Omgiven av idioter
9788380321946
poradniki
Róża_Bzowa

Najpopularniejszy skandynawski poradnik ostatnich lat! Czy dopadają cię spóźnione pointy w stylu: „Powinienem był mu powiedzieć to i to, wtedy może by zrozumiał"? Czy zdarzyło ci się uczestniczyć w zebraniu, na którym nie byłeś w stanie zrozumieć toku myślenia żadnej osoby? Czy frustruje cię, że nikt nie rozumie twojego jakże klarownego wywodu? Idioci są wszędzie i niestety...

Najpopularniejszy skandynawski poradnik ostatnich lat!
Czy dopadają cię spóźnione pointy w stylu: „Powinienem był mu powiedzieć to i to, wtedy może by zrozumiał"? Czy zdarzyło ci się uczestniczyć w zebraniu, na którym nie byłeś w stanie zrozumieć toku myślenia żadnej osoby? Czy frustruje cię, że nikt nie rozumie twojego jakże klarownego wywodu? Idioci są wszędzie i niestety jakoś musimy z nimi żyć.
Możemy pozostać przy przekonaniu, że jesteśmy otoczeni przez idiotów, ale tak naprawdę otaczają nas ludzie o czterech różnych typach osobowości. Wystarczy umieć je zidentyfikować, a praca, życie i współdziałanie z nimi będzie jak bułka z masłem. A ile nam to zaoszczędzi niepotrzebnych nerwów!

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,177/otocz...(?)

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,177/otocz...»

Anna | 2017-10-29
Przeczytana: 29 września 2017

Bardzo dużo sobie obiecywałam po tej książce.
Po pierwszym rozdziale byłam nią na tyle zachwycona, że zachwalałam znajomym. Nauczka dla mnie - nie oceniać książki przed ostatnią kropką.

Książka ma jedną, niezaprzeczalną zaletę - jest świetnie napisana. Naprawdę dobrze się ją czyta. I to tyle.

Podział na czerwonych, żółtych, zielonych i niebieskich byłby może fajny, gdyby nie fakt, że próba zakwalifikowania moich znajomych do poszczególnych kolorów zakończyła się sukcesem w przypadku jednej osoby. JEDNEJ!
Cała reszta jest miksem róznych kolorów, a o tym niestety książka nie opowiada.

A zatem, czemu służy ta książka? Niczemu.

Shino11 | 2018-03-14

Zbiór subiektywnych opinii autora na temat osobowości, temperamentów ludzi, wywodzących się z własnych obserwacji, z pokaźnym dodatkiem wiedzy, która jest nam dobrze znana już od czasów Hipokratesa i zawarta, jednocześnie przekształcana, wzbogacana, w książkach wielu psychologów, pisarzy i innych naukowców na przestrzeni lat.
Sam tytuł jest chwytliwy, a okładka podsyca ciekawość. Kim jest czarny osobnik pośród kolorowych głów? Jednak po otwarciu książki nie znalazłam w niej nowych, nieznanych pułapów myślenia ani fascynujących treści.
Nie należy zapominać, że każdy z nas nie jest jednym kolorem a tęczą barw zmieszanych w różnych proporcjach. Zieloni, żółci, czerwoni, niebiescy nie są wśród nas, nie otaczają nas. Nadawanie kolorów sprawdza się w programach takich jak "Awantura o kasę", nie w codziennym życiu.

Anna | 2018-07-01
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Książka napisana bardzo prostym, zrozumiałym dla każdego językiem. Czyta się ją w mgnieniu oka, szybko i przyjemnie. Ciekawa, chce się dojść do końca, jednak..
Czy pomogła mi w relacjach z ludźmi? Niekoniecznie. Wiem, jakimi kolorami są i dlaczego tak się zachowują, ale... dalej mnie irytują. Nie potrafię podejść do nich inaczej, chociaż znam przyczynę ich zachowania.
Raczej w ramach ciekawostki niż chęci zmienienia życia :)

nieczytamzbytdużo | 2018-08-08

Otoczeni przez idiotow to jedna z tych książek której tytuł zachęcił mnie do kupna. Jako osoba, która na co dzień musi zmagać się z wieloma ( chciałabym móc tu wpisać łagodne określenie tego typu ludzi, ale nie oszukujmy się, nie da się) idiotami, ludźmi bez umiejętności logicznego myślenia, pomyślałam że będzie to dobra lektura. I zawiodłam się. Ponieważ nie pokazała mi jak mam radzić sobie z idiotami, ale wskazała 4 typy osobowości, z którymi już się w życiu spotkałam. Myślałam raczej o ogólnikowych wskazówkach jak ugasić temperamentą głupotę, niestety dostałam wnikliwa analizę poszczególnych osobowości. Nie dokończyłam książki lecz starałam się jak mogłam. I dochodzę do wniosku,że jednak poradniki nie są dla mnie.

Pani_Kultura | 2017-12-21
Przeczytana: 04 listopada 2017

Otoczeni przez idiotów to całkiem dobra książka, która ma nas wprowadzić do zagadnień z psychologii, ale co najważniejsze pokazać jak bardzo się różnimy i jak można sprawić, żeby komunikacja między ludźmi była trochę łatwiejsza. O ile analiza osobowości, którą zrobimy będzie prawidłowa. Nie jest to poradnik idealny, ale jest na tyle ciekawy, że postanowiłam zagłębić się w ten temat jeszcze bardziej. I o to chyba właśnie chodzi – o wprowadzenie i zainteresowanie czytelnika tematem, tak by sięgnął po kolejne, może już bardziej fachowe, książki.

Cała recenzja: http://panikultura.pl/otoczeni-przez-idiotow-thomas-erikson/

pit23 | 2018-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2018

Na plus oczywiście styl pisania. Czułem się jak na dobrym wykładzie. Odpowiednio podzielone i ułożone rozdziały, przez co nie odczuwa się znużenia. "I to by było na tyle" jeżeli chodzi o pozytywną stronę książki.

Erikson niestety, jak przystało na typowego "skandynawa", swoje "spostrzeżenia" tudzież badania opiera na grupie ludzi...skandynawskich. Owszem, może i w Szwecji ludzie są "zero-jedynkowi", ale reszta świata to już mieszanka. Dla psychologów książka nie będzie odkryciem. Zamiana sangwinika na osobę "koloru żółtego", choleryka na "kolor czerwony" i mamy Thomasa Erikson'a. Przyznam, że przez większość woluminu irytowały mnie sformułowania "typowy Czerwony/Żółty/Niebieski/Zielony", gdyż ciężko o "typowego" osobnika.

Stwierdzenie, którym autor się bronił w jednym z przykładów, "...nie zgadzała się z moim opisem, pomimo iż mam w tym 20 lat doświadczenia..." nie przemawia do mnie w żaden sposób. Czyli gdy typowy "bard" spożywający całe życie pod sklepem napoje wyskokowe...

ola.piotrowska | 2017-12-15
Przeczytana: grudzień 2017

Szczerze polecam wszystkim "nerwusom" kąpanym w gorącej wodzie (jak ja). Jak dla mnie - niezbędnik dla poszerzenia samoświadomości współżycia w społeczeństwie, zwłaszcza dla osób pracujących na stanowiskach, gdzie ta świadomość załatwia wiele spraw - managerów, kierowników zespołów, trenerów.
Pstryk - i jak za dotknięciem magicznej różdżki okazuje się, dlaczego oczywistości jednych, wcale nie są oczywistościami innych oraz dlaczego, pomimo wielokrotnych powtórzeń, mówisz "jak do ściany". Dodatkowo świetne przykłady - zwłaszcza z podejściem do skręcenia mebli z Ikei :-)

NataliaJJ | 2018-05-23

Dla laika dobra pozycja. Pozwala dostrzec podstawowe i zarazem jak różne zachowania u innych osób, tak nam bliskich. Niekiedy zastanawiałam się dlaczego niektóre osoby w ogóle nie gestykulują, mówią ciszej bądź wcale? A inne bez przerwy paplają i wszędzie ich pełno? Jak dogadać się z zupełnie odmiennym typem osobowości? Dzięki niej dużo dowiedziałam się o moich najbliższych jak i samej sobie. Książka skłoniła mnie do dalszej podróży z psychoanalizą u wybranych jednostek :)

gggagg | 2018-05-07

Przeczytałem jednym tchem Niby wiemy to wszystko o czym pisze Autor ale usystematyzowanie wiedzy o charakterach genialne. Przydaje się w życiu i w pracy. Pomyśleć, że wymyślił to Facet ponad dwa tysiące lat temu. Polecam.

Majonia | 2018-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Super książka, prawdziwie się ubawiłam jak ją czytałam. Polecam każdemu kto chce lepiej funkcjonować w grupie, czy to w domu, w szkole, czy w pracy.