Głęboka próżnia

Cykl: Ocalona (tom 2)
Wydawnictwo: YA!
Sound
Naddia

Druga część książki „Ocalona” Miyole, dziewczyna, która opiekowała się Ava, bohaterki książki Ocalona sama realizuje teraz swoje marzenie o byciu asystentką na statku badawczym. Jeśli dobrze wszystko rozegra, to w niedalekiej przyszłości będzie mogła prowadzić własne badania i eksperymenty. Jednak los postawi na drodze Miyole Cassię – dziewczynę uratowaną z małego statku zaatakowanego przez...

Druga część książki „Ocalona”

Jednak los postawi na drodze Miyole Cassię – dziewczynę uratowaną z małego statku zaatakowanego przez piracką jednostkę. Razem z dopiero co poznaną dziewczyną uda się w pełną niebezpieczeństw podróż w poszukiwaniu porwanego brata Cassi. W wyprawie życia będzie im towarzyszył – początkowo niechętnie – młody pilot Rubio. Podczas podróży Miyole nie tylko podda się urokowi Cassii ale także zrozumie, że statek badawczy, na którym tak chciała pracować skrywa wiele mrocznych tajemnic…

źródło opisu: http://bookgeek.pl/2017/09/12/zapowiedz-gleboka-pr...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 288

Kosmos, miłość i Dziewczyna

„Głęboka Próżnia" jest kontynuacją „Ocalonej" autorstwa Alexandry Duncan. I przyznam szczerze, że jestem mile zaskoczony drugim tomem, który uderza zupełnie w inną przestrzeń. Opuszczamy Ziemię i Avę z pierwszej części i koncentrujemy się na Myiole - podopiecznej Avy. To szesnastoletnia dziewczyna, która szybko postanowiła dorosnąć i zakwaterować się na statku badawczym, naginając trochę zasady i tuszując swój wiek.

Co z tego wyniknie? Ano same niespodziewane sytuacje. Z początku harmonijna wyprawa, z czasem stanie się istną przygodą na krawędzi życia i śmierci. Wszystko zaczyna się od ataku kosmicznych piratów i ocalonej dziewczyny o imieniu Cassia.

W tej powieści młodość wzniesie swoje skrzydła ku kosmicznym przestworzom, za nic mając niebezpieczeństwa, rozum i zdrowy rozsądek. Dziewczyny Myiole i Cassia wraz z młodym i nieokrzesanym pilotem Rubio opuszczą bezpieczny i ciepły statek badawczy, aby uratować z rąk porywaczy brata Cassi. Wyprawa iście szalona i niepoważna, ale młodość nie zna takich słów i brnie w nieznane mimo wszystko!

To powieść o miłości, tęsknocie i zawziętej walce. Poleje się krew, będą morskie potwory, ciemne jaskinie i kosmiczna próżnia. Taka właśnie jest ta książka, burzliwa, pełna emocji i uczuć, pełna przygód i szaleństwa, na które dorośli by się nie porwali. Myiole będzie musiała zmierzyć się ze swoją przeszłością, która co rusz powraca jak bumerang. Odkryje wady i zalety dorosłości i zmierzy się z miłością, która obróci jej świat do góry nogami.

Alexanda Duncan napisała bardzo dobrą babską kosmiczną opowieść, ale to nie znaczy, że mężczyźni mają się trzymać od niej z daleka. Ja przeczytałem ją z zapałem i czekam na kontynuację.

Duncan trzyma poziom po debiucie i kontynuuje feministyczne i prokobiece idee, które wzmożony patriarchat z części pierwszej starał się stłamsić. Kobiety rządzą w tej powieści, a mężczyźni to zakały i czarne charaktery.

„Głęboka próżnia" kończy się bardzo grzecznie, jednak zostawia wiele spraw do załatwienia i szeroki kosmos możliwości. Zatem w drogę ku gwiazdom i młodzieńczym tęsknotom.

Grzegorz Śmiałek

Patronaty tygodnia

Ten tydzień zapowiada się nad wyraz interesująco - wśród naszych patronatów znajdziecie powieści Stephena Kinga, Andy'ego Weira, ŁukaszaOrbitowskiego i Dmitrija Glukhovsky'ego. Nie zabraknie też kolejnej porcji książek w klimacie Gwiazdki spod pióra Amandy Prowse i Agnieszki Krawczyk oraz powieści skierowanych do młodych czytelników - przekonajcie się sami!