Nieuniknione. Jak inteligentne technologie zmienią naszą przyszłość

Wydawnictwo: Poltext
popularnonaukowe
Mateusz

Jest rok 2047. Nie masz samochodu, ani w ogóle zbyt dużo rzeczy, za to subskrybujesz odpłatnie to, czego potrzebujesz. Wirtualna rzeczywistość jest tak powszechna, jak telefony komórkowe. Z urządzeniami, które cię otaczają, porozumiewasz się za pomocą gestów. Niemal wszystkie płaskie powierzchnie stały się ekranami, a kiedy patrzysz na nie, one patrzą na ciebie. Reklamodawcy płacą ci za oglądanie reklam. Roboty i sztuczna inteligencja wykonują twoją starą pracę, ale dzięki nim dostałeś nową – zajmujesz się czymś, o czym nawet nie śniłoby ci się w dawnych czasach roku 2017.
Kevin Kelly, myśliciel i wizjoner, który kiedyś przewidział, jaki zasięg będzie miała internetowa rewolucja, kreśli wiarygodną i pełną optymizmu drogę, którą będziemy podążać przez najbliższe 30 lat w świecie, w którym sztuczna inteligencja stanie się codziennością. Nadchodące zmiany to rezultat długookresowych tendencji, których oddziaływanie na nasz świat już się rozpoczęło. Kelly opisuje 12 z nich, m.in. wyposażanie w sztuczną inteligencję rzeczy, z którymi stykamy się na co dzień oraz przedkładanie dostępu nad posiadanie na własność – i pokazuje ich wzajemne relacje. Te procesy zrewolucjonizują całkowicie to, jak pracujemy, uczymy się, kupujemy, spędzamy czas wolny i komunikujemy się ze sobą. Jeżeli zrozumiemy i wykorzystamy te nadciągające zmiany, łatwiej nam będzie ułożyć sobie nasze codzienne relacje w taki sposób, by nowe technologie przyniosły nam jak najwięcej korzyści. Nieuniknione to książka dla każdego, kto szuka rady, jak znaleźć swoje miejsce w tym wyłaniającym się nowym świecie.

źródło opisu: http://poltext.pl

źródło okładki: poltext.pl

Łukasz Kruszewski | 2019-02-09
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Muszę przyznać, że jest to książka która naprawdę daje do myślenia. Autor w 12 rozdziałach analizuje poszczególne kierunki rozwoju świata cyfrowego. Skupia się na stosunkowo bliskiej przyszłości bo mówimy tutaj głownie o 30 latach w przód.
Teorie rozwoju nie są wyssane z palca ale bazują na doświadczeniach i wiedzy autora. I tak przechodzimy przez rozwój samej sieci internet, wzbogacamy ją o sztuczną inteligencję, chmury publiczne, technologię blockchain, rozszerzoną rzeczywistość i dodajemy kontekst przyszłości i przeszłości a następnie zamykamy wszystko w świat ekranów.
Na to wszystko patrzymy też przez pryzmat problemów i zagrożeń jakie rozwój technologii ze sobą niesie.
Książka bardzo dobra, daje do myślenia, dobrze się czyta. Dużo faktów i danych. Wiele z tego co autor opisuje dzieje się już teraz, a na podstawie lektury możemy wywnioskować w jakim kierunku idzie ten rozwój oraz to z czym w najbliższej przyszłości będziemy musieli się zmierzyć.

Novik | 2018-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Ikar z Silicon Valley patrzy z zachwytem na swoje skrzydła.

Na pięć minut przed startem.

My choć nie podzielamy technologicznego entuzjazmu Ikara i przyszłość nie jawi nam się tak świetliście w jednym całkowicie się z nim zgadzamy. Z pewnością rozkwit cyfrowego świata wokół pozwoli (niektórym z nas) na powrót odkryć istotę człowieczeństwa. W odróżnieniu od niego, podejrzewamy jednak, że może mieć ono dość gorzki smak. Jak bywa czasem z odkryciami dokonywanymi już z drugiego brzegu, z którego niekoniecznie jest możliwość powrotu.

Plus: o ile odcedzić treść książki z emfazy autora i na spokojnie przemyśleć chyba dość trafnie prorokowane przez niego trendy, można natrafić na kilka ciekawych pytań. Ot choćby: czy na pewno korporacje typu Uber czy Airbnb, dziś radośnie demolujące swoje rynki w dłuższym terminie przyniosą trwałą ich decentralizację i wolność od oligopoli. Czy na pewno?

Czy życie ludzkie nie obciążone własnością, za to z obfitością dóbr dostępnych do chwilowego...

Pawello | 2018-07-02

Inspirująca i wciągając książka chociaż wizje są zarysowane dość ostrożnie i w większości w oparciu o stan zastany. A przecież wiele przemian dokonało się z zaskoczenia i mało co wróżyło zmiany. Rozumiem jednak autora - takie zmiany ciężej wyfuturologować ;) Mimo pewnej zachowawczości w opisie i jednostronności spojrzenia prezentowane "proroctwa" są ciekawe chociaż sporo mnie kompletnie nie przekonuje.

dzerik | 2019-01-03
Przeczytana: czerwiec 2018

Nie jest to książka futurystyczna gdyż bazuje na doświadczeniu autora i jak dla mnie jest tylko pewnym rodzajem podsumowania w wyjściem nieco naprzód. Trochę autor kręci się w kółko choć na kilka zagadnień ma ciekawe spojrzenie. Nie stawia jednak megatez, niew ybiega za bardzo w przyszłość i tego mi w tej książce brakuje. Choć sądzę, że warto ją przeczytać.

komestor | 2018-03-07

Dystopijna, cokolwiek przerażająca wizja życia w przyszłości.

BaroloZBiedronki | 2018-06-10

na każdej stronie aż kipi od pomysłów i śmiałych wizji przyszłości - do czego może doprowadzić nas rozwój technologii informacyjnych. Autor zna się na rzeczy - wszystko wydaje się prawdopodobne, tok wywodu wydaje się logiczny, a szukający inspiracji start-upowcy mogą czerpać garściami z setek propozycji. Autor zajmuje zdecydowanie stanowisko optymisty technologicznego, prawie w ogóle brak podejścia krytycznego, ale to akurat łatwo znaleźć w innych książkach. podsumowując: warto

walek20 | 2019-03-03
Przeczytana: 03 marca 2019