Pogrom w przyszły wtorek

Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zimno, zimniej, zbrodnia Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Robert Ostaszewski, Anna Rozenberg, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Izabela Szolc, Marcin Wroński
Ocena 5,9
Zimno, zimniej... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Trupów hurtowo trzech Piotr Bojarski, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Bohdan Głębocki, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Michał Larek, Joanna Opiat-Bojarska, Olga Rudnicka, Marcin Wroński
Ocena 6,3
Trupów hurtowo... Piotr Bojarski, Woj...
Okładka książki Rewers Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Joanna Jodełka, Robert Małecki, Marta Mizuro, Remigiusz Mróz, Joanna Opiat-Bojarska, Małgorzata Sobieszczańska, Marcin Wroński
Ocena 6,1
Rewers Wojciech Chmielarz,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
674 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1217
885

Na półkach: , ,

Moja druga odsłona Wrońskiego i komisarza Zygi Maciejewskiego, po "Kwestji Krwi". Nie po kolei, bo to tom 5, a tamten był 7.
Wtedy był 1952 rok, a tu wrzesień 1945. Dla mnie to jednak wielkiego znaczenia nie ma. Bo definitywnie Wrońskiego porzucam.

Chociaż komisarz zyskał moją sympatię dobrym sercem i altruizmem, tak rzadkim w tamtych powojennych latach, to jednak sposób pisania autora kompletnie mnie odrzuca.

Nie, absolutnie nie z powodów merytorycznych. Bo ten tom jest perfekcyjny jeśli idzie o odtworzenie sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej pierwszych miesięcy po wojnie. Jest UB, NKWD, Armia Czerwona, jest WiN, AK, NSZ, czyli coś, co komuniści określali jako reakcję. Jest drobiazgowo odtworzona topografia powojennego Lublina, ulice, knajpy, sklepy. Są wstrząsające opisy metod przesłuchań w lubelskim Zamku. "To właśnie było piękne w doświadczeniach towarzyszy sowieckich, że potrafili zajrzeć człowiekowi w duszę lepiej, niż zrobiłby to Dostojewski". Sama prawda.
Są zawiłości narodowościowe powojennej Polski. Problem relacji polsko- żydowskich i szmalcownictwa. Oczywiście szabrownictwa i bimbrownictwa naturalnie też. I ogólnie wszechobecnego kombinatorstwa i cwaniactwa.

Wątków kryminalnych jest tu kilka, a Zyga umiejętnie, często z użyciem siły i wykorzystaniem przedwojennych złodziei, chociaż bez plakietki policyjnej (milicyjnej), prowadzi śledztwo.

Coś, co odrzuca to nadmiar wulgaryzmów i obrazów moralnego zepsucia. Ja rozumiem, że ani dzisiejsza Polska, ani tym bardziej tamta, pod ruskim butem, nie jest i nie była wolna od alkoholu, prostytucji i moralnego upadku. Ale przesadą jest czytanie co kilka stron o macaniu i ruchaniu dziwek oraz coraz to wymyślniejszych przekleństw. Mam ogromną tolerancję, ale jak wszystko, ma ona także swoje granice.
Kryminał w 100% retro, dobrze poprowadzony, ale jak dla mnie zbyt brudny. Bez tego dałabym nawet 10 gwiazdek. Szkoda.
Sami się przekonajcie.

Moja druga odsłona Wrońskiego i komisarza Zygi Maciejewskiego, po "Kwestji Krwi". Nie po kolei, bo to tom 5, a tamten był 7.
Wtedy był 1952 rok, a tu wrzesień 1945. Dla mnie to jednak wielkiego znaczenia nie ma. Bo definitywnie Wrońskiego porzucam.

Chociaż komisarz zyskał moją sympatię dobrym sercem i altruizmem, tak rzadkim w tamtych powojennych latach, to jednak sposób...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    917
  • Chcę przeczytać
    543
  • Posiadam
    224
  • Kryminał
    22
  • 2018
    12
  • 2013
    11
  • Audiobook
    10
  • 2014
    10
  • 2019
    10
  • Ulubione
    9

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pogrom w przyszły wtorek


Podobne książki

Przeczytaj także