Rzeczozmęczenie

Okładka książki Rzeczozmęczenie
James Wallman Wydawnictwo: Insignis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Insignis
Data wydania:
2017-09-13
Data 1. wyd. pol.:
2017-09-13
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365315922
Tłumacz:
Katarzyna Dudzik
Tagi:
rozwój osobisty; minimalizm konsumpcjonizm
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
350 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2051
280

Na półkach: , , ,

Dobrze napisana zła książka.
Nie jest to (jak można by sądzić z większości opinii o "Rzeczozmęczeniu") kolejny poradnik minimalisty - autor ma ambicje daleko większe i szerokim gestem rysuje wizję ekonomii nowego typu i ukształtowanego przez nią nowego społeczeństwa.
Jego główna teza, że materializm (rozumiany jako kształtująca gospodarkę postawa konsumencka) zostanie wkrótce wyparty przez "eksperientalizm" (czyli poszukiwanie doświadczeń), wydaje się jednak co najmniej naiwna. Przede wszystkim dlatego, że oparta jest na fałszywych założeniach i pomija zbyt wiele kształtujących ludzką świadomość czynników. Uderza w niej poza tym widoczne lekceważenie rzeczywistego podziału dóbr w świecie: w skali globalnej opisywany przez Wallmana problem nadmiaru współistnieje z problemem wręcz przeciwnym: permanentnego braku. I choć autor co rusz podkreśla, że tytułowe rzeczozmęczenie dotyczy społeczeństw rozwiniętych i zamożnych, jednak swoje prognozy formułuje tak, jakby miały być zasadą uniwersalną. Jego wiara, że już wkrótce do grupy społeczeństw dotkniętych klęską nadmiaru dołączą kolejne, wydaje się opierać na pobożnych życzeniach. Równie naiwnie zakłada on, że procesy przemian wynikających z bogacenia będą przebiegać w sposób niezakłócony i nie bierze pod uwagę potencjalnych konfliktów, kryzysów gospodarczych, czy narastającej fali migracyjnej, już teraz istotnie zmieniającej oblicze państw zachodnich.
Najlepsze w książce są te fragmenty, w których Wallman ogranicza się do obszaru swojej praktyki zawodowej: jego opisy mechanizmów powstawania trendów i zależności czynników psychologicznych, społecznych i ekonomicznych są bardzo ciekawe, chwilami wręcz fascynujące. Niestety zbudowana na tym fundamencie teoria jest nacechowana arogancją, pasującą bardziej do ideologa pragnącego nadawać kierunek zmianom, niż do badacza ich dynamiki.
Projektowany przez Wallmana przyszły świat przypomina wielki plac zabaw, na którym jedyne co się liczy, to żeby było fajnie i stymulująco. Zarówno w samym opisie zjawiska rzeczozmęczenia jak i w jego prognozach społecznych brakuje jakichkolwiek odniesień do wartości wyższych, nie pojawiają się kwestie odpowiedzialności, obowiązku, czy nie daj Boże poświęcenia. Quasi-religijną funkcję spełnia ekologia i utopijna wizja wzajemnego miłowania w myśl zasady "make experience, not war". Intelektualne ubóstwo tego projektu jest kolejnym dowodem wyjałowienia współczesnej kultury, której częścią i w jakimś zakresie współtwórcą jest badacz trendów, James Wallman.

Dobrze napisana zła książka.
Nie jest to (jak można by sądzić z większości opinii o "Rzeczozmęczeniu") kolejny poradnik minimalisty - autor ma ambicje daleko większe i szerokim gestem rysuje wizję ekonomii nowego typu i ukształtowanego przez nią nowego społeczeństwa.
Jego główna teza, że materializm (rozumiany jako kształtująca gospodarkę postawa konsumencka) zostanie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    526
  • Przeczytane
    444
  • Posiadam
    75
  • 2018
    23
  • Teraz czytam
    20
  • Minimalizm
    13
  • 2021
    9
  • 2019
    9
  • Ulubione
    8
  • 2020
    8

Cytaty

Więcej
James Wallman Rzeczozmęczenie Zobacz więcej
James Wallman Rzeczozmęczenie Zobacz więcej
James Wallman Rzeczozmęczenie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także