Na ścieżkach złudzeń

Wydawnictwo: Replika
giovanna

Prawdziwe życie często skrywa się za fasadami pozorów. Aldona ma kochającego męża, który zrobiłby dla niej wszystko, i kilkuletniego syna Michałka. Wydaje się kobietą spełnioną, zwłaszcza na tle nowej podwładnej – zaniedbanej, przytłoczonej obowiązkami żony i matki. Do czasu. Świat bohaterów, którym dawno temu los przydzielił role, nagle zaczyna się kruszyć. Na idealnych wizerunkach żon,...

Prawdziwe życie często skrywa się za fasadami pozorów.
Aldona ma kochającego męża, który zrobiłby dla niej wszystko, i kilkuletniego syna Michałka. Wydaje się kobietą spełnioną, zwłaszcza na tle nowej podwładnej – zaniedbanej, przytłoczonej obowiązkami żony i matki. Do czasu. Świat bohaterów, którym dawno temu los przydzielił role, nagle zaczyna się kruszyć. Na idealnych wizerunkach żon, matek, mężów i ojców pojawiają się rysy i pęknięcia. Czy uda się ocalić ich rodziny? Czy katastrofa oduczy Aldonę oceniania innych z perspektywy własnej urody i bogactwa?

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=689

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Piękna, klimatyczna okładka aż zachęca do sięgnięcia po lekturę. Ale nie można oceniać książki po okładce, bo to tylko pozory.
Jak dla mnie to przeciętna powieść obyczajowa o wszystkim i o niczym. Monotonna opowieść o pracy , problemach małżeńskich i wychowywaniu dzieci. Nie dzieje się tu nic ciekawego, w kółko te same problemy a do tego bardzo niesympatyczni bohaterowie i ich zachowanie.
Większa część powieści rozgrywa się w zasadzie w pewnej firmie, gdzie pracuje główna bohaterka piękna i bogata Aldona. A tak między wierszami poznajemy jej życie osobiste, męża który chce mieć żonę tylko dla siebie i jest zazdrosny o małego synka, który przeszkadza mu w "kochaniu się z żoną" i dlatego prawie go nie toleruje albo na niego krzyczy.
Druga bohaterka to Wioleta, matka trójki dzieci, biedna i zaniedbana którą Aldona pogardliwie nazywa Królikiem. Ta z kolei ma męża, który bardzo kocha dzieci, ale żony prawie nie dostrzega a ona dalej odczuwa potrzebę bycia kochaną.
Ale o tych sprawach...

eduko7 | 2018-01-18
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Piękna, ciepła i z pozoru dająca poczucie bezpieczeństwa okładka. Prawdziwa zima. Spacer kochających się osób. Fasada? Tak! Brakuje przecież ojca. I tak samo jest w życiu Aldony i Wioli. Ich rodziny stanowią odzwierciedlenia przesłania zawartego w okładce. Aldona stanowi fetysz dla męża, który niedostatki uczuć z dzieciństwa próbuje rekompensować sobie miłością żony. Syn stanowi dla niego rywala w walce o względy Aldony. A Wiola? Ma przecież męża, który nawet zewnętrznie (w opinii Aldony) stanowi dopełnienie Wioli. A może to Wiola stanowi element uzupełniający obrazek pt. Rodzina. Ma być matką, opiekunką, lecz w pewnym momencie już nie żoną, nie partnerką. Smutny obrazek? Do tego ich rozchwiany emocjonalnie, pretensjonalny szef. A jednak warto zajrzeć do tej powieści, by znaleźć zdania perełki, pokazujące wielkość dziecięcej logiki:
„- Michałku (…) chcę, żebyśmy jak najszybciej dotarli do domu, rozumiesz?
- Ale ja musiałem wrócić, bo tam był kwiatek dla ciebie! - w rękach trzymał...

Ta powieść jest o Tobie. O niej. O nich. O mnie.
Ta powieść jest zwyczajna. Normalna, bez efektów specjalnych, bez spektakularnych zwrotów akcji i nagłych wybuchów bomby entuzjazmu, rozpaczy, złości.

Ta powieść jest o naszej codzienności, o zwykłym dniu, o rutynie. Każdy z nas odnajdzie na kartach tej książki cząstkę siebie, swoich dylematów, problemów, rozterek.

Aldona ma kochającego męża Sebastiana i grzecznego synka Michałka. Jest atrakcyjną, inteligentną, młodą kobietą, ma świetną pracę, dobry gust, ponętną figurę, piękne włosy. Aldona cała jest piękna i zadbana. Bańka utworzona przez najdroższy płyn micelarny do demakijażu, perfekcyjny manicure, sałatkę z mozzarellą i jarmużem, weekendy spędzany na regeneracji, odżywcze dla ciała balsamy i relaksujące kąpiele nie przepuszcza wizji pewnych mankamentów. Istotnych mankamentów. Jej poukładane życie ma sporo rys, które same w sobie są niegroźne, wszak ideały nie istnieją. Ale z kilku niepozornych, wciąż powiększających się rys...

książek: 1939
Sherry | 2017-12-03
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 02 grudnia 2017

DWIE STRONY MEDALU

Kiedy wiedzie się perfekcyjne życie u boku wspaniałego, kochającego męża, perfekcji oczekuje się też od innych. Widząc jakiekolwiek skazy ma się wrażenie, że... cóż - toż to przecież sytuacja nie do pomyślenia! Już wkrótce jednak, idealny domek z kart, który otacza Alodnę runie, a jej przyjdzie się zmierzyć z brzydkim faktem, że często za fasadami skrywa się prawda, której nie chcemy stawić czoła.

"Na ścieżkach złudzeń", Joanny Sykat to dziejąca się podczas surowej, polskiej zimy historia o kobiecie, która uczy się tego jak w praktyce wygląda życie, bycie matką, żoną, przyjaciółką, pracownicą. W zamierzeniu miała to być powieść o dwóch stronach medalu i instruowaniu, że nie należy oceniać książki po okładce, a życia innych po tym co widzimy na pierwszy rzut oka, jednak im dalej brniemy w powieść tym bardziej widać, że wątki się zacierają, autorka traci cel ze wzroku i pisze dzieło interesujące, ale chwilami... o niczym konkretnym?

Nie zrozumcie mnie źle, nie...

Asia Szarańska | 2017-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Czasami trafiam na książki, po których zupełnie bym się tego nie spodziewała, ale robią na mnie duże wrażenie. Na ścieżkach złudzeń Joanny Sykat to jedna z takich powieści. Pierwszy rzut oka na okładkę stawia tę książkę w szeregu licznych świąteczno-zimowych opowieści, jakie w tym roku zafundowali nam wydawcy, jednak szybko okazuje się, że nie ten adres. Powieść Sykat najprościej można scharakteryzować jako „o życiu” i pod tym względem wydaje się być jedną z wielu. Jest jednak w tej książce coś takiego, co sprawiło, że po prostu nie potrafiłam się od niej oderwać, dopóki nie skończyłam czytać.

Bohaterów Joanny Sykat nie sposób polubić. Nie wzbudza sympatii ani Aldona, która spogląda na innych przez pryzmat nienagannie pomalowanych paznokci i stylowo urządzonego mieszkania. Ani tym bardziej jej antypatyczny mąż, który owszem wielbi swą piękną żonę, ale dla dziecka nie ma już nawet ciepłego słowa. Serdecznych uczuć nie wzbudziła we mnie też Wiola, która przypomina zaszczute...

Badylarka | 2018-01-01

Okładka książki "Na ścieżkach złudzeń" Joanny Sykat skusiła mnie na tyle, że zarzuciłam na moment czytanie "Ręki Fatimy".

Autorka przedstawia w swej najnowszej książce dwie rodziny. Aldona i Sebastian są szczęśliwym małżeństwem ustawionym materialnie. Mają 5-letniego ułożonego synka Michałka. Oboje są atrakcyjni fizycznie. Często tylko we dwoje spędzają czas poza domem, zatrudniając wtedy opiekunkę do dziecka.

Wioletta i Adrian mają trójkę dzieci, z których młodszy syn, Antoś, cierpi na specyficzny rodzaj natręctw, objawiający się nadmiernym zamartwianiem o swoje zdrowie i życie. Z kolei najmłodsza córka, Zosia, ma talent do malowania, a jednocześnie nie potrafi nawiązywać kontaktu z dorosłymi. Dzieci są bardzo przywiązane do rodziców, a szczególnie do taty. W porównaniu z Aldoną i Sebastianem Adrian i Wioletta zarabiają niewiele i wydają się parą, dla której wygląd fizyczny jest nieistotny.

Aldona i Wiola poznają się dzięki pracy w tej samej korporacyjce zarządzanej przez...

Hanna | 2017-12-01

Główna bohaterka najnowszej publikacji Joanny Sykat – Aldona Wójcik, wiedzie całkiem spokojne życie u boku kochającego męża – Sebastian i synka Michałka. Wydawać by się mogło, iż życie Aldony, to pasmo nieustających sukcesów zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Jednak całkiem niespodziewanie coś rozpoczyna sukcesywnie dezorganizować ład i porządek panujący w życiu kobiety. Na początku konflikty pomiędzy jej synem a mężem - Sebastian często reaguje krzykiem na zachowanie małego Michała. Zaś później do Aldony docierają zatrważający i alarmujące sygnały ze strony syna, a potem pojawia się nowa współpracownica – Wioletta Piech – nazywana przez Aldonę – Królikiem. Dla Wioli dbanie o swój wizerunek nie jest priorytetem i co za tym idzie jest zaniedbana. Wraz z mężem wychowuje trójkę dzieci i boryka się z problemami finansowymi. Aldonę i Wiolettę łączy praca w firmie, a co takiego później wydarzy się na ścieżkach ich życia?

Idealny, poukładany świat Aldony oraz innych bohaterów z...

Gerreth | 2018-01-12
Przeczytana: 23 grudnia 2017

Czasem jest tak, że człowiek czegoś pragnie. Pragnie tak bardzo, że w którymś momencie zaczyna dostosowywać rzeczywistość do swojego wyobrażenia i mimo sygnałów ostrzegawczych, że coś chyba jest nie tak, z uporem wmawia sobie, że jego marzenia się ziściły.
Kiedyś niestety musi dojść do konfrontacji wyobrażenia z rzeczywistością i wtedy mozolnie wykreowana wizja idealnego życia sypie się jak domek z kart, a wszelkie próby ratowania budowli są z góry skazane na niepowodzenie. Bo nie da się uratować tego, co tak naprawdę nie istnieje, a co gorsza, nie istniało nigdy.

Aldona przez kilka lat stąpała po ścieżkach utkanych ze złudzeń. Perfekcyjna, dobrze sytuowana, przy tym zadbana i atrakcyjna, zwykła oceniać innych poprzez pryzmat swojego idealnego życia.
Kochający mąż, wymarzone i ukochane dziecko, dostatek - czy można chcieć więcej? Kiedy na tym wspaniałym obrazie zaczynają pojawiać się skazy, Aldona załatwia problem sposobem stosowanym od zarania dziejów - wmawia sobie, że...

Lena | 2018-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Patrzę, ale nie widzę.
Świat jest piękny, w zależności od tego, przez jakie okulary patrzy widz, w zależności od tego, co chce dostrzec. A co jeśli to, co widzi jest tylko złudzeniem? Nasze postępowanie jest sumą pewnych wcześniej powziętych kroków. Postępujemy tak a nie inaczej, bo wcześniej coś nas do tego skłoniło. Niekoniecznie bierny obserwator musi o tym wiedzieć.

Podobnie było z Aldoną – bo to ona należała do osób, które powierzchownie potrafiły oceniać ludzi. Od razu zwróciła uwagę na rodzinę Wioli – źle ubranych, z gromadką dzieci nie do końca dobrze wychowanych. Ona piękna, zadbana, do tego uwielbiana przez męża, który chce mieć ją tylko dla siebie i nie potrafi dzielić się miłością. Tymczasem Michałek chce spędzać każdą wolną chwilę z mamą, zwłaszcza odkąd w rogu pokoju pojawia się dziwna dziewczynka.

Losy Aldony i Wioli splatają się, co pozwala jej bliżej poznać kobietę. Przede wszystkim Aldona zaczyna dostrzegać to, co dzieje się wokół niej. Kilkakrotnie...

subiektywna | 2017-11-27

Mam spory problem z Joanną Sykat. Nie potrafię określić do końca, co mi w jej książkach nie pasuje, bo niby są napisane bardzo ładnym językiem, opowiadają ważną historię, a jednak zmuszam się do czytania. Chociaż tyle że są krótkie, więc nie trwa to długo. Bardzo chciałam się przekonać do tej pisarki, ale chyba sobie odpuszczę. W jej książkach w zasadzie nic się nie dzieje i "Na ścieżkach złudzeń" nie jest wyjątkiem. Oceniam tę powieść na "może być", bo właśnie taka jest. Może być. Ani dobra, ani zła, po prostu nudna. A te wstawki o apkach, które miały być chyba zabawne, tylko przelewają czarę goryczy. Akcja przyspiesza dopiero na ostatnich trzydziestu stronach, a przez dwieście pięćdziesiąt bohaterowie chodzą do pracy i z niej wracają.