Imaginarium

Cykl: Gildia Wynalazców (tom 1)
Wydawnictwo: Zielona Sowa
LubimyCzytać

Marianna to intrygująca dziewczynka, która od sukienek i falbanek woli wiertarkę i lutownicę! Całe dnie spędza w warsztacie i konstruuje przeróżne maszyny. Jej najlepszym kolegą jest dość nieśmiały Miłosz. Pewnego dnia ojciec Marianny wysyła ją do Francji, do ciotki Isabell Sorel, z czego Marianna nie jest zbyt zadowolona. Aby nieco poprawić jej humor, ciotka zaprasza również Miłosza. W ten...

i lutownicę! Całe dnie spędza w warsztacie i konstruuje przeróżne maszyny. Jej najlepszym kolegą jest dość nieśmiały Miłosz. Pewnego dnia ojciec Marianny wysyła ją do Francji, do ciotki Isabell Sorel, z czego Marianna nie jest zbyt zadowolona. Aby nieco poprawić jej humor, ciotka zaprasza również Miłosza. W ten sposób dwójka przyjaciół trafia do starej rezydencji ciotki. A tam, pewnego dnia, odkrywają w piwnicy drzwi, które prowadzą do… tejemniczego Imaginarium…

„Imaginarium” to najnowsza seria przygodowa Agnieszki Stelmaszyk, autorki bestsellerowych „Kroniki Archeo”!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3551

Wieści z Imaginarium

Zwariowana i niepokorna Marianna w zielonym kombinezonie, z maską spawalniczą na twarzy i wiertarką w ręce oraz chroniony przez nadopiekuńczą mamę przed wszelkimi prawdziwie i potencjalnie niebezpiecznymi narzędziami Miłosz stanowią sympatyczną parę głównych bohaterów powieści pt. „Imaginarium. Gildia wynalazców”. Adresatem ich przygód mogą być równolatkowie bohaterów - 11-13-letni uczniowie starszych klas szkoły podstawowej.

Marianna i Miłosz, którzy tak, choć z różnych powodów, przysparzają trosk swoim rodzicom, sami również chcieliby się od nich na jakiś czas uwolnić. Trafia im się taka okazja, gdy ciotka Marianny, mieszkająca we Francji elegancka starsza pani, zaprasza tę wyjątkową dwójkę do siebie na wakacje. O ile Miłosza zaproszenie ucieszy niesamowicie, o tyle Mariannę zmartwi, bo ona nie chciałaby opuszczać ukochanego Warsztatu Pod Zegarem. Pobyt u ciotki okaże się jednak dla bohaterów zaskakujący i obfitujący w nieoczekiwane wydarzenia. Myszkując po domu odkryją tajemniczą pracownię i dostaną się do fantastycznej krainy Imaginarium – świata konstruktorów i wynalazców oraz zbuntowanych maszyn. W niej jako uczniowie Akademii Inżynierii i Projektowania zmierzą się z pełną zagadek i niedopowiedzeń czarną legendą May Crusander oraz wytropią tajemnice rodziny Marianny.

Akcja powieści rozwija się szybko, niekiedy może zbyt szybko, jak stwierdziła moja czytająca córka, przy której udziale powstała ta recenzja. Świat tej powieści traci trochę na głębi. Jednak historia sama w sobie jest fajna i może być atrakcyjna dla młodego czytelnika. Bohaterowie przeżywają przygody, w których jest odpowiednia dawka humoru, ale również grozy. Zmagają się z niebezpieczeństwami i zawiązują przyjaźnie. Są w szkole, która rozwija ich pasje, ale jednocześnie odkrywają jej ciemne strony. W tym świecie dorośli bywają pomocni (niekiedy, ze względów fabularnych, za bardzo), ale i lepiej trzymać się od niektórych z daleka. Zdaniem mego dziecka, gdyby historia Harrego Pottera powstała w 2017r. , świat magii wyglądałby jak w Imaginarium. Młodsi nastolatkowie skupią się więc na perypetiach niezauważalnie dla nich typowych bohaterów, ci zaś, którzy przeszli przez świat Harrego, mogą mieć niezłą zabawę przy tropieniu podobieństw między światami. Bardziej wiekowo zaawansowanym czytelnikom jednak niespecjalnie polecamy, bo mogą zauważyć, że nie zawsze autorka ma dobre pomysły na to, jak wyprowadzić swoich bohaterów z martwych fabularnie punktów.

„Imaginarium. Gildia wynalazców” ma w sobie duży potencjał. Pomyślana została przecież jako opowieść wielotomowa. Trzymamy kciuki za rozwój opowieści.

Justyna Radomińska (przy współudziale Aleksandry)

dobrerecenzje | 2018-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Agnieszka Stelmaszyk to specjalistka od pisania opowieści dla dzieci.
Dla tych, młodszych i starszych.
Dziś przedstawi Wam historię, która poruszy Waszą wyobraźnię.
Marianna to zwariowana dziewczyna.
Nie jest taka, jak jej równieśniczki: nie papla, nie śmieje się z innymi dziewczynami, lecz zbiera złom i przynosi stamtąd różne stare graty.
Ojciec Marianny martwi się, gdy widzi ją wciąż z młotkiem lub dymiącą lutownicą w ręku.
Zastanawia się co z tej dziewczyny wyrośnie?
Marianna wraz ze swoim kolegą Miłoszem zbudowali wehikuł czasu i postanowili uciec z domu.
Ale ich plany mocno się pokrzyżowały.
Gdy przyszły wakacje i dzieci musiały wyjechać do ciotki Izabeli, która mieszkała we Francji.
Ciotka to starsza kobieta, bardzo kulturalna lecz staroświecka.
A co najgorsze nie mała żadnego warsztatu, ani niebezpiecznych narzędzi.
To był dla Marianny po prostu szok!
Co będzie robić przez całe wakacje z tak nudną ciotką?
Aż tu pewnego dnia Marianna i Miłosz odkryli, w domu ciotki piwnicę, w...

Buba | 2018-11-08
Przeczytana: grudzień 2017

W weekend przeczytałam "Imaginarium. Gildia Wynalazców"
Agnieszki Stelmaszyk.
Wciągnęło mnie, pochłonęło, wessało,
a potem z zawiedzionym "ojej" oznajmiło: "Koniec części pierwszej".
Na szczęście wiem, że część druga "Imaginarium. Ogród Leonarda" w przygotowaniu!

Część pierwsza zaczęła się niby zwyczajnie, od przedstawienia głównych bohaterów.
Oto para przyjaciół: Marianna i Miłosz.
Marianna uwielbia majsterkować, Miłoszowi zabrania tego mama.
Marianna nie ma matki, matka Miłosza jest nadopiekuńcza.
Marianna stuku puku w swoim warsztacie, a Miłosz ją dopinguje i pomaga.
Nudy?
Ale zaraz potem ruszyła lawina zdarzeń, w tym zagadkowych i niebezpiecznych.
Marianna i Miłosz trafiają do innego świata, pełnego narzędzi i konstruktorskich wyzwań.
Chcesz mieć pojazd latający lub kroczący?
To sobie zrób! Prawie wszystko jest w zasięgu Twoich rąk i możliwości!
Byłby to raj dla złotych rączek, majsterklepków i wynalazców,
gdyby nie fakt, że na Mariannę czyhają... mechaniczni...

Kopciuszek | 2018-11-21
Przeczytana: 22 listopada 2018