Pożeracze książek. Złoty szyfr

Okładka książki Pożeracze książek. Złoty szyfr Jennifer Chambliss Bertman
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Pożeracze książek. Złoty szyfr
Jennifer Chambliss Bertman Wydawnictwo: Wilga Cykl: Pożeracze książek (tom 2) opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Pożeracze książek (tom 2)
The unbreakable code
Wilga
2017-10-25
2017-10-25
Małgorzata Glasenapp
chłopak dziewczyna gra komputerowa książka literatura dla dzieci nastolatka niebezpieczeństwo podstęp rywalizacja

Powrót Łowców Książek

"Złoty szyfr" to kontynuacja, która trzyma poziom.

Po raz kolejny nieustraszeni bohaterowie rozwiązują liczne, trudne zagadki i stawiają czoła złym postaciom. Tym razem muszą walczyć nie tylko z czasem, ale również z pożarem i próbą zamachu. Dzieje się!

Po raz kolejny autorka super powiązała rzeczywiste wydarzenia z tymi mającymi miejsce w książce. San Francisco stanowi ciekawe tło wydarzeń i charakterystyczny element tej serii.

"Złoty szyfr" to kontynuacja, która trzyma poziom.

Bohaterowie tacy sobie, lecz nadrabia to fabuła. Bardzo ładne zakończenie, naprawdę nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy.
Polecam, miło się czytało, idealna książka do poduchy😁.

Polecam, miło się czytało, idealna książka do poduchy😁.

"Pożeracze książek. Złoty szyfr" to druga część przygód Emily i Jamesa, Łowców Książek z San Francisco. Tym razem zagadka dotyczy odszukania prawdziwego skarbu! Całość intrygi oparta jest na legendach miejskich San Francisco – zakopanych pod miastem statkach, imigracji Chińczyków oraz na ciekawostkach związanych z Tomkiem Sawyerem... W fabule znajdziemy liczne aluzje literackie związane z twórczością Marka Twaina, dowiemy się też sporo o realiach życia we współczesnym kalifornijskim mieście. Pojawia się też wątek kryminalno-sensacyjny. "Złoty szyfr" to bardzo ciekawa, inteligentna propozycja dla młodszych nastolatków – miłośników książek.
Do tego ładnie wydana, na przyzwoitym papierze i dużym drukiem. Przyjemnie się czyta.

Z dużą przyjemnością kontynuowałam spotkanie z bohaterami. I choć to ksiazka wyraźnie przeznaczona dla czytelnika młodszego ode mnie najmniej o połowę, to sprawiła mi ta lektura dużą przyjemność.

Książka ciekawa i z wieloma zwrotami akcji. Polecam!

Książka ciekawa i z wieloma zwrotami akcji. Polecam!

Miłość do książek może mieć różne oblicza: jedni zapamiętale czytają wszystko, co wpadnie im w ręce, inni kolekcjonują, kupują coraz więcej i więcej, jeszcze inni ukrywają książki, prowadzą wydawnictwa, mają księgarnie. Są też ludzie ceniący je za to, ile mogą dostać za nie pieniędzy albo dokonać zemsty. I właśnie wokół tych wszystkich elementów toczą się akcje dwóch tomów „Łowców Książek” Jennifer Chambliss Bertman pokazującej, że czytanie wcale nie musi być nudnym siedzeniem w domu, że dobrze się ruszyć, zobaczyć świat, poznać historię swojego regionu, odkryć jego zagadki. Autorka będzie to robiła z San Francisco, w którego przeszłość sprytnie wplecie fikcję, przez co stworzy interesujący, czasami mroczny kryminał, w którym sporo będzie zagadek oraz wyzwań dla młodych bohaterów rozmiłowanych w książkach i odszyfrowywaniu ukrytych zagadek. I właśnie z tego powodu pierwszy tom zaczyna się wielką grą, do której nie może dojść ze względu na napadnięcie go i kradzież zagadek związanych z zabytkową lekturą.
Na początku powieści poznamy bohaterów, którzy będą nam towarzyszyli w dwóch tomach. Garrison Griswold, prezes wydawnictwa Bayside i wielki miłośnik książek oraz zagadek, regularnie organizuje konkursy dla dzieci i młodzieży, a nawet dorosłych. Ponadto stworzył stronę jednoczącą łowców książek. Jej ideą jest wymyślanie i rozwiązywanie zagadek w celu znalezienia ukrytej przez innego uczestnika książki. Dzięki rejestracji swoich lektur uczestnicy mogą śledzić ich wędrówkę i brać udział w wyścigi po książki innych graczy.
Akcja rozpoczyna się dość mrocznie. Garrison Griswold przygotował kolejną pasjonującą grę. Tym razem ma ona poruszyć całe miasto w celu znalezienia niezwykle ważnej, niespotykanej i starej książki. Jeszcze nikt nie zna szczegółów, które miał podać podczas spotkania, na które się wybierał. Niestety został napadnięty. Zdążył tylko ukryć książkę, która i tak nie interesowała napastników szukających bardzo starej książki.
W tym czasie do San Francisco sprowadziła się bardzo nietypowa rodzina. Rodzice Emilii postanowili, że będą mieszkać w pięćdziesięciu dwóch stanach, dlatego każdego roku pakowali się i przenosili do kolejnego miasta, w którym nim zdążyli zagrzać miejsce ponownie się z niego wyprowadzali. Ich dzieci dzięki temu mają niezwykle bogate w podróże dzieciństwo, ale jednocześnie pozbawione są czegoś, co można wypracować tylko posiadając wystarczająco dużo czasu: przyjaźni. Przypadek sprawił, że rodzina zamieszkała w kamienicy, w której mieszka również James, chłopiec pasjonujący się szyframi. Od chwili poznania go, znalezienia tajemniczej książki życie Emilii nabrało nowego tempa. Przypadkowo stała się jedyną uczestniczą gry, która stawia jej na drodze wiele przeszkód, niebezpieczeństw oraz intryg, a wszystko przez to, że na tę książkę polują inni. Nie zabraknie tam również szkolnych realiów, starć między rówieśnikami, klasowych konkursów rozwijających wiedzę i spostrzegawczość. Czytelnicy zdobędę sporą dawkę informacji o szyfrach. Czy uda im się rozwiązać skomplikowane wskazówki? Dokąd ich zaprowadzą? Kto i dlaczego depcze im po piętach? Przekonajcie się sami.
Prosty, opisowy język dostosowany do akcji, która początkowo jest wolna i doskonale oddaje klimat wchodzenia bohaterów w grę, której stali się jedynymi uczestnikami. Z każdą stroną nabierają większej wprawy, są coraz bardziej pochłonięci dążeniem do celu. Przygoda z książką uczy bohaterów wielu rzeczy: w pierwszym tomie Emilia odkrywa, że czasami jest zbyt zapatrzona w siebie i samolubna, dostrzega to jakiego ma wspaniałego brata, poznaje członków popularnego zespołu muzycznego, odwiedza antykwariat, dzięki kolejnym wskazówkom poznaje swoje nowe miejsce zamieszkania. a w drugim dochodzi do tego refleksja nad oszustwem oraz zemstą.
Poza świetną zabawą autorka oferuje swoim czytelnikom spora dawkę wiedzy o literaturze. Nie wszystko, co znajdziemy w książce jest prawdą, ale sporo tak. Informacje o tym z jakich wydarzeń Jennifer Chambliss Bertman czerpała inspiracje znajdziemy na końcu książki.
Podobnie jest w drugim tomie: historia miesza się tu z fikcją tworząc bardzo atrakcyjną fabułę. Pisarka wykorzystuje serię pożarów trawiących szybko rozwijające się miasto, wiedzę o przebudowie zatoki, informacje o wyspach, falowych organach, gorączce złota i obecności autora opowieści o „Tomku Sawyerze” w tym mieście, a do tego opowieści o zakopanych pod miastem statkach.
W historię z tomu „Złoty szyfr” wchodzimy, kiedy tajemniczy Feniks podpala przystanek autobusowy. Następnie przenosimy się na przyjęcie mającego uczcić dokonania bohaterów w poprzedniej książce. Nie trzeba jej jednak znać lub pamiętać, by bez problemu odnaleźć się w tej opowieści. Uroczyste zakończenie akcji poszukiwawczej odnalezienie i wydanie nieznanej książki Poego odbywa się w księgarni pana Hollistera, z którą wszyscy bohaterowie są związani ze względu na postać księgarza podsycającego wśród ludzi miłość do literatury i rozwiązywania zagadek. Wydaje się, że będzie nudno, medialnie, a nasi młodzi miłośnicy książek zostaną obleganymi przez wszystkich gwiazdami. Nic takiego jednak się nie dzieje. Poza prośbą paru osób o autografy przyjęcie toczy się dość spokojnie. Dzieci jednak nie byłyby sobą, gdyby nie zaczęły obserwować zachowania innych uczestników przyjęcia. I to pozwala im dostrzec, że ich nauczyciel od historii kradnie kartkę z szyfrem z damskiej torby. Zaintrygowani tym, co zobaczyli zaczynają śledzić pana Quslinga i szybko zauważają, że jego zachowanie jest bardzo nietypowe. Także w szkole w czasie lekcji, gdzie zamiast opowiadać kolejna pasjonującą historię skupia się na swoich wyzwaniach, rozwiązywaniu zagadek. Emilia z Jamesem podejmują trop i coraz więcej dowiadują się o tajemniczym „złotym szyfrze”, Marku Twainie, Ninticu, Zatoce San Francisco i znajdujących się w niej wyspach, dzielnicy biznesowej miasta, gorączce złota, ukrytych skarbach, dyskryminacji rasowej oraz płciowej, wyzyskowi przybyszów. Nie zabraknie też problemu borykania się z małą ilością pieniędzy, poszukiwania pracy, różnego rodzaju oszustów oraz wątku wielkiej zemsty za wydarzenia sprzed lat. Pisarka pokazuje nam bohatera tak bardzo zdesperowanego, że gotowy jest pójść do więzienia tylko po to, aby odegrać się na osobie, która jej zdaniem zniszczyła jej życie. W jaki sposób to zrobiła i czy zemsta warta była świeczki przekonajcie się sami.
Lekturę polecam wszystkim miłośnikom książek. Szczególnie powinna spodobać się uczniom szkoły podstawowej. Ze względu na tematykę, bogactwo informacji nie znudzi również starszych czytelników, których może zainspirować do własnych poszukiwań zagadek w książkach, pierwszy tom intrygował nas twórczością Edgara Allana Poego, a drugi Marka Twaina. Do tego oba poruszają ważne tematy etyczne, zachęcają do dyskusji nad podejmowaniem decyzji w życiu. Świetna książka do dyskusji z dzieckiem oraz jako zachęta, by poszperać w historii własnego regionu. Pisarka pokazuje też jak z nudnej szkolnej zabawy zrobić interesujące wyzwanie, czym zachęca czytelników do twórczego podejścia i traktowania życia jako zabawy oraz wielkiego wyzwania.

Druga część niesamowitej serii, która stała się jedną z moich najulubieńszych książek. Świetnie napisana i przetłumaczona. Zdecydowanie polecam tym, którzy jeszcze po nią nie sięgnęli. :)

Super! Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy.

Super! Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy.

Emily i James są najlepszymi przyjaciółmi. Nastolatki jakiś czas temu rozwiązali zagadkę zaginionego i tajemniczego rękopisu Edgara Allana Poe. Z tejże okazji zostało wydane przyjęcie na ich cześć, od którego to rozpoczyna się historia. W trakcie bankietu w oczy Emily rzuca się podejrzane zachowanie nauczyciela historii, co rozbudza detektywistyczny zmysł jej i James’a, który w większości zaspokajany jest przez grę „Pożeracze książek”. Jest to dość nietypowa gra, która polega na dostawaniu codziennej porcji wskazówek doprowadzających do przeczytanych książek. W pewnym momencie nauczyciel gubi karteczkę, która okazuje się być zaszyfrowaną wiadomością i nastolatki nie są w stanie niczego z niej zrozumieć. Od tej niezrozumiałej notatki zaczyna się nowa emocjonująca przygoda.

Jennifer Chambliss Bertman udało się stworzyć naprawdę fajne dzieło, którego pochłanianie sprawia wiele frajdy. Fabuła opiera się na absorbujących zagwozdkach, tajemnicach i jeszcze większych zagadkach. Wszystkie szyfry zastosowane w książce z powodzeniem można samemu rozwiązywać. Autorka zadbała o to, żeby czytelnik mógł mieć prawdziwą frajdę i satysfakcję z rozwiązania kodu. Pióro Jennifer jest przystępne i lekkie. Dzięki temu zabiegowi i wartkiej akcji książkę pochłania się niemal błyskawicznie i z ogromną przyjemnością. Całe opowiadanie jest tym bardziej ciekawe, że ubrawione zostało o rzetelne informacje na temat autorów, jak i o cytaty odnoszące się do konkretnych pozycji literackich. „Złoty szyfr” mimo, iż jest drugim tomem serii z powodzeniem można czytać go osobno, bez znajomości treści poprzedniego tomu.

Wszyscy chcą was poznać i usłyszeć o waszych przygodach. (s. 20)
Poznajcie trzynastolatkę Emily Crane. To ona i jej przyjaciel James dwa miesiące wcześniej odnieśli olbrzymi sukces – dzięki rozwiązaniu zagadki odnaleźli i uratowali rękopis. Było to nieznane opowiadanie Edgarda Allana Poego. Teraz mali detektywi idą na przyjęcie z okazji premiery wydania książki do księgarni pana Hollistera. Tam spotykają wielu znajomych. Jednym z nich jest ich nauczyciel historii Brian Quisling. W pewnym momencie nauczyciel gubi karteczkę. Znajdują ją jego uczniowie, ale mają problem ze zrozumieniem zapisanej na niej wiadomości:
Wieczorem James kontaktuje się ze swoja przyjaciółką i sąsiadką za pomocą wiaderka. Przesyła w nim informację o sposobie rozszyfrowania tajemniczego tekstu. Okazało się, że to prosty szyfr podstawieniowy z hasłem. Po chwili Emily ma kolejną zagwozdkę. Będzie musiała rozwiązać kolejną zagadkę, bowiem wiadomość dotyczy złotego szyfru. Jeszcze nie wie, że lepiej od niego trzymać się z daleka…
Jeśli ktoś inny niż prawowity właściciel będzie próbował złamać szyfr i odnaleźć skarb, ucierpi od pożaru. (s. 67)
W rozwiązaniu zagadki pomaga bibliotekarka pani Linden. To ona opowiada o historii ocalałego z pożaru szyfru z 1851 roku i historii San Francisco. Do tej pory szyfru nikt nie złamał. Jest on stary i przeklęty. Według ludzi ściąga ogień i zawiera wiadomość o złotym skarbie, który został ukryty w okolicach San Francisco. I tu ciekawostka dla miłośników książek – prawdopodobnie w górskim miasteczku Virginia City wygrał go w karty sam Mark Twain przy okazji wizyty u swego znajomego – Toma Sawyera!
Musiał pokazać temu komuś, że z Feniksem nie należy zadzierać. (s. 189)
W powieści nie może zabraknąć czarnego charakteru, tajemniczej postaci. To niejaki Feniks z rzadka się ujawniający. Feniks ma plan, który konsekwentnie realizuje, jednak… nie przewidział on niespotykanych zbiegów okoliczności. Zaplanowane przez niego wydarzenia uległy planom losu.
Dwoje ludzi ukrywających tę samą książkę? Przecież to szyfr książkowy! (s. 136)
W San Francisco wielu ludzi w różnym wieku bierze udział w grze Łowcy Książek. To miedzy innymi Emily, James, pan Quisling. Uczestniczy rozpoznają siebie po sekretnym symbolu rozpoznawczym – złotej przypince. Na portalu o tej samej nazwie gracze umieszczają zaszyfrowane wskazówki, w którym ogólnie dostępnym miejscu ukryli przeczytaną książkę.
Rozwiązywanie zagadek nauczyło ją, że zawsze należy mieć otwarty umysł i przyglądać się światu, bo można trafić na rozwiązanie najtrudniejszego zadania w najmniej spodziewanych miejscach i momentach. (s. 159)
Akcja się rozwija i komplikuje, jest coraz trudniej. Bohaterowie muszą się zmierzyć z kolejnymi szyframi i zagadkami. Nawet na co dzień Emily i James rozmawiają ze sobą za pomocą szyfrów, by inni ludzie ich nie rozumieli, nie podsłuchiwali. Są świetni w łamaniu szyfrów, rozwiązywaniu zagadek szyfrowanych. Czytelnik może skorzystać z ich wiedzy i dużo się nauczyć o szyfrach – ich rodzajach, kodowaniu i łamaniu. Dla przykładu szyfr płotkowy:
Myśl pozytywnie, a wszystko się ułoży. (s. 88)
Nie samymi szyframi i zagadkami żyją młodzi detektywi ani też szukaniem skarbów i łowieniem książek. Oboje zostają w szkole wciągnięci do komitetu organizacyjnego balu walentynkowego. A że uwielbiają gry, to ta część przygotowań sprawia im satysfakcję. Niestety, w rodzinie Emily szykuje się kolejna przeprowadzka, na horyzoncie pojawiają się kłopoty. A w mieście w różnych miejscach wybuchają tajemnicze pożary. Nie jest bezpiecznie. Czyżby Feniks odradzał się z popiołów?
O charakterze człowieka świadczy to, jak zachowuje się wobec przeciwności losu. (s. 243)
Bardzo spodobała mi się ta powieść przeznaczona dla dzieci 9+, szczególnie pomysł z portalem i grą Łowcy Książek, z kodowaniem wiadomości o ukryciu przeczytanych książek. Książkoholik i miłośnik powieści Marka Twaina, zwłaszcza Przygód Tomka Sawyera, doceni informacje z życia autora i jego bohatera. Historia miasta również intryguje, a zamieszczona mapa Zatoki San Francisco tylko pobudza wyobraźnię młodych odkrywców. Treść powieści wzbogacają ilustracje Sarah Watts. Dla młodego czytelnika nie lada gratką będą szyfry i możliwość nauczenia się szyfrowania wiadomości na różne sposoby. Powieść się czyta szybko, bowiem akcja wciąga od początku swoją tajemniczością i kolejnymi zagadkami do rozwiązania. Autorka pisze przystępnie, komunikatywnie, stylem dostosowanym do wieku odbiorcy. Osobiście czułam lekki niedosyt z powodu nieznajomości pierwszego tomu, chociaż były ogólne wzmianki o wcześniejszym odkryciu Emily i Jamesa.
Wszystko, czym zajmujemy się z prawdziwą pasją i ciekawością, może nas uleczyć. (s. 124)
Pożeracze książek. Złoty szyfr Jennifer Chambliss Bertman to bardzo ciekawa pozycja dla starszych dzieci, która oprócz przygód gwarantuje wysiłek dla szarych komórek i łamanie głowy nad szyframi, dawkę historii, udział w szkolnym balu prezydenckim oraz podsyca miłość do książek.

Wszyscy chcą was poznać i usłyszeć o waszych przygodach. (s. 20)

• Dla dzieci
  • Storia 14,07,2016