Etyka i odpowiedzialność w świecie finansów

Tłumaczenie: Leszek Kamiński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Studio EMKA
7,33 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
1
7
2
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Ethics and responsibility in finance: what next?
data wydania
ISBN
9788365068187
liczba stron
144
słowa kluczowe
finanse, etyka, banki, fundusze, innowacje,
kategoria
biznes, finanse
język
polski
dodał
Magic

Od połowy lat siedemdziesiątych XX wieku po rok 2007 świat finansów cieszył się „euforycznym trzydziestoleciem”, ponieważ opinia publiczna, firmy i rządy ślepo zaufały finansowym technikom, profesjonalistom i instytucjom. Dziś sektor finansowy, po wstrząsie wywołanym kryzysem strukturalnym i kryzysem wiarygodności, nie może już pozwolić sobie na unikanie problemów skrótowo ujętych w...

Od połowy lat siedemdziesiątych XX wieku po rok 2007 świat finansów cieszył się „euforycznym trzydziestoleciem”, ponieważ opinia publiczna, firmy i rządy ślepo zaufały finansowym technikom, profesjonalistom i instytucjom. Dziś sektor finansowy, po wstrząsie wywołanym kryzysem strukturalnym i kryzysem wiarygodności, nie może już pozwolić sobie na unikanie problemów skrótowo ujętych w kluczowym pytaniu: co dalej z rolą etyki i odpowiedzialności w finansach? Wielu obserwatorów widzi głęboką, trwałą przepaść pomiędzy etyką i odpowiedzialnością a praktyką finansów. Etyka i odpowiedzialność w świecie finansów toruje drogę dialogowi, który jest potrzebny dla rozwiązania obecnych problemów i przywrócenia myślenia etycznego do sektora finansowego.

Ta książka rozpoczyna się od głębokiej analizy operacyjnych konsekwencji dwóch kluczowych pojęć: etyki i odpowiedzialności. Następnie rozważa dylematy etyczne typowe dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w każdą transakcję finansową. Dalej analiza obejmuje pośredników finansowych, takich jak banki, firmy ubezpieczeniowe, zarządzający aktywami i konsultanci, którzy funkcjonują w sieci różnych lojalności. Na zakończenie omawiane są dylematy użytkowników funduszy – gospodarstw rodzinnych zakładających hipotekę, firm lub organów władz publicznych, które zaciągają pożyczki. Wszyscy oni powinni być świadomi przyczyn i wartości stojących u podłoża ich decyzji.

To niezwykle ważna książka dla wszystkich, którzy interesują się bankowością, finansami korporacyjnymi i filozofią etyki.

Książka powstała we współpracy ze Związkiem Banków Polskich

 

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 732
Magda | 2017-10-23
Na półkach: Przeczytane, 2017

Zawsze interesowały  mnie tematy związane z szeroko pojętym biznesem. Profesor Paul Dembinski krok po kroku przedstawia tam czym jest etyka i odpowiedzialność w świecie finansów. Autor jest uznanym  autorytetem naukowym w dziedzinie ekonomii.  Paul Dembinski  jest kierownikiem katedry Międzynarodowej Strategii i Konkurencji Uniwersytetu we Fryburgu oraz założycielem fundacji Observatoire de la Finance. Autor obecnie piastuje stanowisko prezesa rady nadzorczej Rentes Genevoises. W mojej ocenie można zaufać wiedzy i doświadczeniu Dembinskiego.

Pierwszy  rozdział  książki ma na celu  uzmysłowienie czytelnikowi dlaczego etyka w świecie finansów jest potrzebna. Autor nakreśla zmiany jakie nastąpiły w sektorze finansowym od połowy lat siedemdziesiątych XX wieku do dnia dzisiejszego. Dembinski zdradza przyczyny, jakie doprowadziły do światowego kryzysu gospodarczego. Co  ciekawe do tragicznej sytuacji  przyczynił się właśnie brak etyki w obszarze finansów, szczególnie w okresie euforycznego trzydziestolecia. Autor podejmuje się zdefiniowania pojęcia finansów. Należy  je traktować jako tworzenie obietnic, zobowiązań i zakładów odnoszących się do teraźniejszych i przyszłych płatności oraz rozporządzanie nimi i handel. Autor wielokrotnie powołuje się na uznane autorytety  z zakresu filozofii i  ekonomii.

Dembinski uzmysławia nam, że nie tak łatwo jest zdefiniować pojęcia etyki i odpowiedzialności  w kontekście finansów. Autor opracował metodę oceny etycznej działań ekonomicznych i  finansowych. W Metodzie Mind the Gap  należy brać pod uwagę cztery wymiary troski: o ekonomiczną wydajność, o rzeczywistą jakość postępku, o zgodność z procedurami, o wpływ na osoby trzecie. Kolejne rozdziały poświęcone są dylematom przed jakimi  muszą stanąć najwięksi gracze sektora finansowego. Od działań instytucji  finansowych i ich podejścia do klienta zależy wdrożenie norm etycznych. Ekonomiczni giganci muszą wziąć odpowiedzialność na swoje czyny i postępować zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami  dla dobra ogółu. Ostatni rozdział poświęcony  jest przyszłości sektora finansowego.

Etyka i  odpowiedzialność w świecie finansów to pozycja napisana mądrze i z pomysłem. Mimo niewielkich rozmiarów książka niesie wielkie przesłanie. Autor uzmysławia czytelnikowi,  jak ważne są etyczne i odpowiedzialne działania w zakresie finansów. Dembinski każde zagadnienie stara się wyjaśnić w sposób zrozumiały. Atutem książki  jest przestępny  język i ciekawy układ rozdziałów.

Etyka i  odpowiedzialność w świecie finansów  to ciekawe źródło wiedzy zarówno dla osób aktywnie związanych z sektorem finansów, jak i dla pasjonatów zainteresowanych światem biznesu. Polecam!

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Flirtując z życiem

Nie jest łatwo przeprowadzić niebanalny wywiad z gwiazdą formatu Danuty Stenki. Widząc na okładce nazwisko pana Łukasza Maciejewskiego , bez wahania p...

zgłoś błąd zgłoś błąd