Cudowna podróż

Tłumaczenie: Teresa Chłapowska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige
Ag2S

Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Nils. Najbardziej lubił spać, jeść i psocić, nie chciał się uczyć, a w dodatku dokuczał ludziom i zwierzętom. Pewnego dnia na brzegu starej skrzyni swojej mamy ujrzał krasnoludka i postanowił spłatać mu figla. Za karę został zmieniony w malutkiego człowieczka, a potem wyruszył z dzikimi gęśmi w podróż do Laponii. Po drodze poznał swój kraj i przeżył wiele przygód, ale czy udało mu się bezpiecznie wrócić do domu?

Mądra i wzruszająca książka zaliczana do klasyki literatury dla dzieci i młodzieży.

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

marquez | 2012-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Szwecja widziana z lotu gęsi
Cudowna podróż przytrafiła mi się w momencie wyjątkowo statycznym. Kiedy to w otoczeniu tysięcy zapisanych stronic produkowałem kolejne zalegające niebawem zakurzone półki archiwum dzieło z nazwy naukowe, mogłem jednocześnie polatać z dzikimi gęśmi. Chociaż tyle. A właściwie: aż tyle.

Nie miałem tyle szczęścia, co Czesław Miłosz i nie mogę pochwalić się tym, że książka Selmy Lagerlöf towarzyszyła mojemu wchodzeniu w skomplikowaną naturę rzeczywistości. Odmienny zgoła od mojego dorosłego spojrzenia i literackich rozkoszy aparat percepcyjny dziecka, którym – brew własnym powątpiewaniem – byłem, nie poznał tej książki, przez to część jej niezwykłych sensualnych walorów pozostaje dla mnie nieodkryta. Mimo to, jako czytelnik zupełnie dorosły, mogę z całą pewnością potwierdzić, że co nieco z tej uczty zmysłów i dla mnie zostało.

Z podwójnym Noblem
Skoro przywołało się Miłosza, trzeba podkreślić, że powieść o Nilsie Holgerssonie zmniejszonym do rozmiarów...

dami251 | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Zachęcający opis na okładce, mogłoby się wydawać gwarantujący wspaniałą przygodę. W rzeczywistości dużo opisów, poznajemy zakątki Szwecji z lotu ptaka, a wrażeń jak na lekarstwo. Książka na pewno mądra, z morałem, ale nie zdobyła mojego serca.

Jaśmina | 2013-06-06

Książkę pamiętam jeszcze z dzieciństwa. Wróciłam do niej niedawno- wydała mi się inna, taka bardziej surowa, mniej bajkowa i ciepła. Na plus zdecydowanie zasługuje fakt, że prawie każdy rozdział książki przedstawia inna historię. Są tam zarówno legendy miast, nad którymi przelatują gęsi, jak i opowieści napotkanych zwierząt. Jednym słowem - tysiąc historii w jednej. Opowieść wciągająca i poruszająca. Polecam

julia-orzech | 2017-11-13
Przeczytana: listopad 2017

Mam w domu biało-czarne zdjęcie, na którym wykrzywiam się w szczerbatym uśmiechu z dumą pokazując koszulkę z Nilsem. Oglądałam tę bajkę, którą w odcinkach emitowała TVP (polsko-austriacka wersja z 1980 roku). Dopiero później pobiegłam po książkę do biblioteki. Czytana opowieść wydała mi się o niebo lepsza. Z wypiekami na twarzy wyobrażałam sobie, że to ja frunę przez tajemniczą i trochę straszną Szwecję prosto do Laponii na grzbiecie przyjaznej gęsi.

Bardzo się cieszę, iż Nasza Księgarnia zdecydowała się wznowić książeczkę, gdyż nie mogłam jej dostać ostatnio w żadnej bibliotece. T. często oglądał zdjęcia z moją kultową koszulką i bardzo chciał poznać historię Nilsa. Jesteśmy już po lekturze, która mnie wydaje się ciągle tak samo tajemnicza i trochę straszna. Nic się nie zmieniło. Z taką samą przyjemnością wyobrażałam sobie lot z dzikimi gęśmi. Wspaniała, podróżnicza opowieść z morałem.

Był sobie kiedyś Nils Helgersson. Chłopiec, który najbardziej lubił jeść, spać i psocić....

Isadora | 2010-10-18

Wspaniała,pełna melancholii i nostalgii opowieść (z morałem!) o niegrzecznym chłopcu,którego w ramach nauczki krasnoludek zamienia w skrzata i który podróżuje wraz ze stadem dzikich gęsi.
Piękna i mądra książka opowiadająca o przemianie,jaka dokonuje się w chłopcu,który do tej pory był bezmyślnym łobuzem - nie słuchał rodziców,dokuczał zwierzętom,na każdym kroku dawał przykłady złego zachowania.Długa i pouczająca podróż bardzo go zmienia - uczy zasad współżycia w grupie,empatii,współczucia,altruizmu.
A wszystko to opowiedziane bardzo serdecznym,wyważonym językiem autorki ; to pełna ciepła opowieść z morałem.
Polecam każdemu dziecku,które z pewnością spędzi z tą lekturą miłe i niezapomniane chwile.

Lolek90 | 2013-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2013

O dwutomowej powieści „Cudowna podróż” autorstwa Selmy Lagerlöf słyszałam nie raz i nie dwa w dzieciństwie. Optymistyczne opinie szkolnych i podwórkowych kolegów zachęcały do przeczytania dwóch ponad 200 stronnych książek. Niestety, ani szkolna, ani osiedlowa biblioteka nie posiadała tej pozycji w swoich zbiorach, a nigdy nie odważyłam się na pożyczenie ich od innych. Dlatego z wielką chęcią przygarnęłam obydwie części szwedzkiej powieści, kiedy tylko nadarzyła się taka okazja. Książka aż rok czekała na półce, aż zachce mi się poznać jej treść. Aż w końcu w listopadzie sięgnęłam po pierwszą część powieści, o której usłyszałam tyle pochlebnych opinii w pięknych czasach dzieciństwa.
Wraz z pierwszym tomem poznajemy nastoletniego gęślarza Nilsa Holgerssona, który mieszka w niewielkiej wiosce na południu Szwecji. Z kolejnych zda wyłania się okropny charakter chłopca, którego największą przyjemnością jest sprawianie przykrości innym osobom. Młodzieniec nie przykłada się do nauki w...

diff86 | 2018-05-05
Przeczytana: 04 maja 2018

Gdybym przeczytała "Cudowną podróż" w wieku dziecięcym byłabym okropnie znudzona - dużo opisów przyrody, miejsc, trudne do odczyniania nazwy geograficzne, a w fabule tak naprawdę niewiele się dzieje.
Wiemy, że Nils był leniwym i niegrzecznym chłopcem i zostaje zamieniony w krasnoludka. Przez przypadek ląduje na grzbiecie swojej domowej gęsi, która chce udowodnić, że potrafi polecieć do Laponii tak jak jej dzicy bracia. Jej postawa zasługuje na pochwałę, jest dzielna i uparta w dążeniu do celu. Nie podobało mi się natomiast to, że zmiana jaka zachodzi w chłopcu jest mało widoczna. Rozumie mowę zwierząt, jest mu potrzebna ich pomoc, aby wrócić do domu, dlatego staje się miły, ale nic poza tym. Jego przygody mnie nie porwały i nie jest to raczej kwestia wieku, bo gdybym była dzieckiem, nie dotrwałabym do końca, podejrzewam.
Jeszcze jedna uwaga - literaturę dziecięcą można przedstawić w zachęcający, piękny sposób dzięki ilustracjom. Tu okazji do ich stworzenia jest mnóstwo, odbiór...

darkakadarka | 2016-03-01
Przeczytana: luty 2016

Historia o niegrzecznym chłopcu, przemienionym w skrzata, podróżującym z gęsiami. W trakcie jego przygody zwiedza z lotu ptaka cały swój kraj - Szwecję. Podręcznik do geografii napisany z myślą o dzieciach.

Cała ta powieść jest tematem mojej pracy magisterskiej. Niesamowite jest zawrzeć w niecałych 1000 stronach - geografię, przyrodę, obyczaje, miejscowe legendy i historię kraju. Podręcznik dla dzieci, który zaprasza do przygody po własnej ojczyźnie.

dobrerecenzje | 2018-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2018

Wydawnictwo Siedmioróg wydało przepiękną lekturę szkolną dla klas szóstych pt. ”Cudowna podróż”-Selmy Lagerlof.
Lektura ta należy do kanonu lektur szkolnych w szkole podstawowej.
Jest to historia pewnego chłopca, który miał około 14 lat i nazywał się Nils Holgersson.
Ojciec bardzo narzekał na chłopca, że jest leniwy, a do tego ani myślał przykładać się do nauki w szkole i mówiąc najogólniej „był skończonym nicponiem”, że tylko nadaje się do pasania gęsi.
Matkę zaś bardzo bolało, że chłopiec był niesforny i bez serca, okrutny dla zwierząt i wrogo usposobiony do ludzi.
I oto stało się coś dziwnego!
Chłopiec został przemieniony w elfa.
W końcu zrozumiał, że został zaczarowany i ten mały ludzik to właśnie Nils - mały krasnal - prawie niewidoczny dla oczu.
Nils zaprzyjaźnił się z dzikimi gęśmi i postanowił z nimi polecieć do Laponii.

Drogi Młody czytelniku, przeczytaj jakie przygody czekają tego małego chłopca, który zauważywszy, że jest taki mały schował się za liść...

Iwona_C_ | 2017-11-09

Cudowna podróż to piękna opowieść, która pozwala przenieść się do dalekiej Skandynawii i przeżyć wraz z bohaterami niesamowite, czasem niebezpieczne przygody. Jest to opowieść pełna ciepła, która w prosty sposób przedstawia najważniejsze prawa natury i współżycia z innymi. Autorka w przystępny sposób przekazuje ważne dla każdego z nas treści, pokazując, jak ważne jest to, aby żyć w zgodzie z naturą i szanować innych…