Dwudziestolecie od kuchni

Seria: Ciekawostki historyczne.pl
Wydawnictwo: Znak Horyzont
literatura polska, historia
Ag2S

Niesamowita zaradność, wyśmienite potrawy, jedyny w swoim rodzaju smak Mężczyźni pomogli im odzyskać dla Polski niepodległość. Ale to one zapewniły Rzeczpospolitej przetrwanie Kraj wyniszczony wojną, jakiej świat jeszcze nie widział. Miliony rodzin żyjące w skrajnej biedzie. Galopujące ceny, fałszerze żywności i oszuści żerujący na ludzkiej krzywdzie. Poznaj odarte z kłamstw i mitów oblicze...

Niesamowita zaradność, wyśmienite potrawy, jedyny w swoim rodzaju smak

Mężczyźni pomogli im odzyskać dla Polski niepodległość.
Ale to one zapewniły Rzeczpospolitej przetrwanie

Kraj wyniszczony wojną, jakiej świat jeszcze nie widział. Miliony rodzin żyjące w skrajnej biedzie. Galopujące ceny, fałszerze żywności i oszuści żerujący na ludzkiej krzywdzie. Poznaj odarte z kłamstw i mitów oblicze niepodległej Polski. II Rzeczpospolita też była polem walki, a nowym frontem okazały się kuchnie, spiżarnie i miejskie targi.
Aleksandra Zaprutko-Janicka, autorka bestsellerowej "Okupacji od kuchni", zabiera czytelników w czasy szokujących kontrastów. Arystokratyczne rauty zestawia z wielkim kryzysem, zmuszającym wiejskie rodziny do żywienia się trawą i korą. Pisze o niesamowitym postępie technicznym, który na zawsze odmienił życie gospodyń. Ale też o emancypacji polskich kobiet, które nie chciały, by dłużej mówiono im, że całe życie mają spędzić przy garach. Pokazuje niezwykłą zaradność, oszczędność i przedsiębiorczość naszych prababć. Zdradza tajniki dawnej gastronomii, wyjaśnia, czym był street food 80 lat temu i jak kobiety łączyły pracę zawodową z opieką nad domem i dziećmi.
"Dwudziestolecie od kuchni" to coś więcej niż książka o kulinarnych dziejach naszego kraju. To również zbiór wciąż aktualnych porad oraz dowód na to, że historia przedwojennej Polski nie należy wyłącznie do mężczyzn.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

mpw | 2017-11-29
Przeczytana: 13 listopada 2017

„Dwudziestolecie od kuchni” - smakuje rzetelnością. Lubię. rzetelność. Podane klasycznie, z nutką humoru. Różnorodne składniki. Powszechnie znane, ale i zaskakująco nowe. Pełna paleta smaków i smaczków. Szampańskość elit, niedobory i pustka powojennych wsi oraz codzienne zmagania większości polskich domów związanych z wyżywieniem. Szczególnie ciekawe – for me – fragmenty nt rozwoju myśli technicznej – AGD, gaz, elektryka… Wielość wątków i aspektów tematu – imponująca. I o kobietach sporo, ciekawie i z różnej perspektywy – choć niestety miałam niedosyt w wielu kwestiach... Autorka zaserwowała smakowite, lekkie, pełnowartościowe danie. Deser pominęła, a może zamiast lub właśnie nań podarowała czytelnikowi... Apetyt! Na więcej... Na poszukiwania… Zgłębianie tematu i wąteczków pobocznych. Warto – bo to krótkie (stanowczo zbyt …), przyjemne (bo bardzo klasycznie napisane i ciekawe), pouczające (wiele faktów, aspektów)… Historia pisana nie tylko bagnetem to jest coś! To mi odpowiada, o...

Niebanalna | 2018-02-23
Przeczytana: luty 2018

Ciekawa pozycja z historią w tle, która zahacza o XX-lecie międzywojennej polskiej gastronomii. Ładnym dopełnieniem są zdjęcia z tamtego okresu oraz dawne przedwojenne porady i lifehacki. Z pewnością sięgnę po kolejną książkę z tej serii i w tym stylu opowiadającą o zwyczajnym życiu Polaków. Polecam.

MacochaKopciuszka | 2018-09-02
Na półkach: 2018, Przeczytane

Po prostu świetna. Książka, w której strony same się przekręcają. Przybliża tematykę wcale nie tak bardzo odległych czasów. Tematykę, o której raczej się nie mówi na codzień.

Scarlett | 2018-02-10
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2018

Język „Dwudziestolecia od kuchni” jest fantastyczny. Prosty, lekki, publicystyczny. Publikację czytało się bardzo szybko. Autorka odwołuje się do źródeł, jednak nie czyni ze swojej książki hiperlinku do innych publikacji na ten temat.

Jednocześnie „Dwudziestolecie od kuchni” nie jest bardzo szczegółowe, ani rozwlekłe. Trudne tematy pisarka często omawia na ledwie kilku stronach. Przyczynia się to do pewnych uogólnień, ale jednocześnie upraszcza książkę, przybliżając ją do przeciętnego konsumenta.

Iwona | 2018-01-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Super ksiązka polecam nie tylko miłośnikom gastronomii.

Paweł Buczkowski | 2017-11-22
Przeczytana: 20 listopada 2017

Co ważne, „Dwudziestolecie od kuchni” to nie tylko książka o prowadzeniu domu. Opisuje także zmiany na rynku pracy które dokonały się w związku z I wojną światową. (...) Zmiany zachodziły powoli i wciąż na każdym kroku widać było przejawy dyskryminacji. Sejm Śląski przyjął w 1926 r. ustawę o celibacie nauczycielek. Każda kobieta ucząca w szkole, kiedy wychodziła za mąż automatycznie traciła pracę. Taka ustawa na Śląsku obowiązywała aż do 1938 roku! Mężczyzn nauczycieli celibat naturalnie nie obowiązywał.

Więcej -> http://www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy/recenzje-ksiazek/aleksandra-zaprutko-janicka-dwudziestolecie-od-kuchni-kulinarna-historia-przedwojennej-polski,n,1000209128.html

czytelnicze-recenzje | 2018-02-17
Przeczytana: 13 lutego 2018

aa17 | 2018-04-06
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Ciekawa lekcja historii od kuchni :)

Magda91 | 2018-09-11
Przeczytana: 2017 rok