Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie

Okładka książki Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie
Joanna Kuciel-Frydryszak Wydawnictwo: Marginesy biografia, autobiografia, pamiętnik
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Marginesy
Data wydania:
2017-09-27
Data 1. wyd. pol.:
2017-09-27
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365780546
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Strażniczka słowa i własnego serca



8347 450 183

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
180 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
240
240

Na półkach:

Naturalna wnuczka Tomasza Zana (tak, tego przyjaciela Mickiewicza, arcypromienistego, przywódcy wileńskiej młodzieży akademickiej), córka jego syna Klemensa - co było wiadome wszystkim krewnym, ale do publicznej świadomości dotarło dopiero po jej śmierci.
Gdy wybuchała niepodległość Polski po I wojnie światowej, Kazimiera Iłłakowicz (bo tak się wtedy pisała) była już dość znaną poetką. Oryginalną i bezpretensjonalną. Dla Jarosława Iwaszkiewicza, który wtedy zjechał do Warszawy z Kijowa, była Kimś. Wszyscy Skamandryci ją szanowali jako poetkę, ba, nawet zaprosili do swego grona. I tak panna (do końca życia) Kazimiera została członkinią jednej z najbardziej znanych polskich grup poetyckich wszechczasów. Znacznie wcześniej trafiła na Parnas, niż obecnie bardziej ceniona Maria Kossakówna (primo voto Bzowska, Pawlikowska-Jasnorzewska). Jednakże dość szybko rozeszły się jej drogi z pobrykującymi młodymi buhajami słowa. Atoli - poproszona przez Grydzewskiego - nigdy z grupy nie wycofała się oficjalnie. Przed wojną liczyła się bardzo. Na tyle, że stać ją było na odrzucenie propozycji wstąpienia do Polskiej Akademii Literatury - najwyższego zaszczytu, dla którego większość literatów byłaby gotowa się znacznie upokorzyć. Zrobiła to, ot tak. To nie był gest braku uznania dla tej instytucji. Dla "Iłły" to nie literatura była najważniejsza. Uważała się przede wszystkim za państwową urzędniczkę (sic!), która w wolnych chwilach pisuje. Pracowała jako sekretarka, głównie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, ale też i Wojskowych m.in. dla Józefa Piłsudskiego, o którym wydała bardzo osobistą książkę wspomnieniową. Za to dzieło oberwała od wszystkich, od lewa do prawa - od Piłsudczyków też (za mało patosu). No i po wojnie, także z tego powodu, już urzędniczką być nie mogła...
A wojnę spędziła w Rumunii w ciężkich warunkach ucząc języków. Sama przy okazji poznała węgierski i rumuński w przyzwoitym stopniu. Wróciła do kraju późno, bowiem tak naprawdę nie stać jej było, no i nikt tu jej nie potrzebował. Pomógł jej praktycznie tylko Tuwim. Zamieszkała w Poznaniu i tam znów zapracowała na szacunek. Głównie ludzi, którzy dobrze poznali ją osobiście, choć potrafiła być nieprzyjemna i uciążliwa.
Ale my cenimy ją nie tylko za to. ;-)
Książka rzetelna i - co nie mniej ważne - ciekawa.

Naturalna wnuczka Tomasza Zana (tak, tego przyjaciela Mickiewicza, arcypromienistego, przywódcy wileńskiej młodzieży akademickiej), córka jego syna Klemensa - co było wiadome wszystkim krewnym, ale do publicznej świadomości dotarło dopiero po jej śmierci.
Gdy wybuchała niepodległość Polski po I wojnie światowej, Kazimiera Iłłakowicz (bo tak się wtedy pisała) była już dość...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    448
  • Przeczytane
    221
  • Posiadam
    54
  • Teraz czytam
    9
  • 2018
    8
  • 2023
    7
  • 2019
    7
  • Ulubione
    6
  • Biografie
    4
  • Chcę w prezencie
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie


Podobne książki

Przeczytaj także