Olmekowie - najstarsza tajemnica Meksyku

Okładka książki Olmekowie - najstarsza tajemnica Meksyku David Hatcher Childress
Okładka książki Olmekowie - najstarsza tajemnica Meksyku
David Hatcher Childress Wydawnictwo: Amber historia
historia
The Mystery of the Olmecs
Amber
2017-10-12
2008-01-01
Przemysław Bieliński
Meksyk Ameryka Środkowa Olmekowie kultury prekolumbijskie historia Ameryki historia Meksyku Mezoameryka historia Mezoameryki Ameryka prekolumbijska

Okładka książki Templariusze. Tajemni strażnicy tożsamości Chrystusa Clive Prince, Lynn Picknett
Templariusze. ... Clive Prince, Lynn ...
Okładka książki Odkrycie grobowca Tutanchamona Howard Carter, Arthur C. Mace
Odkrycie grobo... Howard Carter, Arth...
Okładka książki Inkwizycja. Prawdziwa historia walki z herezją i czarami od XII wieku do czasów współczesnych . Michael Baigent, Richard Leigh
Inkwizycja. Pr... Michael Baigent, Ri...

Audiobook rozpoczynałam obawiając się, że będzie to "mocno naciągana" historia Olmeków i ich świata. Pozytywnie się zaskoczyłam. Chociaż kilka teorii jest lekko kontrowersyjna (w kierunku sensacji) -> całość nie odbiega od dobrych pozycji popularnonaukowych, nie wkraczając w kosmiczną fantastykę. Sprawne przejście przez informacje o Olmekach, dobry przekaz o umiejscowieniu cywilizacji (w książkach - fajne mapki),powiązane z cywilizacją informacje - pozwalały mi "wejść w świat Olmeków" i przypomnieć sobie podróż do ich "miast"

W języku polskim jest tak dramatycznie mało pozycji o Mezoameryce, że pochłaniam wszystko, co wpadnie mi w ręce. Tą pozycję czytałam z lekkim przymrużeniem oka, ale daję PLUSa za zdjęcia, mapki i ilustracje bo jest ich sporo. Poglądy może i dyskusyjne, ale dobrze wiedzieć jakie alternatywne koncepcje maja autorzy spoza głównego nurtu. Dużo cytatów innych autorów nie przeszkadzało mi w ogóle - przeciwnie było to dość ciekawe, bo jak już wspomniałam, trudno dotrzeć do czegokolwiek w temacie.

Książka popularnonaukowa, dotycząca ciekawego i tajemniczego ludu Olmeków, zamieszkującego niegdyś środkową Amerykę.

Książka jest ciekawa, choć w znacznej mierze odtwórcza. Autor dużymi fragmentami cytuje poglądy naukowców na temat kultury będącej przedmiotem opracowania, wyciągając tylko pobieżnie własne wnioski.
Opracowanie jest interesujące, choć moim zdaniem mało wnosi do tematu.

Opracowanie jest interesujące, choć moim zdaniem mało wnosi...

Meksyk to jeden z najbardziej interesujących krajów świata. Pełen przeciwieństw i różnorodności. Na jego terenach do dnia dzisiejszego mieszkają potomkowie starożytnych Indian, którzy kultywują dawne tradycje swoich przodków.Najstarsza jego cywilizacja, Olmekowie, zasiedliła te tereny około 2 tysięcy lat przed naszą erą i pozostawiła po sobie wielkie kamienne głowy, które znajdują się w San Lorenzo i La Venta. Na wiele pytań odnośnie tej cywilizacji można znaleźć odpowiedzi w tej książce. Serdecznie polecam.

„Olmekowie — najstarsza tajemnica Meksyku” jest arcyciekawą książką, w której autor z detektywistyczną zaciętością stara się zbadać tajemnicę jednej z najbardziej zagadkowych cywilizacji. David Hatcher Childress przemierza cały świat, zbierając liczne informacje na temat tej zadziwiającej kultury. Olmekowie są najbardziej zagadkową cywilizacją Ameryki Środkowej, której przedstawiciele skolonizowali Amerykę Środkową ponad 4000 lat temu!

David Hatcher Childress stara się odpowiedzieć na wiele ważkich pytań tyczących się Olmeków. Skąd w sercu Meksyku wzięły się olbrzymie wyrzeźbione w bazalcie głowy o negroidalnych rysach? Dlaczego w ich okolicy nie znaleziono żadnych śladów po narzędziach? Jak je wykonano? Po co ich twórcy deformowali czaszki? Czy to dowód ich związków z legendarną Atlantydą? Czy to oni założyli najstarsze miasta Majów i wznieśli piramidy Teotihuacan? Kim byli? Cudzoziemskimi kolonizatorami, którzy przybyli za oceanu? I dlaczego tak nagle zniknęli?

Jeszcze do niedawna sądzono, że najstarszą cywilizacją Ameryki Środkowej byli Majowie. Okazało się to jednak nieprawdą. Kulturę Majów poprzedzała cywilizacja o wiele starsza i potężniejsza. Olmekowie znali choćby metalurgię, pismo czy kalendarz na długo przed nadejściem cywilizacji Majów. Oficjalna nauka wciąż jeszcze nie znalazła odpowiedzi na pytanie, skąd się wzięli Olmekowie. Z pewnością długo jeszcze będziemy musieli czekać, aby znaleźć na nie odpowiedź.

Do lat 30. XX wieku uważano, że najstarszą cywilizacją Ameryki Środkowej byli Majowie. Gdy odkryto kulturę Olmeków, wywołało to burzliwą dyskusję naukowców na całym świecie. Zdumiewające artefakty tej cywilizacji zaskakują kunsztem i pietyzmem wykonania. Wielu naukowców sądzi, że Olmekowie są potomkami ludności mitycznej Atlantydy. Ogromne kamienne głowy, które pozostały po tej cywilizacji potrafią wzbudzić podziw wymieszany z grozą. Możliwe, że kiedyś uda się rozwiać tajemnicę, która kryje się za tymi olbrzymimi głowami.

„Olmekowie — najstarsza tajemnica Meksyku” to pozycja zawierająca kolejne szokujące pytania, które domagają się rychłej odpowiedzi. Książka potrafi zaciekawić i miejscami zaskoczyć zachęcając do głębszego zgłębienia tematu. Całość napisana jest lekko i barwnie, sprawiając, że od lektury wręcz nie można się oderwać. W niniejszej pozycji znajdziemy wiele zdjęć, które pomogą w lepszy sposób wsiąknąć w temat tych zadziwiających artefaktów. Odkrycia tego rodzaju dają wiele do myślenia i nastręczają sporo nawarstwiających się pytań. Z pewnością jeszcze wiele zadziwiających tajemnic starożytnych cywilizacji skrywa się przed nami w przepastnych mrokach wieczności. Jak najbardziej polecam.

Istnienia Olmeków nie uznawano oficjalnie aż do połowy XX wieku. Dziś wiemy, że była to najstarsza cywilizacja Ameryki Środkowej, znająca metalurgię, pismo i kalendarz na długo przed nadejściem Majów. David Hatcher Childress rozwiązuje zagadkę pochodzenia tego enigmatycznego ludu. Ujawnia zdumiewające podobieństwa pomiędzy sztuką i pismem Olmeków a zabytkami starożytnych Chin i Afryki. I przedstawia intrygujące dowody na to, że nie byli oni rdzennymi mieszkańcami Ameryki. Przybyli zza oceanu i byli przedstawicielami starożytnej cywilizacji, która istniała 4000 lat temu i obejmowała cały świat.

Oprócz tego Childress na marginesie omawia pewne dość kontrowersyjne znaleziska archeologiczne datowane na czasy p.n.e. albo I-II w. n.e. Autor stawia odważne pytania i nie boi się udzielać jeszcze śmielszych odpowiedzi np. w kontekście ogromnych wielotonowych głów olmeckich wojowników. W okolicy, gdzie odkryto te znaleziska nie znaleziono żadnych śladów po narzędziach... Więc jak je wykonano? Na te i inne pytania odpowiada Dawid Hatcher Childress w swojej książce.

Osobiście zgadzam się z nim, że nie powinno się używać nazwy Olmekowie na określenie starożytnego ludu/cywilizacji z rejonu Meksyku, gdyż nie wiemy jak oni się nazywali. Jest to nazwa sztuczna przyjęta od miejscowego plemienia z okresu konkwisty. Jeśli już ktoś musi to jedynie zapisywać nazwę "Olmekowie" w cudzysłowie.

Książka jest ciekawa i wciągająca. Czyta się ją lekko i zaskakująco szybko. Przeczytałem ją w jeden wieczór. Autor w dość szczególny sposób odsłania przez czytelnikiem kolejne elementy układanki dotyczące "Olmeków", o jeszcze bardziej wywołuje u niego ciekawość. Ma nie tylko pasję i wiedzę, ale i ogromne doświadczenie. Stąd nie bez powodu jest określany jako "Indiana Jones". Serdecznie polecam niniejszą pracę miłośnikom i pasjonatom historii mezoamerykańskiej w czasach prekolumbijskich, a zwłaszcza osobom szczególnie zainteresowanym kulturą i cywilizacją tzw. "Olmeków". Również akademiccy badacze odnajdą w niej coś dla siebie. Kto wie może nawet ich zainspiruje? Pod warunkiem, że potrafią coś jeszcze dojrzeć poza czubkiem własnego nosa? :)

ksiazka na pewno wnosi nowe informacje, jednak moim zdaniem jest napisana w stylu "szukajacym sensacji"

• Archeologia
  • Ameryka