Dudziak

Świat według Polki

Wydawnictwo: Klub Polki na Obczyźnie
ogrodowa

Książka "Świat według Polki" to zbiór 65 opowiadań z emigracji i podróży Polek z Klubu Polki na Obczyźnie. Są wśród nich opowieści wesołe, melancholijne, są przygody z dalekiego świata i spotkania z wyjątkowymi ludźmi – takimi, którzy na zawsze zostają w pamięci. Jest miejsce na uśmiech, refleksję czy łzy wzruszenia, a także na wszystko to, co dostajemy od losu, wybierając się w podróż zwaną...

Są wśród nich opowieści wesołe, melancholijne, są przygody z dalekiego świata i spotkania z wyjątkowymi ludźmi – takimi, którzy na zawsze zostają w pamięci. Jest miejsce na uśmiech, refleksję czy łzy wzruszenia, a także na wszystko to, co dostajemy od losu, wybierając się w podróż zwaną emigracją.

Wszystkie historie opowiedziane w książce są prawdziwe.

188 stron / okładka miękka

źródło opisu: opis okładkowy

źródło okładki: opis okładki

Tina | 2017-09-02

Kogo byście zapytali jak się żyje na obczyźnie,jeśli nie osoby, które wyemigrowały z Polski i dzielą się z czytelnikiem swoimi doświadczeniami za granicą? Nie są to kobiety, które spędziły dzień lub dwa w jakimś kraju, lecz osoby które mogą się pochwalić dłuższym stażem wśród obcej kultury, języka i przestrzeni publicznej.

Książka zawiera zarówno smutne, jak i radosne opowiadania. Znajdziemy tutaj ciekawostki o danych krajach, ale także przemyślenia na temat życia za granicą, próbę zdefiniowania własnej tożsamości oraz spotkania, które na zawsze zapisały się w życiu autorek.

Przy jednych historiach śmiałam się głośno, przy kilku uroniłam łezkę, jeszcze inne pozostawiły we mnie mieszane uczucia i sama nie wiedziałam, czy śmiać się czy płakać. Bardzo chciałam jak najszybciej przeczytać tą nowość na literackim rynku, ponieważ wszytskie zawarte w książce historie są prawdziwe, a przez to noszą wiele cech charakterystycznych dla tak ukochanego przeze mnie reportażu. Mimo...

Gahanova | 2017-09-14
Przeczytana: 13 września 2017

Nie powinno się zaczynać od krytyki, ale jednak muszę - dziewczyny, za mało, niedosyt! Książka połknięta na dwa kęsy, co u mnie rzadko się zdarza. Nie mogłam się oderwać, różnorodność to ogromna zaleta "Świata według Polki". Możliwość zajrzenia w Wasz świat i podpatrzenia jak radzicie sobie z inną kultura, z tęsknotą, rozłąką z rodziną, przyjaciółmi, kochanymi miejscami - bezcenne. Książka jest mi bliska nie tylko dlatego, że jedna z Was jest bardzo ważną dla mnie osobą, ale też dlatego, że sama od lat jestem daleko od domu. Dziękuję Wam za podzielenie się Waszymi historiami.

Anna | 2017-09-09
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 września 2017

Zwykle nie pisuję opinii o przeczytanych lekturach, jednak w przypadku książki "Świat według Polki" zdecydowałam się to zrobić. Została ona od początku do końca napisana, przygotowana do druku i wydana przez Klub Polki na Obczyźnie. Nie ustępuje jednak w mojej opinii książkom opracowanym przez wydawnictwa.
Czekałam na nią z ogromnym zniecierpliwieniem, kiedy już dotarła do mnie serce mi zabiło mocniej! Bo chociaż jestem autorką jednego z opowiadań, to nie znałam przecież całej reszty!
I tak - usiadłam z kawą i lekturą i przeczytałam jednym tchem.
Przy niektórych opowiadaniach, jak "Mrożony Andrzej", czy "Francuskie Komedie" wybuchałam śmiechem. Inne, jak na przykład "Chce się żyć" napełniły mnie zadumą. Czytając "W Wietnamie, jak w domu" i "Kobiety mają moc" utożsamiałam się z autorkami.
Jedna, krótka książka, a tak wiele emocji, przemyśleń i tematów, których wspólnym tematem jest emigrcja i podróże. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Coś, co zapadnie w pamięć na...

Anna Bittner | 2017-09-06

Nie przepadam za zbiorami opowiadań, a za zbiorami różnych autorów już wcale. Nie sięgam nigdy po self publishing (no chyba, że autorem jest ktoś mi bliski), bo, przyznam bez bicia, mam o takich książkach niezbyt dobre zdanie. Tymczasem w przypadku tej publikacji złamałam obie te zasady. Nie bez przyczyny zresztą. Książka została bowiem wydana przez Klub Polki na Obczyźnie, dodam, że bardzo starannie. Mogę o tym zapewnić, bo sama miałam w procesie przygotowań swój udział. Niektóre z opowiadań znałam już wcześniej lecz moment, w którym pierwszy raz wzięłam tę książkę w moje ręce, był dla mnie wyjątkowy.

Jak się pewnie domyślacie, byłam niezwykle ciekawa całego zbioru i książkę pochłonęłam dosłownie w momencie. To aż i tylko 65 tekstów, które naprawdę wciągają. Mimo że tematem przewodnim są emigracja i podróże, to opowieści autorek są niezwykle uniwersalne. I nie sądźcie, że są poważne lub nadęte, wiele tu tekstów dowcipnych, radosnych, pozytywnych i zaskakujących. Moja...

Emma | 2017-10-20
Przeczytana: 20 października 2017

Serdecznie polecam Wam tę lekturę. Książka napisana jest w formie bardzo przyjemnych opowiadań, a każde z nich ukazuje nam odrobinę emigracyjnej codzienności. Klub Polki na Obczyźnie, w fantastyczny sposób pokazuje nam, z czym w swoim emigracyjnym świecie, borykają się dziewczyny na co dzień, co je smuci, za czym tęsknią, co daje im radość. Dziewczyny opowiadają nam także, jak radzą sobie w nowych sytuacjach, wsród nowych sąsiadów, otoczone czasem niepoznanym jeszcze językiem. Spotykają nowych ludzi, poznają obyczaje panujące w nowych krajach, ich tradycje.
To wszystko znajdziemy w Świecie według Polki.
Książka, przy której nie zaśniecie z nudów!

IvonaS | 2017-10-24
Przeczytana: 18 października 2017

"Świat według Polki" wzbudził moje zainteresowanie ze względu na to, że sama od 9 lat jestem Polką na emigracji. Byłam więc ciekawa czy odnajdę siebie na stronach tej książki. Czy odczucia moje i innych Polek są podobne. To nie było niestety dobre podejście. Bo mniej tu opowieści o przemyśleniach wewnętrznych a więcej raczej po prostu o emigracyjnych przygodach na różnych kontynentach, wśród przeróżnych języków i niecodziennych okoliczności. Autorki opowiadają o swoich przeżyciach, o tym co dało im siłę do przetrwania w trudnych momentach poza granicami ojczyzny lub co je zaskoczyło w nowej rzeczywistości. Generalnie więc czyta się przyjemnie, a przesłanie jakie przebiło się do mnie po ukończeniu to przede wszystkim optymizm i chęć działania. Polka może wszystko i ze wszystkim sobie poradzi. Siłą rzeczy więc, podświadomie zaczęłam przypominać sobie swoje własne przygody.
Więcej:https://iwonas.blogspot.de/2017/10/sia-kobiet.html

Doris28 | 2017-11-30
Na półkach: Przeczytane, 2017

Jak to zbiór opowiadań - są tu istne perełki, są opowiadania niezłe, są i zupełnie przeciętne (na szczęście w zdecydowanej mniejszości). Ogólnie zbiór wypada całkiem dobrze, czyta się szybko i z zainteresowaniem. Podoba mi się zróżnicowanie emocji w tym zbiorze - są tu historie zabawne, smutne, pełne refleksji. Jak to na emigracji...

dzika_mi | 2018-04-01
Przeczytana: grudzień 2017