Wyzwanie czytelnicze LC

Slaughterhouse 5

Seria: Vintage Past
Wydawnictwo: Penguin Books, Vintage Classics
7,67 (6170 ocen i 323 opinie) Zobacz oceny
10
625
9
1 263
8
1 535
7
1 647
6
663
5
291
4
61
3
57
2
13
1
15
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9781784871345
liczba stron
192
język
angielski
dodała
Arancione

Prisoner of war, optometrist, time-traveller - these are the life roles of Billy Pilgrim, hero of this miraculously moving, bitter and funny story of innocence faced with apocalypse. "Slaughterhouse 5" is one of the world's great anti-war books. Centring on the infamous fire-bombing of Dresden in the Second World War, Billy Pilgrim's odyssey through time reflects the journey of our own...

Prisoner of war, optometrist, time-traveller - these are the life roles of Billy Pilgrim, hero of this miraculously moving, bitter and funny story of innocence faced with apocalypse. "Slaughterhouse 5" is one of the world's great anti-war books. Centring on the infamous fire-bombing of Dresden in the Second World War, Billy Pilgrim's odyssey through time reflects the journey of our own fractured lives as we search for meaning in what we are afraid to know.

 

źródło opisu: https://www.penguin.com.au/books/slaughterhouse-5-...(?)

źródło okładki: www.penguin.com.au/books/slaughterhouse-5-vintage-past-9781784871345

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (13641)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 782
utracjusz | 2016-07-31
Na półkach: Przeczytane

W swoim czasie przeczytałem wiele powieści antywojennych, ale nie wiem, czy któraś dorównuje siłą wyrazu „Rzeźni numer pięć”. Zamiast uciekać się do naturalizmu, Vonnegut obrazuje zupełnie inną ucieczkę, tę mianowicie, której chwyta się umysł skonfrontowany z niewyobrażalnymi okropnościami i usiłujący mimo to pozostać umysłem, a nie bezładną galaretą.
Skrajne postacie mechanizmu unikania kontaktu są tu przedstawione po mistrzowsku, a teoria Tralfamadorian o nielinearnej ciągłości czasu, pozwalająca nadać wszelkim wydarzeniom pozór względności i nabrać wobec nich bezpiecznego dystansu, to prawdziwy majstersztyk. W ten sposób pod absurdalnym humorem kryje się psychologiczna wiarygodność, co większości autorów posługujących się absurdem nawet się nie śniło, tak jak mnie nigdy nie śniła się Claudia Cardinale. A szkoda.
Jako że w swoim czasie przeczytałem również większość powieści Vonneguta, rozpoznaję na kartach „Rzeźni numer pięć” bohaterów innych jego dzieł, nieodłącznie związanych...

książek: 1475
PABLOPAN | 2014-04-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Po kolejnym przeczytaniu "Rzeźni...", mój zachwyt nad nią nie ustaje. Książka pełna sprzeczności, smutno-wesoła, ponuro-śmieszna, dołująco-zabawna... Kurt Vonnegut wystawiając sobie ocenę za własne dzieło, przyznał A+, moim zdaniem, była to fałszywa skromność lub kokieteria, bo książka zasługuje na znacznie więcej tych plusów.
Bohater, Billy Pilgrim, jak każdy z nas, jest pielgrzymem przez życie. Na swojej drodze spotyka różnych ludzi, doświadcza różnych przygód, ma lepsze i gorsze dni, a jednak z uporem dąży ku własnej starości, wiedząc, że koniec nie musi być ciekawy, co obrazuje fragment książki:
„Staruszek cierpiał bardzo na skutek wzdęcia. Odbijało mu się i miał straszliwe gazy.
- Przepraszam – powiedział do Billy’ego i znowu pryknął, - O, Boże – dodał – wiedziałem, że starość to nie radość, ale nie przypuszczałem, że to takie straszne”.

Polecam!

książek: 2136
Wojciech Gołębiewski | 2014-02-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 20 lutego 2014

UWAGA!!! ARCYDZIEŁO !!! DOSKONAŁOŚĆ FORMY I TREŚCI, a w dodatku dojrzałość intelektualna, tak rzadko spotykana u pisarzy amerykańskich.
Vonnegut wystawił sobie ocenę A+, a mnie zabraklo skali: A+++++++++++++++...

Wspominaną przeze mnie, niedawno /por. „Dzieciństwo Jezusa” Coetzee’a/ dewizę Terencjusza „Nihil humani a me alienum puto” /”Nic ludzkiego nie jest mnie obce”/ Vonnegut przeniósł na o wiele „wyższą półkę”, za pomocą jednego zwrotu kwitującego naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość - ZDARZA SIĘ. To „zdarza się” wykracza poza pole działalności ludzkiej powodując tym samym HUMANISTĘ pojęciem zbyt wąskim dla geniuszu autora. Ad hoc zauważam paralelę wszechświatów Vonneguta i mego ukochanego LEMA, a „wypadanie z czasu” to ulepszony wehikuł H.G. Wellsa.

W gabinecie Billy’ego, jak i kopercie medalionu „kosmicznej” żony – Montany, autor umieścił ...

książek: 1466

Powieść "Rzeźnia Numer Pięć" jest pisana lekkim piórem i mówi o bezsensie wojny. O tym że wojny nie są po to żeby wypełniła się jakaś sprawiedliwość, ale są straszne i wygrywają w nich po prostu silniejsi. Jesteśmy ludźmi i nie umiemy się obyć bez wojen. Na przestrzeni chyba całej piśmiennej historii ludzkości, toczyły się konflikty zbrojne, ginęli ludzie, jedni szybko, inni torturowani. Nic to ludzi nie nauczyło.

Nazywał się Billy Pilgrim.
Billy Pilgrim wypadł z czasu. Zaczął więc podróżować z chwili obecnej do przypadkowych chwil z życia. Nie wiedział zresztą gdzie będzie, jakiś czas i nie mógł nad tymi zmianami zapanować. Przemieszczał się zarówno w przyszłość jak i przeszłość. Dlatego przyszłość nie kryła przed nim niespodzianek.
Billy, biedny dobry Billy, znalazł się na wojnie, Drugiej Wojnie Światowej. Razem ze znajomym szeregowym, tworzył "Trzech Muszkieterów"
Lecz problem z tymi muszkieterami polegał nie na ich zbyt małej liczbie, lecz na tym że ów szeregowy, kopał go, bił...

książek: 672
Marlena | 2014-09-22
Przeczytana: 21 września 2014

Coraz mniej wśród nas osób, dla których wojna jest nie tylko abstrakcyjnym terminem oznaczającym konflikty, które rozgrywają się gdzieś daleko. Nas wojna nie dotyczy. Swoje wyobrażenie na jej temat budujemy podczas lekcji historii, podczas oglądania filmów o tematyce wojennej. Z całym zestawem poglądów zaczerpniętych z lektur, podręczników i ekranizacji przystąpiłam do czytania "Rzeźni numer pięć".
I tu całkowite zaskoczenie, bo Vonnegut o wojnie pisze całkowicie inaczej. Brak patosu, wielkich, wzniosłych, patriotycznych ideałów. Nie ma tu miejsca dla bohaterów, na froncie walczą młodzi chłopcy, niemalże dzieci; jedyni dorośli, umięśnieni, "prawdziwi żołnierze" jakich spotkać można na kartach powieści to Anglicy, którzy jednak prawie całą wojnę spędzili w całkiem niezłych warunkach w obozie jenieckim. Śmierć jest wszędzie i jedynym możliwym jej skomentowaniem jest "zdarza się", bo i cóż lepszego można rzec?
Vonnegut to facet szalenie inteligentny. Wie, że wojna jest wpisana w...

książek: 733
Na półkach: Przeczytane

„Rzeźnia numer pięć” to jedna z tych książek, obok których nie sposób przejść obojętnie. I wcale nie chodzi tu o poruszaną tematykę, a raczej zastosowaną formę. Można powiedzieć, że z tą książką jest trochę jak ze sztuką surrealistyczną – jednych zachwyci konwencyjną innowacyjnością, innych wręcz odwrotnie, oburzy lekkością i rozczaruje nieoczywistością. Vonnegut stworzył dzieło jedyne w swoim rodzaju – postmodernistyczny antywojenny obraz klęski, okraszony szczyptą fantastyki naukowej.

Temat konfliktu zbrojnego powraca w działalności autora „Kociej kołyski” jak mantra. Podczas II Wojny Światowej walczył na froncie europejskim, gdzie trafił do niemieckiej niewoli i jako jeniec był świadkiem dywanowego bombardowania Drezna przez samoloty alianckie. To wspomnienia tych chwil stanowią fundament powieści. Billy Pilgrim, bohater książki, jest amerykańskim zwiadowcą piechoty, który trafia do niemieckiej niewoli w wieńczących makabryczną wojnę miesiącach. Po okresie spędzonym w obozie,...

książek: 798
ChicaDeAyer | 2014-10-28
Przeczytana: 28 października 2014

'Rzeźnia numer pięć' to dzieło nieprzeciętne - można powiedzieć że wręcz specyficzne. Przez to nie dla każdego, a czytelnicy wystawiają mu skrajne noty - od zachwytu po całkowitą negację. Nie trudno zauważyć do której grupy ja przynależę.

Fascynuje mnie nie tylko książka, ale i sam Kurt Vonnegut. Jak szkoda że dopiero teraz mam okazję się zapoznać z jego dorobkiem - ale przecież lepiej późno niż wcale. Tylko wybitny twórca mógł być zdolny do ujęcia takiej tematyki w ową formę. Któż inny byłby w stanie tak świetnie zderzyć przejmujący realizm z groteską? Kto mógłby stworzyć coś tak przewrotnego, a jednocześnie skłaniającego do refleksji? Ja nie znajduję odpowiedzi na te pytania - pozostaje mi się tylko kłaniać w pas przed autorem.

Zachwycam się, polecam i już wiem, że nie jest to moje ostatnie spotkanie z panem Vonnegutem.

książek: 6734
allison | 2018-09-06
Przeczytana: 06 września 2018

"Rzeźnię numer pięć" czytałam pierwszy raz wiele lat temu, chyba na studiach. Teraz wróciłam do niej w formie audiobooka, rewelacyjnie interpretowanego przez Ryszarda Nadrowskiego.

Mój odbiór nie zmienił się - książka wciąż robi ogromne wrażenie, nawet jeśli pamięta się jej treść i finał.
Niezmiennie powieść ta pozostaje dla mnie błyskotliwym połączeniem fantastyki i realizmu, z ponadczasowym przesłaniem ukazującym wojnę jako bezsensownie niszczycielską siłę, której ofiarami padają i żołnierze, i cywile.

Przy powtórnej lekturze, zwróciłam chyba większą uwagę na zagadnienie czasu, które autor przedstawił niezwykle oryginalnie.
Jedyne w swoim rodzaju podróże w czasie, odbywane przez głównego bohatera, nie tylko ubarwiają treść i formę, ale także stawiają pytanie o to, czy żyjemy jedynie tu i teraz.

Polecam wszystkim, którzy cenią prozę niebanalną, mądrą, głęboką, aczkolwiek niepozbawioną poczucia humoru.

książek: 539
Paweł | 2018-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Przy powierzchownym podejściu do tej książki, to można o niej powiedzieć, że jest to opowieść o przeżyciach autora z czasów jego pobytu w niemieckim obozie jenieckim na terenie III Rzeszy w końcówce II Wojny Światowej i jednocześnie opis jednej z największych hekatomb ostatniej wojny, jaką było bombardowanie Drezna.
Jednak książka, w swoim czasie, wywołała niebywały wstrząs światopoglądowy w konserwatywnych kręgach amerykańskiego społeczeństwa. Jej główny bohater, amerykański żołnierz, jest właściwie antybohaterem, pacyfistą i nieudacznikiem. Jednocześnie książka ma obrazoburcze dla świadomości historycznej Amerykanów przesłanie, że również zachodni alianci dopuszczali się bezsensownych i małostkowych zbrodni, jakimi było dywanowe bombardowanie niemieckich miast pełnych cywili. Amerykanie przywykli myśleć o swoich interwencjach wojskowych, jako o paradzie brygady kawalerii, która przybywa z rycerską pomocą zagrożonym. Tym czasem dwudniowy nalot ponad tysiąca bombowców na...

książek: 2244
Bed | 2011-09-08
Przeczytana: 07 września 2011

Książka rozpoczyna się gdy Kurt Vonnegut próbuje napisać powieść antywojenną i widzi tego bezsens, stąd pewnie ciągłe problemy z początkiem. Pierwsze rozdziały krążą wokół tematu, autor rozmawia z ludźmi, którzy mogliby mu pomóc i analizuje dzieła o katastrofach. Ma już gotowe zakończenie. Wtedy tworzy postać Billy'ego Pilgrima, który może podróżować w czasie. W momentach dla bohatera kryzysowych zawsze może znaleźć się w innym miejscu i chwili swego życia. Oczywiście ma to swoje minusy, bo w przyjemnych, spokojnych czasach przenosi się do bombardowanego Drezna albo obozu jenieckiego by przeżyć akurat coś przerażającego. Niemałe wrażenie w życiu Billy'ego zrobiło też porwanie przez kosmitów. Rozmowy z nimi wyjaśniły mu wiele, ale oczywiście reszta społeczeństwa nie była tym zainteresowana.
Książka Kurta Vonneguta robi duże wrażenie zarówno formą jak i treścią. Trzeba przyznać, że byłaby dość przygnębiającym utworem gdyby nie to, że od nas nie zależy ani przeszłość, ani...

zobacz kolejne z 13631 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Czytamy w weekend

Nowy rok, nowe książki i nowe „Czytamy w weekend”. Pierwszy post z cyklu otwierają panie z zespołu lubimyczytac.pl ze swoimi partnerami. A wśród nich Kurt Vonnegut, Yuval Noah Harari, Peter V. Brett i David Grann. Styczeń zaczynamy z przytupem, pełni werwy do spełniania noworocznych postanowień i chęci do podejmowania nowych wyzwań czytelniczych. A z jakim pisarzem Wy spędzicie pierwszy weekend roku?


więcej
Pierwszy kompletny zbiór krótkich form autorstwa Kurta Vonneguta

Niezwykła uczta dla znawców literatury, wiernych fanów i nowych czytelników. 98 opowiadań Kurta Vonneguta zebrane w jednej książce. Pięć z nich po raz pierwszy ukaże się w druku. Lećcie do księgarni, bo od wczoraj jest już na półkach!


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd