Otoczeni przez idiotów

Omgiven av idioter
9788380321946
poradniki
Róża_Bzowa

Najpopularniejszy skandynawski poradnik ostatnich lat! Czy dopadają cię spóźnione pointy w stylu: „Powinienem był mu powiedzieć to i to, wtedy może by zrozumiał"? Czy zdarzyło ci się uczestniczyć w zebraniu, na którym nie byłeś w stanie zrozumieć toku myślenia żadnej osoby? Czy frustruje cię, że nikt nie rozumie twojego jakże klarownego wywodu? Idioci są wszędzie i niestety...

Najpopularniejszy skandynawski poradnik ostatnich lat!
Czy dopadają cię spóźnione pointy w stylu: „Powinienem był mu powiedzieć to i to, wtedy może by zrozumiał"? Czy zdarzyło ci się uczestniczyć w zebraniu, na którym nie byłeś w stanie zrozumieć toku myślenia żadnej osoby? Czy frustruje cię, że nikt nie rozumie twojego jakże klarownego wywodu? Idioci są wszędzie i niestety jakoś musimy z nimi żyć.
Możemy pozostać przy przekonaniu, że jesteśmy otoczeni przez idiotów, ale tak naprawdę otaczają nas ludzie o czterech różnych typach osobowości. Wystarczy umieć je zidentyfikować, a praca, życie i współdziałanie z nimi będzie jak bułka z masłem. A ile nam to zaoszczędzi niepotrzebnych nerwów!

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,177/otocz...(?)

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,177/otocz...»

Anna | 2017-10-29
Przeczytana: 29 września 2017

Bardzo dużo sobie obiecywałam po tej książce.
Po pierwszym rozdziale byłam nią na tyle zachwycona, że zachwalałam znajomym. Nauczka dla mnie - nie oceniać książki przed ostatnią kropką.

Książka ma jedną, niezaprzeczalną zaletę - jest świetnie napisana. Naprawdę dobrze się ją czyta. I to tyle.

Podział na czerwonych, żółtych, zielonych i niebieskich byłby może fajny, gdyby nie fakt, że próba zakwalifikowania moich znajomych do poszczególnych kolorów zakończyła się sukcesem w przypadku jednej osoby. JEDNEJ!
Cała reszta jest miksem róznych kolorów, a o tym niestety książka nie opowiada.

A zatem, czemu służy ta książka? Niczemu.

Shino11 | 2018-03-14

Zbiór subiektywnych opinii autora na temat osobowości, temperamentów ludzi, wywodzących się z własnych obserwacji, z pokaźnym dodatkiem wiedzy, która jest nam dobrze znana już od czasów Hipokratesa i zawarta, jednocześnie przekształcana, wzbogacana, w książkach wielu psychologów, pisarzy i innych naukowców na przestrzeni lat.
Sam tytuł jest chwytliwy, a okładka podsyca ciekawość. Kim jest czarny osobnik pośród kolorowych głów? Jednak po otwarciu książki nie znalazłam w niej nowych, nieznanych pułapów myślenia ani fascynujących treści.
Nie należy zapominać, że każdy z nas nie jest jednym kolorem a tęczą barw zmieszanych w różnych proporcjach. Zieloni, żółci, czerwoni, niebiescy nie są wśród nas, nie otaczają nas. Nadawanie kolorów sprawdza się w programach takich jak "Awantura o kasę", nie w codziennym życiu.

Anna | 2018-07-01
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Książka napisana bardzo prostym, zrozumiałym dla każdego językiem. Czyta się ją w mgnieniu oka, szybko i przyjemnie. Ciekawa, chce się dojść do końca, jednak..
Czy pomogła mi w relacjach z ludźmi? Niekoniecznie. Wiem, jakimi kolorami są i dlaczego tak się zachowują, ale... dalej mnie irytują. Nie potrafię podejść do nich inaczej, chociaż znam przyczynę ich zachowania.
Raczej w ramach ciekawostki niż chęci zmienienia życia :)

pit23 | 2018-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2018

Na plus oczywiście styl pisania. Czułem się jak na dobrym wykładzie. Odpowiednio podzielone i ułożone rozdziały, przez co nie odczuwa się znużenia. "I to by było na tyle" jeżeli chodzi o pozytywną stronę książki.

Erikson niestety, jak przystało na typowego "skandynawa", swoje "spostrzeżenia" tudzież badania opiera na grupie ludzi...skandynawskich. Owszem, może i w Szwecji ludzie są "zero-jedynkowi", ale reszta świata to już mieszanka. Dla psychologów książka nie będzie odkryciem. Zamiana sangwinika na osobę "koloru żółtego", choleryka na "kolor czerwony" i mamy Thomasa Erikson'a. Przyznam, że przez większość woluminu irytowały mnie sformułowania "typowy Czerwony/Żółty/Niebieski/Zielony", gdyż ciężko o "typowego" osobnika.

Stwierdzenie, którym autor się bronił w jednym z przykładów, "...nie zgadzała się z moim opisem, pomimo iż mam w tym 20 lat doświadczenia..." nie przemawia do mnie w żaden sposób. Czyli gdy typowy "bard" spożywający całe życie pod sklepem napoje wyskokowe...

nieczytamzbytdużo | 2018-08-08

Otoczeni przez idiotow to jedna z tych książek której tytuł zachęcił mnie do kupna. Jako osoba, która na co dzień musi zmagać się z wieloma ( chciałabym móc tu wpisać łagodne określenie tego typu ludzi, ale nie oszukujmy się, nie da się) idiotami, ludźmi bez umiejętności logicznego myślenia, pomyślałam że będzie to dobra lektura. I zawiodłam się. Ponieważ nie pokazała mi jak mam radzić sobie z idiotami, ale wskazała 4 typy osobowości, z którymi już się w życiu spotkałam. Myślałam raczej o ogólnikowych wskazówkach jak ugasić temperamentą głupotę, niestety dostałam wnikliwa analizę poszczególnych osobowości. Nie dokończyłam książki lecz starałam się jak mogłam. I dochodzę do wniosku,że jednak poradniki nie są dla mnie.

Pani_Kultura | 2017-12-21
Przeczytana: 04 listopada 2017

Otoczeni przez idiotów to całkiem dobra książka, która ma nas wprowadzić do zagadnień z psychologii, ale co najważniejsze pokazać jak bardzo się różnimy i jak można sprawić, żeby komunikacja między ludźmi była trochę łatwiejsza. O ile analiza osobowości, którą zrobimy będzie prawidłowa. Nie jest to poradnik idealny, ale jest na tyle ciekawy, że postanowiłam zagłębić się w ten temat jeszcze bardziej. I o to chyba właśnie chodzi – o wprowadzenie i zainteresowanie czytelnika tematem, tak by sięgnął po kolejne, może już bardziej fachowe, książki.

Cała recenzja: http://panikultura.pl/otoczeni-przez-idiotow-thomas-erikson/

Justyna Wenecka | 2018-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2018

Właśnie takie książki powinno się pisać i czytać! Wielu osobom z pewnością pomogłaby lektura tej pozycji. Radzę wykupić sporą ilość na zapas!

A co w książce? W książce mamy kompendium wiedzy o osobowościach ludzkich, wskazówki o przyczynach i skutkach cechowania się takimi, a nie innymi cechami czy też powtarzania lub zaniechania pewnych zachowań. Ludzie podzieleni są tutaj ze względu na kolory, dla ułatwienia.

Ja, jako typowa żółta (z domieszką niebieskiego) bardzo doceniam tę pozycję właśnie ze względu na to, że dzięki niej zrozumiałam wiele niezrozumiałych dla mnie społecznych zachowań. Ważne są dla mnie relacje, a tutaj na tacy mamy podane wskazówki jak postępować, czego nie robić, co robić, co mówić, jak odbierać korespondencję danej osoby. Konkluzja - to nie tak, że świat jest zły, a ludzie są podli, są po prostu inni.

Niesamowite dla mnie to są tipy i mam nadzieję, że pomogą w znacznie krótszym czasie wyjaśnić wiele kwestii:) Już w tej chwili wszędzie doszukuję się...

ola.piotrowska | 2017-12-15
Przeczytana: grudzień 2017

Szczerze polecam wszystkim "nerwusom" kąpanym w gorącej wodzie (jak ja). Jak dla mnie - niezbędnik dla poszerzenia samoświadomości współżycia w społeczeństwie, zwłaszcza dla osób pracujących na stanowiskach, gdzie ta świadomość załatwia wiele spraw - managerów, kierowników zespołów, trenerów.
Pstryk - i jak za dotknięciem magicznej różdżki okazuje się, dlaczego oczywistości jednych, wcale nie są oczywistościami innych oraz dlaczego, pomimo wielokrotnych powtórzeń, mówisz "jak do ściany". Dodatkowo świetne przykłady - zwłaszcza z podejściem do skręcenia mebli z Ikei :-)

NataliaJJ | 2018-05-23

Dla laika dobra pozycja. Pozwala dostrzec podstawowe i zarazem jak różne zachowania u innych osób, tak nam bliskich. Niekiedy zastanawiałam się dlaczego niektóre osoby w ogóle nie gestykulują, mówią ciszej bądź wcale? A inne bez przerwy paplają i wszędzie ich pełno? Jak dogadać się z zupełnie odmiennym typem osobowości? Dzięki niej dużo dowiedziałam się o moich najbliższych jak i samej sobie. Książka skłoniła mnie do dalszej podróży z psychoanalizą u wybranych jednostek :)

gggagg | 2018-05-07

Przeczytałem jednym tchem Niby wiemy to wszystko o czym pisze Autor ale usystematyzowanie wiedzy o charakterach genialne. Przydaje się w życiu i w pracy. Pomyśleć, że wymyślił to Facet ponad dwa tysiące lat temu. Polecam.