie, trudno tutaj odnaleźć prawdziwy a niezwykły klimat Toskanii i Capri. Autorce mylą się style w sztuce, a może mi? Ale rokoko czy barok raczej nie przypominają królujących w Toskanii gotyku i renesansu.
Krótko mówiąc dosyć słabo.

mantra | 2010-04-26
Przeczytana: 05 maja 2010

Zaczynając powieść myślałam że to zwykłe czytadło na wakacje. Ale myliłam się. To książka przemyślana, do której autorka musiała się dobrze przygotować, bo opisuje tajniki zawodu szewca. Zręcznie miesza fakty i fikcję, w podziękowaniach można przeczytać o pierwowzorach niektórych postaci.

W ten sposób znalazłam sandałki Da Costanzo - ręcznie robione przez mistrza z Capri - istnieją naprawdę! I są przepiękne (przynajmniej te, które ktoś opublikował w Internecie)... Po tej książce dorzucam wizytę na Capri do listy marzeń.

Podoba mi się też to, że zakończenie nie jest typowym "... i żyli długo i szczęśliwie". Owszem, książkę można odebrać jako lekką i przyjemną powieść - dzięki temu szybko się czyta, ale warto zwrócić uwagę na szerszy kontekst, rozwój bohaterki i drugie dno, wyważone jak obcas idealnego pantofla ślubnego.

Edit: W USA właśnie ukazała się druga część tej książki :)

Montgomerry | 2010-02-15

Powieść opowiada o Angelini Shoe Company, warsztacie robiącym ręcznie eleganckie ślubne pantofelki od 1903 roku, a teraz znajdującym się na krawędzi bankructwa. Valentine Roncalli, miłość do robienia butów poczuła niespełna cztery lata temu, gdy porzuciła zawód nauczycielki języka angielskiego i zdecydowała się zamieszkać i pracować z babcią. Osiemdziesięcioletnia wdowa Teodora jest staruszką pełną jeszcze siły i energii, narzekającą jedynie na ból kolan. Valentine Roncalli mieszka razem z babcią Teodorą w Greenwich Village. Od babci uczy się szewskiego rzemiosła, a także projektowania butów. Niestety brat Valentine, Alfred jest zdania,że babcia powinna przejść na emeryturę i sprzedać cały majątek. Obstaje przy swoim jeszcze bardziej, gdy Teodora ujawnia, że zakład jest bardzo zadłużony. Valentine Roncalli robi, więc od tej pory wszystko, aby uratować firmę od ruiny. Wyjeżdża z babcią do Włoch, gdzie na jaw wychodzi babciny miłosny sekret i gdzie odkrywa tajemnice szewskiego...

Asia | 2016-06-07
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 07 czerwca 2016

"Nie jestem śliczną siostrą"
świetna książka o włoskiej rodzinie, o wartościach ważnych, o priorytetach. I co najważniejsze o rękodziele.
Polecam pierwszą część z całego serca. Lektura w sam raz na wiosenno - letnie wieczory.

aczeisa | 2012-06-17
Przeczytana: 07 czerwca 2012

"W stylu Valentine" wpadło mi w ręce całkiem przypadkowo, na wyprzedaży w empiku. Skądinąd znane nazwisko skłoniło do kupienia, czego pożałowałam po kilku pierwszych stronach. Ot, typowa, amerykańska historia o kobiecie, mężczyznach i właściwie niczym. Na dodatek momentami dość żenująca, bo żarty Valentine przy jej zachwalanym poczuciu humoru wypadają słabo.
Ale jakoś tak nie mogłam po prostu odłożyć tej książki. Dziwnym trafem zawsze gdy miałam wolną chwilę, znajdowała się pod ręką. Aż do ostatniej strony. I dobrze się stało, bo po dłuższej lekturze okazuje się, że to wcale nie taka marna rzecz.

Główna bohaterka, Valentine, może nie grzeszy nadzwyczajnością, ale ma coś, co ją wyróżnia na tle amerykańskich seksbomb, błyszczących w co drugiej wypowiedzi piekielnym intelektem: jest do bólu rzeczywista. Ma upiorną rodzinkę, która daje jej się we znaki, problemy w pracy i kompleksy; nie ma natomiast faceta. Do czasu, gdy poznaje mężczyznę niemal idealnego, o włoskich korzeniach i...

knigoholiczka | 2014-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2014

Bardzo trudno będzie mi recenzować serię książek Adriany Trigiani. Ciężko będzie pisać o kolejnych częściach czytanych od razu po sobie, a nie w jakimś dłuższym czasie odstępu.
"W stylu Valentine to ciepła opowieść o kilku pokoleniowej rodzinie mieszkającej w Nowym Jorku. Babia i wnuczka pracują w rodzinnej firmie produkującej buty. Firma jest właśnie jednym z głównych wątków w książce. Nadrzędnym celem jest uratowanie jej od bankructwa i taki właśnie cel postawiła sobie nasza bohaterka.
Akcja zaczyna się na weselu, na którym dalsza rodzina i przyjaciele Valentine załamują ręce nad jej staropanieństwem i dają rady jak kogoś znaleźć. Wydarzenia mają miejsc w czasach współczesnych czasach gdy dla trzydziestoczteroletniej kobiety brak męża nie jest wstydem.
Nie mija dużo czasu, a tu Valentine ma dwóch adoratorów.
Bardzo lubię takie ciepłe rodzinne książki. Cieszę się, że są jeszcze dwa tomy. Ciekawa jestem jak potoczą się losy naszych bohaterów i czy uda uratować się firmę.

AleXandra | 2016-03-12
Przeczytana: 2015 rok

Przyjemna powieść na wakacje :) ekscytujących przygód głównej bohaterki raczej się nie spodziewajcie, wszystko bowiem kręci się wokół jej warsztatu obuwniczego i średnio udanego życia z udziałem mężczyzn. Mnie urzekł ciepły, rodzinny klimat, typowo jak z włoskiej rodziny, w tym przypadku osadzonej daleko od ojczyzny. Mając tę książkę w dłoni, wyciszyłam się w czasie powrotu z usianej wariactwami podróży :)