Protestantyzm. Krótkie wprowadzenie

Okładka książki Protestantyzm. Krótkie wprowadzenie
Mark A. Noll Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego Seria: Krótkie wprowadzenie historia
178 str. 2 godz. 58 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Krótkie wprowadzenie
Tytuł oryginału:
Protestantism: A Very Short Introduction
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
178
Czas czytania
2 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380885448
Tłumacz:
Maciej Potz
Tagi:
protestantyzm religia religioznawstwo
Średnia ocen

                5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1852
1504

Na półkach: , , ,

Krótki i kompetentny opis powstania i rozwoju protestantyzmu aż po dzień dzisiejszy. Może najciekawsze w książce są historie nowych kościołów, np. zielonoświątkowego, które święcą wielkie sukcesy w krajach rozwijających się. Brakuje mi w książce zaakcentowania cywilizacyjnej roli protestantyzmu i jego związków z rozwojem kapitalizmu. Niemniej to bardzo dobrze napisane dzieło.

Książka wydana w popularnej serii oksfordzkiej 'Short Introduction', w 2011r., u nas dopiero w 2017r., jest dobrym, nie obarczonym ideologią opisem powstania i historii rozwoju protestantyzmu do czasów współczesnych. Zaczyna Noll od przypomnienia znanych faktów, że protest Lutra wziął się z wielkiego kryzysu ówczesnego Kościoła Rzymskiego: Luter i wielu innych „oczekiwało od Kościoła autentycznego duchowego przywództwa, a nie okazyjnych wyprzedaży.” Zaś „Doskonalenie duchowe było ostatnią rzeczą, o jakiej myśleli „renesansowi papieże”, żądni władzy doczesnej, opartej na sile militarnej, pławiący się w luksusie, otwarcie urągający cnocie czystości.”.

A potem dosyć szczegółowo opisuje Noll rozwój nowej doktryny i wylicza różne odłamy protestantyzmu, które mnożyły się niebywale. Dotyczy to głównie Stanów Zjednoczonych Ameryki w XIX wieku i dowodzi olbrzymiej żywotności i dynamiki tego nurtu religijnego. Przy okazji podkreśla autor znaczącą rolę protestantów w zniesieniu niewolnictwa w Stanach.

Bardzo ciekawie pisze Noll o ekspansji różnych odłamów protestantyzmu w krajach Trzeciego Świata. Owe kościoły „cechuje silne przywiązanie do Biblii, a przynajmniej jakiejś jej części, charyzmatyczne przywództwo i uwolnienie się od nadzoru ze strony Zachodu”. Przy okazji dowiadujemy się trochę o kościele zielonoświątkowym, który rozwija się niezwykle dynamicznie i przebojem zdobywa kraje rozwijające się.

Zaś w czasach współczesnych podstawę protestantyzmu „stanowi uznawany powszechnie święty tekst, ale jest on odmiennie interpretowany w rozmaitych kontekstach przez różne autorytety, tak że w rezultacie powstaje szerokie pole krzyżujących się doświadczeń.”

Ma książka swoje braki. Za mało pisze Noll cywilizacyjnej roli protestantyzmu. Wszak to od Lutra zaczął się wymóg studiowania Pisma przez wiernych; poszło za tym przekładanie Biblii na języki narodowe. Protestantyzm przyczynił się w ten sposób do rozwoju edukacji (walka z analfabetyzmem!) i szybszego rozwoju gospodarczego. Nie pisze nic też Noll o sławnych teoriach Maxa Webera wiążących protestantyzm z rozwojem kapitalizmu. A różnice między protestantyzmem a katolicyzmem wyłożył dużo jaśniej i prościej Jerzy Pilch (luteranin!) w swoim ostatnim wywiadzie-rzece 'Inne ochoty'.

Książka jest niezamierzoną polemiką z dziełami, które się u nas pojawiły z okazji 500-lecia ogłoszenia tez Lutra (Lisicki: „Luter. Ciemna strona rewolucji” i inni). W dziełach tych wyznawcy jedynie słusznej religii oraz funkcjonariusze nowej polityki historycznej usiłują nam wmówić, że protestantyzm jest be a Luter to w ogóle... Kiedyś za komuny publikowano podobne dzieła mówiące o okropnościach czynionych przez Kościół katolicki, no cóż, historia kołem się toczy...

Krótki i kompetentny opis powstania i rozwoju protestantyzmu aż po dzień dzisiejszy. Może najciekawsze w książce są historie nowych kościołów, np. zielonoświątkowego, które święcą wielkie sukcesy w krajach rozwijających się. Brakuje mi w książce zaakcentowania cywilizacyjnej roli protestantyzmu i jego związków z rozwojem kapitalizmu. Niemniej to bardzo dobrze napisane...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    3
  • Abonament
    1
  • Przeczytane w 2017r.
    1
  • 2019
    1
  • Religie
    1
  • 01. Epub+
    1
  • 3.1. Książki naukowe i popularnonaukowe
    1
  • E-booki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Protestantyzm. Krótkie wprowadzenie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne