Adres nieznany

Cykl: Jack Reacher
Wydawnictwo: Albatros
No Middle Name
Marczewek

12 HISTORII, KTÓRYCH JESZCZE NIE ZNACIE. 12 PRZYGÓD. 12 POWODÓW, BY WPLĄTAĆ SIĘ W TARAPATY I WYJŚĆ Z NICH OBRONNĄ RĘKĄ! Jack Reacher nigdy nie odpuszcza. Bez względu na to, czy jest nastolatkiem, który podczas zaćmienia słońca odkrywa mroczną stronę miasta, czy jest świadkiem kradzieży tajemniczej torby, czy wpada na trop szpiega lub czy staje w intelektualne szranki z czterema kobietami. W...

Jack Reacher nigdy nie odpuszcza. Bez względu na to, czy jest nastolatkiem, który podczas zaćmienia słońca odkrywa mroczną stronę miasta, czy jest świadkiem kradzieży tajemniczej torby, czy wpada na trop szpiega lub czy staje w intelektualne szranki z czterema kobietami. W jego wykonaniu nawet przyjemna wędrówka po Maine może zamienić się w niebezpieczny pościg. Człowiek bez walizki, bez celu, bez drugiego imienia. Bez adresu.

Wszystkie opowiadania o Jacku Reacherze po raz pierwszy w jednym zbiorze!

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1739,39...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1739,39...»

Child to jeden z moich ulubionych pisarzy, dlatego zawsze ciężko mi się go ocenia i trudno jest być obiektywnym. Z niecierpliwością czekam na kolejne książki. 12 opowiadań zebranych w tym tomie pokazały, że i w krótkich formach jest dobry. 22 przygoda z JR za mną (a może kilkanaście krótkich epizodów).
Plusy:
- kolejne ciekawe przygody Reachera z różnych okresów jego życia;
- bohater który nie ma wad, takich lubię (ostatnio za wielu bohaterów w thrillerach „po przejściach”, alkoholików, narkomanów, znęcających się nad rodziną itp.);
- dużo akcji, ciekawych potyczek, przemyśleń i kalkulacji;
- fajne dialogi, które wciągają;
- sprawnie napisane, czyta się wyśmienicie;
- relaks i dobra zabawa gwarantowane;
- różnorodność opowiadań, każdy znajdzie coś dla siebie;
- najlepsze opowiadania to tytułowe „Adres nieznany” i „Małe wojny”.
Minus - niektóre opowiadania zbyt krótkie, bez intrygi i szerszej fabuły.
Lee Childa i jego bohatera JR trzeba albo polubić, albo … nie czytać.
Ogółem...

Anna | 2017-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2017

Kto czyta Lee Childa, ten doskonale wie, czego się spodziewać. Kto nie czytał - pewnie fenomenu Jacka Reachera na pdostawue tych opowiadań nie zrozumie.
Jest kilka opowiadań tak krótkich, że nie powinno się ich drukować, ale są też takie, że ach, lepsze niż lody z bitą śmietaną i owocami.

Jest Reacher jako nastolatek, jest Reacher z rodzicami, jest Reacher z Joem. Za każdym razem tak samo skuteczny, tak samo mądry, tak samo przewidujący. Jest też kilka zakończeń wcale nie oczywistych.

Nie pije, nie pali, nie ćpa, nie bije żony, nie ma traumatycznych wspomnień z dzieciństwa. A mimo to można z niego stworzyć fascynującego bohatera.

Czytałam ostatnio książki niektórych polskich pisarzy, również takich, którzy uważają się za gwiazdy polskiej literatury sensacyjnej. Pokory panie i panowie! Poczytajcie Lee Childa.

Wkp | 2017-12-19

Adres nieznany, dokumentów i krewnych brak
Tak w skrócie można przedstawić Jacka Reachera, czołowego bohatera twórczości Lee Childa. Bohatera mającego swój urok – takie postacie zawsze dobrze się sprzedawały, a Reacher nie jest wyjątkiem. Świadczy o tym choćby fakt, że przez dwie dekady istnienia doczekał się ponad dwudziestu powieści, dwóch kinowych filmów o swoich przygodach, a także kilkunastu opowiadań. Te ostatnie zebrane zostały właśnie po raz pierwszy w jednym tomie, miłośnikom serii oferując intrygujące historie z różnych etapów życia głównego bohatera, a nowym czytelnikom szansę na polubienie człowieka, który nie ma wprawdzie adresu ani dokumentów, ale ma za to co robić.

Całość mojej recenzji na Portalu Kryminalnym: http://www.portalkryminalny.pl/content/view/8400/35/

mercadoevy | 2018-01-06
Przeczytana: styczeń 2018

"Adres nieznany" to zbiór opowiadań, których głównym bohaterem jest Jack Reacher. To postać wyjątkowa: urodzony w Berlinie, chodził od szkół na terenie baz amerykańskich na całym świecie, pracował w żandarmerii wojskowej i osiągnął stopień majora, później został zdegradowany do kapitana i odszedł z wojska. Obecnie bez adresu, majątku i prawa jazdy (a to ostatnie w Stanach jest najbardziej szokujące!:). Poszczególne historie odnoszą się do różnych etapów jego życia od nastolatka ( przy czym w opowiadaniu "Drugi syn" jest on trochę irytującym "najmądrzejszym z całego osiedla":) do funkcjonowania poza wojskiem. Zaczyna się od bardzo dobrego tytułowego opowiadania (poza "Adresem nieznanym" podobały mi się szczególnie: "Nowa tożsamość Jamesa Penneya" i "Przychodzi facet do baru"), później bywa różnie, ale znacząca część opowiadań jest bardzo ciekawa i mogłaby zostać rozwinięta do rozmiarów powieści.
Błyskotliwe, sprawnie napisane i odpowiednie na relaks:)
Dla fanów Reachera to lektura...

Tibora | 2018-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2018

Książka trafiła w punkt - chciałam poczytać o jakimś twardzielu i właśnie to znalazłam w tej książce :)

Główny bohater to najsilniejszy, najsprytniejszy i w ogóle naj... amerykański facet jakiego można sobie wyobrazić, mimo że jako bohater jest baaardzo przerysowany to nie jest w tym przesadzony i czyta się to świetnie.

To moja pierwsza książka z tej serii - na pewno chętnie przeczytam kolejne i wrócę do przygód Jacka Reachera :)

Polecam!

szelma | 2017-11-28
Przeczytana: 16 listopada 2017

Zapraszam -> blog-projektksiazka.blogspot.com

Niektórzy bohaterowie są jak nasi bliscy przyjaciele do których wraca się z prawdziwą radością. Taki dla większości fanów jest zapewne Jack Reacher. Ja osobiście znam go raczej z daleka, obserwując jego zmagania na srebrnym ekranie, niż z kart książki. Wiem, nie ma co porównywać tego chucherka Cruise’a z dwumetrowym i ważącym prawie sto kilo Reacherem, dlatego sięgam po zbiór opowiadań aby na własne oczy poznać jednego z najbardziej rozpoznawalnych agentów wojskowych.

“Ale jeśli już coś miało się dziać, zaczynało się od ludzi. Zazwyczaj od ludzi w barach czy restauracjach. Miejscach, gdzie się je i pije, gdzie przychodzi określona społeczność, gdzie przeżuwanie i popijanie pozwala ludziom spokojnie milczeć.”

Zdecydowanie inaczej wyobrażałam sobie te historie. Byłam pewna, że więcej w tych opowiadaniach będzie strzelanin czy pełnej napięcia wymiany zakładników z rąk bezwzględnych terrorystów, słowem, wszystko to, do czego...

Marczewek | 2018-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2018

12 opowiadań z Reacherem w jednym zbiorze. Dotychczas część pojawiła się jedynie na Kindle'a w Amazonie, a kilka innych to premiery. Tylko dwie pojawiły się u nas wcześniej, jako dodatki do wznowień.

Tytułowe opowiadanie to jakby pomost między dowolnymi książkami. Reacher pojawia się w przypadkowym miejscu, i oczywiście pakuje się w kłopoty. Jakie jest prawdopodobieństwo, że w jakiejś mieścinie będzie świadkiem przestępstwa? Niby niewielkie, a jednak się udaje. Policja prosi o 10 minut jego czasu i złożenie zeznań na posterunku. Co może pójść nie tak?

Kolejne dwa opowiadania to powrót do przeszłości. Poznajemy 13 i 17 letniego Reachera. Już wtedy miał talent do wpadania w kłopoty. I wychodzenia z nich z obronną ręką.

Kilka kolejnych to powrót do wojska, i opowiadania bliskie Nieznajomemu czy pozostałym z czasów wojska.

DorotaKa | 2017-11-22

Adres nieznany to zbiór 12 opowiadań o byłym żandarmie wojskowym, który niczym superbohater pojawia się, rozwiązuje problem i znika. Przeczytamy między innymi o tym, jak trafia do więzienia, staje do walki z mafiosem, wpada na trop szpiega czy przypadkowo natrafia na człowieka będącego w tarapatach. Są tu teksty długie, dopracowane, opowiadające o sytuacjach, do których przyzwyczaił nas Child w serii - ekstremalnych, dziwnych, wymagających nie lada umiejętności i sprytu, by z nich wybrnąć. Ale są też krótkie, wręcz króciutkie anegdotki, zajawki z życia Reachera włóczącego się po Ameryce, które dają go poznać od innej strony niż ta super bohaterska. Bo Jack bywał też zwykłym facetem - empatycznym, pomocnym, po prostu dobrym. Był też kiedyś dzieckiem, o czym przypomina nam opowiadanie Drugi syn, moje ulubione z całego zbioru. Poznajemy w nim całkiem innego Jacka - trzynastoletniego chłopca mającego rodzinę, problemy, żyjącego tym, o czym w dorosłym życiu wspominał rzadko....

spectator_zm | 2017-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2017

Tym razem Lee Child i wydawcy zafundowali nam, zamiast kolejnej pełnowymiarowej powieści o kolejnych przygodach Jacka Reachera, zbiór kilkunastu opowiadań o tym niezłomnym wagabundzie. Opowiadania, jak to opowiadania, jedne lepsze, inne nieco gorsze. W sumie jednak dość ciekawe, a kilka z nich z naprawdę niezłym potencjałem na pełnowymiarową powieść.
Ja jednak zdecydowanie wolę powieści, w opowiadaniach trudno doszukać się jakiejś zawiłej intrygi, skomplikowanej fabuły i wielowątkowego toru toczącej się akcji. Tu wszystko jest proste i schematyczne, niektóre zakończenia wręcz irracjonalne, ale niezaprzeczalnym faktem jest, że Jack Reacher działa szybko i niezwykle skutecznie, załatwiając i rozwiązując sprawy tylko “po swojemu”…
Dla fanów Jacka Reachera te opowiadania to coś zupełnie nowego. Taki przerywnik od kolejnych pełnych przygód, co do których nie mam wątpliwości, że wkrótce nastąpią. Lee Child i jego “ukochany syn” Jack Reacher z pewnością już się o to postarają…
Polecam!

Marek N | 2018-05-23
Przeczytana: 23 maja 2018

Książka przeczytana jednym ciągiem. Osobiście wolę dłuższe opowiadania, jednak w tym przypadku od razu nastawiłem się na odprężenie i nie zawiodłem się. Barwne fabuły, szybka akcja i niezłe dialogi oraz duże zróżnicowanie okresów życia Reachera gwarantują całkiem dobrą lekturę