Slaughterhouse 5

Okładka książki Slaughterhouse 5
Kurt Vonnegut Wydawnictwo: Penguin Books, Vintage Classics Seria: Vintage Past literatura piękna
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Vintage Past
Wydawnictwo:
Penguin Books, Vintage Classics
Data wydania:
2016-11-28
Data 1. wydania:
2016-11-28
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
angielski
ISBN:
9781784871345
Inne
Średnia ocen

                8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania Suzanne McConnell, Kurt Vonnegut
Ocena 6,6
Zlituj się nad... Suzanne McConnell, ...
Okładka książki Rzeźnia numer pięć, czyli krucjata dziecięca Albert Monteys, Ryan North, Kurt Vonnegut
Ocena 7,7
Rzeźnia numer ... Albert Monteys, Rya...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
674
258

Na półkach: ,

Przy powierzchownym podejściu do tej książki, to można o niej powiedzieć, że jest to opowieść o przeżyciach autora z czasów jego pobytu w niemieckim obozie jenieckim na terenie III Rzeszy w końcówce II Wojny Światowej i jednocześnie opis jednej z największych hekatomb ostatniej wojny, jaką było bombardowanie Drezna.
Jednak książka, w swoim czasie, wywołała niebywały wstrząs światopoglądowy w konserwatywnych kręgach amerykańskiego społeczeństwa. Jej główny bohater, amerykański żołnierz, jest właściwie antybohaterem, pacyfistą i nieudacznikiem. Jednocześnie książka ma obrazoburcze dla świadomości historycznej Amerykanów przesłanie, że również zachodni alianci dopuszczali się bezsensownych i małostkowych zbrodni, jakimi było dywanowe bombardowanie niemieckich miast pełnych cywili. Amerykanie przywykli myśleć o swoich interwencjach wojskowych, jako o paradzie brygady kawalerii, która przybywa z rycerską pomocą zagrożonym. Tym czasem dwudniowy nalot ponad tysiąca bombowców na bezbronne miasto, który skutkował całkowitym spaleniem wielkiego miasta i śmiercią 25 tys. ludzi trudno uznać za „humanitarny” sposób prowadzenia wojny. Dodatkowo, myślę że nie przypadkiem, książka została wydana w czasie największego kryzysu w amerykańskim społeczeństwie, związanego z jego stosunkiem do wojny w Wietnamie.
Zastanawiam się, na ile niemieckie pochodzenie pisarza przyczyniło się do jego uwrażliwienia na niemieckie cierpienia w czasach wojny. Zastanawia mnie także fakt, że tak śliny wstrząs jakim było przeżycie niszczycielskiego nalotu bombowego znalazł wyraz w literackim dziele dopiero 25 lat później, w dość sprzyjającej atmosferze politycznej – wspominany wcześniej przeze mnie kac moralny USA po wojnie Wietnamskiej. Pomimo mojego poglądu, że nie można różnicować ludzkiego cierpienia, dość ostrożnie podchodzę do martyrologii narodu niemieckiego w czasie II Wojny Światowej. Od razu sobie przypominam o fakcie, że Niemcy w pierwszych minutach swojej agresji wrześniowej na Polskę zbombardowali bezbronny Wieluń, gdzie celem był między innymi szpital. Potem nastąpiła cała fala bombardowań m.in. Warszawy, Rotterdamu, Londynu czy Coventry. Herman Goering zagroził Anglii, że jeżeli się nie podda, zostanie spalona w bombardowaniach. A już dwa tysiące lat temu, pewien wędrowny nauczyciel z Judei mawiał: kto mieczem wojuje od miecza ginie.
O samej książce słyszałem sporo już wcześniej i dużo się po niej spodziewałem. Gdy tym czasem książka okazała się dobra, ale jak dla mnie bez jakiegoś większego efektu emocjonalnego. Uważam, że jest sporo innych równie dobrych książek o przesłaniu antywojennym, o których zupełnie się nie mówi.

Przy powierzchownym podejściu do tej książki, to można o niej powiedzieć, że jest to opowieść o przeżyciach autora z czasów jego pobytu w niemieckim obozie jenieckim na terenie III Rzeszy w końcówce II Wojny Światowej i jednocześnie opis jednej z największych hekatomb ostatniej wojny, jaką było bombardowanie Drezna.
Jednak książka, w swoim czasie, wywołała niebywały...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12 279
  • Chcę przeczytać
    8 119
  • Posiadam
    1 728
  • Ulubione
    531
  • Teraz czytam
    168
  • Chcę w prezencie
    137
  • Literatura amerykańska
    114
  • 2019
    81
  • 2022
    77
  • Klasyka
    72

Cytaty

Więcej
Kurt Vonnegut Rzeźnia numer pięć Zobacz więcej
Kurt Vonnegut Rzeźnia numer pięć Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także