Ręka Oberona

Okładka książki Ręka Oberona Roger Zelazny
Okładka książki Ręka Oberona
Roger Zelazny Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Kroniki Amberu (tom 4) fantasy, science fiction
Kroniki Amberu (tom 4)
The Hand of Oberon
Zysk i S-ka
2000-01-01
1993-01-01
Piotr W. Cholewa
Amber powieść amerykańska

Okładka książki Deus Irae Philip K. Dick, Roger Zelazny
Deus Irae Philip K. Dick, Rog...
Okładka książki Arcydzieła. Najlepsze opowiadania science fiction stulecia Poul Anderson, Isaac Asimov, Terry Bisson, Ray Bradbury, Orson Scott Card, Arthur C. Clarke, John Crowley, George Alec Effinger, Harlan Ellison, William Gibson, James Patrick Kelly, Ursula K. Le Guin, George R.R. Martin, Larry Niven, Frederik Pohl, Theodore Sturgeon, Michael Swanwick, Harry Turtledove, Robert Charles Wilson
Arcydzieła. Na... Poul Anderson, Isaa...
Okładka książki Droga do science fiction. Od Heinleina do dzisiaj Poul Anderson, Isaac Asimov, J.G. Ballard, Alfred Bester, Ray Bradbury, John Brunner, Hal Clement, Samuel R. Delany, Philip K. Dick, Gordon R. Dickson, Harlan Ellison, Philip José Farmer, Joe Haldeman, Harry Harrison, Robert A. Heinlein, Ursula K. Le Guin, Fritz Leiber, Larry Niven, Frederik Pohl, Robert Sheckley, Robert Silverberg, Clifford D. Simak, Cordwainer Smith, Norman Spinrad, Theodore Sturgeon, William Tenn, Kurt Vonnegut, Roger Zelazny
Droga do scien... Poul Anderson, Isaa...

wybitna książka moje żyćko stało się lepsze po przeczytaniu tej książki

wybitna książka moje żyćko stało się lepsze po przeczytaniu tej książki

Fabuła coraz bardziej się rozwija a intrygi są jeszcze bardziej złożone co nie pomagało mi aby się skupić na tekście.
Dowiadujemy się także o przyczynach wypadku Corwina z I części oraz o jego dalszych losach. Tej sytacji jest poświęcone kilka stron a biorąc pod uwagę to, że książka ma niecałe dwieście stron jest to niepotrzebne gdyż już było o tym mówione w poprzednich tomach.
Kolejna część Kronik Amberu jest ma wiele orginalnych pomysłów i dlatego jest naprawdę dobra.

Króciutko, bo takie zakończenie, że od razu trzeba sięgnąć po kolejny tom!

W tej części miałem cały czas myśl z tyłu głowy (zupełnie jak bohater, nie?),że coś tutaj nie pasuje. "Wszystkie puzzle leżą, a ja nie potrafię ich ułożyć", to zdanie doskonale opisuje ten stan.

Oczywiście można się domyślać, kto jest kim, ale pewności nie ma do samego końca lektury, a i myślę, że jeszcze wiele zwrotów akcji przed nami.

Przyjaciel? Wróg? Rodzina? Sojusznik czy zdrajca?

Ręka Oberona pochwyci was z kart niczym ze swego atutu i wciągnie w wir przygody!

Króciutko, bo takie zakończenie, że od razu trzeba sięgnąć po kolejny tom!

1966

Kolejny tom Amberu. Bardzo przyjemna seria fantastyczno-przygodowa, ale ten tom mniej mi przypadł niż poprzednie.

Chcąc wrócić do Amberu, przeczytałem drugi raz w nowym roku, żeby sobie przypomnieć co tam się działo i jakbym czytał po raz pierwszy. Bohater biega tu i tam i tyle. Do zapomnienia część, niestety.

Kontynuacja intrygi z poprzedniej części, sporo rzeczy się w trakcie wyjaśnia, ale niestety mnóstwo rozwiązań jest naciąganych i fabularnie się za bardzo to nie klei. Ogólnie powiedziałbym, że jest nieznacznie lepiej, niż w części poprzedniej, ale w dalszym ciągu jest to bardzo przeciętne i często słabe czytadło.

Książki na miarę Tolkiena!!!

Książki na miarę Tolkiena!!!

Tom bardzo dużo wyjaśnia, jest też mały plot twist. Czyta się bardzo szybko, może nie jest to nic wybitnego, ale wciąga.

Kolejna część Kronik Amberu Ręka Oberona trzyma wysoki poziom. Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, a członkowie rodzeństwa zaskakują nas co chwila. W jednej chwili wydaje się, że wiemy kto jest po dobrej stronie, a kto po złej, a za moment wszystko obraca się do góry nogami. Corwin próbuje nad tym wszystkim zapanować i zazwyczaj mu się udaje i wychodzi obronną ręką mimo kłód, które padają mu pod nogi. Końcówka tej części zaskakuje i daje nam przedsmak kolejnych wydarzeń.

Jestem pod wrażeniem wyobraźni autora. W ilości spisków, układów i układzików między rodzeństwem można się pogubić. Na szczęście na początku dostajemy małą retrospektywę, która systematyzuje nam naszą wiedzę. Chociaż w trakcie czytania dużo jeszcze się zmienia. Corwin, który na początku tomu może liczyć tylko na Ganelona zaczyna powoli zdobywać sprzymierzeńców. Coraz bliżej jesteśmy rozwiązania zagadki, kto pragnie unicestwienia Amberu i dlaczego. Corwin spotyka znowu twórcę wzorca Dworkina i zdobywa cenne informacje. Odwiedza legendarne miast na niebie Tir-na Nog`Th, gdzie wśród wróżb i znaków uzyskuje coś cennego. Chociaż dopiero pod koniec tomu się o tym przekona. Dociera do niesamowitej krainy Dworzec Chaosu. Czy tam jest początek wszystkich problemów? W obu tych miejscach znajdują się też wzorce. Akcja jak w poprzednich tomach pędzi w zawrotnym tempie przez różne Cienie i krainy aż do naprawdę zaskakującego finału. Czy już koniec intryg i zaczyna się walka o Amber? Dużo jednak pytań bez odpowiedzi.

Kolejny tom wielkiej sagi fantasy amerykańskiego pisarza to kolejna powieść o familijnych spiskach goniących melodramaty rodem z telenoweli pełnej fantastycznych wstawek. Tym razem jednak, po setkach stronic matactw i gonitw za wyjaśnieniami, wszystkie wątki zostają uszeregowane i objaśnione czytelnikowi. Zelazny naprostowuje swoją fabułę wyjawiając nam wszystkie tajemnice ciągle przy tym rozpamiętując poprzednie trzy tomy i zmieniając przy tym wydźwięk i ton opowieści. Z historii o poczuciu winy i walki z własną klątwą, gdzie potyczki o tron mają drugorzędne znaczenie, pisarz spłaszcza jej wymowę skupiając się już tylko na wielkiej rodzinnej sadze, dzieląc ją na określone frakcje i określając ich znaczenie w klasycznej walce dobra ze złem o świat wyjęty z podrzędnej baśni. Sam Corwin, nasz protagonista, zostaje przy tym odarty z dwuznacznych dylematów moralnych i przekształcony zostaje w nieskazitelnego bohatera sagi pragnącego jedynie uratować świat przed swoim nikczemnym bratem sprzymierzonym z chaosem. Finał zaskakuje, i jasno i wyraźnie daje nam do zrozumienia: koniec z intrygami, nastaje czas akcji. Jednak to dopiero w ostatniej części sagi. Nam pozostaje tylko "cieszyć się" kolejną książką będącą przerywnikiem, choć znacznie lepszym od poprzedniej, ku wielkiemu finałowi.

Roger Zelazny Ręka Oberona Zobacz więcej