Ręka Oberona

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Kroniki Amberu (tom 4)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Hand of Oberon
Amber, powieść amerykańska
nar

Potomkowie Oberona wciąż nie mogą dojść do porozumienia i nieustannie knują spiski mające wykluczyć ewentualnego następcę tronu. W wędrówce poprzez światy-cienie książę Amberu, Corwin, trafił do miasta na niebie Tir-na Nog`th. Ujrzał tam niepokojący zbiór znaków i wróżb, a także zdobył od ducha brata, Benedykta, niezwykłą mechaniczną rękę. Odegra ona teraz ważną rolę w walce z Klejnotem i jego właścicielem. Czy rozgrywki rodzeństwa o władzę w Amberze zostaną rozstrzygnięte? I kto tym razem przejmie dominację nad Cieniem?

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2000

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/reka-oberona.html

Kryanka | 2015-12-20
Na półkach: Serie, Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Od poprzednich części cyklu "Ręka Oberona" różni się sposobem, w jaki bawi się z czytelnikiem. Corwin poznaje coraz to nowe fakty z przeszłości swojej i Amberu od kolejnych braci i sióstr zamieszanych w swoje spiski i za każdym razem musi pisać od nowa listę swoich sprzymierzeńców i wrogów. Zakończenie zaskakuje i znów zmienia cały układ sił. Co ciekawe, jeden z tytułowych dziewięciu książąt ginie na samym początku, ale na końcu zastępuje go nowy.

ira | 2014-10-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 września 2014

Na wstępie streszczenie poprzednich tomów, potem długaśne dywagacje na temat natury Wzorca. Seria wyraźnie traci impet, co boleśnie odczuwa czytelnik.
Konieczny jest chyba odpoczynek...
Plusem jest intrygujące zakończenie i to, że nareszcie dowiadujemy się, kto jest Tym Złym. :)

Secret_Violence | 2015-04-28
Przeczytana: 23 marca 2015

Wszystko się komplikuje. Koniec całkowicie nieprzewidywalny. Wprost powalił na kolana. Z perspektywy czasu zdarzenia stają się jasne. Pozostaje jedna tajemnica- co ma zamiar zrobić król.

Mamerkus | 2016-10-15
Przeczytana: 15 października 2016

W "Ręce Oberona" Kroniki Amberu utraciły dla mnie ostatecznie wiarygodność fabularną i w warstwie psychologicznej postaci. Zelazny tak upodobał sobie twisty, że tworzy je wszędzie i ze wszystkiego, nie bacząc specjalnie na to, czy to się kupy trzyma z wcześniejszymi powieściami sagi. I tak, źli stają się dobrymi, złe czyny puszczane w niepamięć np. Julian mówi do Corwina: "No wiesz co w sumie to był mój pomysł, żeby Ci wyłupić oczy" a Corwin na to "Spoko ziomal, nic się nie stało". Jednocześnie Julian mówi, że zaproponował to, bo wiedział, że odzyska wzrok w ciągu kilku lat, so not big deal. Ciekawe skąd to wiedział, skoro sam Corwin nie był tego pewien, a w "Karabinach Avalonu" Benedykt jest bardzo zaskoczony i zadowolony, że Corwin odzyskał wzrok, bo to znaczy że on ma szansę odzyskać rękę. Takich nieścisłości, dziur logicznych, przemilczeń, jest tutaj mnóstwo i naprawdę dziwię się, że przy takiej popularności cyklu nie są one wytykane.
Fabularnie jesteśmy w miejscu, że już...

Mateusz | 2011-05-12
Przeczytana: kwiecień 2011

Moim zdaniem najmocniejsza część cyklu. Po przeczytaniu świat Amberu nabiera głębi. Fabuła całości okazuję się być dużo bardziej przemyślana i skomplikowana niż mogło się nam wydawać do tej pory. Wreszcie można w pełni zrozumieć dlaczego cały cykl przeszedł do kanonu literatury fantasy.

Bogdan Brykman | 2015-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Każda następna z cyklu jest lepsza a jeszcze wiele do przeczytania.

Michał Weręgowski | 2016-03-09
Przeczytana: 2016 rok

Klasyka gatunku, przełomowe dzieło - to już wiemy. Jednak ponad 40 lat po powstaniu cyklu, można powiedzieć, że to przyjemne, niewymagające pozycje do przeczytania "na raz". Książka dobra, ale czy ją polecam? Jak masz ochotę i lubisz fantasy to pewnie będziesz się dobrze bawić, ale jeśli sobie odpuścisz to wiele nie stracisz.

Grisznak | 2014-12-12

Kolejny tom raczej wyjaśniający niż popychający akcję mocno do przodu, ale niewątpliwie ciekawy. Tytuł śmiało można nazwać trollerskim :)

Karolina | 2013-05-09
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 maja 2013

Intrygi, podstępy, coraz ciekawsze zwroty akcji. Niesamowicie wciągająca seria - już sięgam po kolejne tomy!

Wojciech | 2014-01-11
Przeczytana: 07 stycznia 1996

Od tego cyklu poznałem R. Zelaznego i zacząłem jednocześnie uwielbiać jego twórczość.