Przeminęło z wiatrem. Tom 2

Okładka książki Przeminęło z wiatrem. Tom 2 Margaret Mitchell
Okładka książki Przeminęło z wiatrem. Tom 2
Margaret Mitchell Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Przeminęło z wiatrem (tom 2) Seria: Klasyka Powieści klasyka
klasyka
Przeminęło z wiatrem (tom 2)
Klasyka Powieści
Gone with the wind
Prószyński i S-ka
2003-01-01
2003-01-01
Magdalena Pietrzak-Merta

Wspaniałe portrety psychologiczne postaci. Piękna to była dla mnie przygoda, aż mam ochotę wrócić do barbecue w Dwunastu Dębach.

Im dalej w las tym bardziej mi się podobało 😍
Po pierwszej części książki zastanawiałam się co w niej takiego że wszyscy się nią zachwycają. Po drugiej już wiem. 🙂

Pozycja warta przeczytania.
Po pierwsze wojna secesyjna, konfederaci i republikanie, całość wojenno-polityczna opisana jest przyjaźnie. Nie stanowi to połowy powieści, co ważne dla mnie, bo nie specjalnie lubię tego typu rzeczy, ale tutaj wszystko akurat.

Bardzo ciekawy rozwój postaci.
Scarlett. Rozpieszczona, chciwa, zadufana w sobie, nie liczącą się z uczuciami innych, nie potrafiła docenić niczego, bezwzględna, zawsze lepsza od innych, zimna, najmądrzejsza od początku do końca. Nie polubiłam się z nią absotulnie.

Mela oaza dobra, spokoju, bezinteresownej miłości, oddana najbliższym. Wspaniała kobieta. Wsparcie wszystkich. Chyba nie mogla być bardziej różna od Scarlett.

Ashley... Ta postać po prostu mnie zawiodła. Wieczny marzyciel. Ciągle zagubiony.. w punkt jest określenie że jego czasy przeminęły..

I moja ulubiona postać. Reet Butler. Zawsze jestem po stronie "czarnych charakterów" 🙈
Nie do końca prawy. Może zmieniał strony na prawo i lewno. Ale on jedyny był szczery wobec Scarlett i potrafił sprawdzić ją na ziemię. Mówił jak jest może czasem raniąc innych. Ale mowil w punkt. Cały czas nosił maskę. Może zbyt długo. Może wszystko potoczyłoby się inaczej. To jego było mi naprawdę żal gdy cierpiał.

Scarlett też dużo wycierpiała i zakasała rękawy w biedzie ale jej bezwzględność wobec innych góruje w moim odczuciu nad jej lepszą stroną. Nie żałuję jej ani trochę.

Jedna z lepszych książek które przeczytałam. Gorąco polecam 🙂

Im dalej w las tym bardziej mi się podobało 😍

Pozycja warta przeczytania.

Drugi tom tym bardziej utwierdził mnie w przekonaniu, że była to wspaniała przygoda. Tak bardzo zżyłam się z bohaterami, że trudno mi się było pogodzić z tym, że to już koniec. A zakończenie, choć otwarte, złamało mi serce. Z pewnością nie raz będę w swoim życiu wspominać Scarlett O'Harę i jej słynne słowa "pomyślę o tym jutro" :) Polecam każdemu, to klasyka, którą warto znać :)

Smutna, ale piękna powieść. Główna bohaterka wywołuje różne emocje, czasem jej współczujemy, a czasem denerwuje swoim zachowaniem i myślenie. Książka nie należy do krótkich, ale warto ją przeczytać.

Książka mojego życia. Jeżeli ktoś kiedykolwiek zapyta: ''Jaka jest Twoja ulubiona ksiazka?'', powiem bez zastanowienia, Przeminęło z wiatrem.

Czuję, że wiem, co chcę napisać o tej powieści, a jednocześnie nie umiem dobrać słów. Tyle emocji jest we mnie zaraz po skończonej lekturze, ale nie chcę zwlekać z opinią.
Przede wszystkim wreszcie zrozumiałam fenomen tej historii. Pierwszy tom zrobił na mnie duże wrażenie, później miałam przerwę na inną książkę, lecz drugi tom... Chyba nie spodziewałam się, że otrzymam aż tyle.
W całej fabule spodziewałam się paru rzeczy i faktycznie je otrzymałam. Mimo to mną wstrząsnęły, zaskoczyłymnie. Zresztą jak całość. Na pewno nie spodziewałam się takiego zakończenia, o którym zresztą nie wiem co myśleć.
Z bohaterami zżyłam się bardzo i wraz z nimi przeżywałam wszystko począwszy od rewelacji związanymi z sytuacją polityczną Południa, na śmierci bliskich im osób skończywszy. Przeżywałam ich ból, czułam w sobie jakąś dziwną pustkę.
A tyle osób odeszło, że aż serce moje się ściska... Nie chcę zdradzać fabuły, musicie poznać ją sami, a kto przeczył tę wspaniałą książkę, zapewne wie, co mam na myśli.
Takim sposobem dochodzi do ciekawego zjawiska, otóż drugi tom podoba mi się bardziej niż pierwszy, choć tamtemu nie mam zbyt wiele do zarzucenia. Tutaj jednak nie mogłam się oderwać od każdego rozdziału, chciałam czytać dalej i dalej, byle wiedzieć, jak dalej potoczą się losy Scarlett, Meli, Kapitana Butlera... i tak ciepło wszystkich wspominam, mimo że miewali lepsze i gorsze "wcielenia".
Czy mieliście tak kiedyś, że chcieliście już poznać zakończenie, ale z drugiej strony tak bardzo żal Wam było myśleć o skończeniu rewelacyjnej historii. Ściska mnie żal, już nigdy nie poznam tej powieści po raz pierwszy. Z chęcią nadrobię również film, lecz to nigdy nie jest to samo.

Klasyka która jest jedną z najbardziej błyskotliwych książek jaką miałam przyjemność przeczytać. Historia wciągająca i trzymająca w napięciu serwuje nam wszystkie odczucia jakie mogą nam towarzyszyć przy czytaniu lektury. Postać Scarlett to jedna z lepiej nakreślonych postaci jakie zostały stworzone w literaturze. Piękne opisy i tło historyczne. Brak cukierkowej kreacji a wręcz brutalna rzeczywistość sprawia że książkę odbiera się jak prawdziwą historię. Bohaterowie tak ludzcy że nieprawdopodobne jest to iż nie są prawdziwi. Jednym słowem fantastyczna. Gorąco polecam.

Monumentalna powieść o Kobiecie. Kobiecie silnej, niezależnej, kontrowersyjnej, którą trudno polubić i ciężko nie podziwiać. Prawdziwy opis wojny secesyjnej od strony przegranych obrazuje wszystkie odcienie szarości, omijane przez historyków. Lektura obowiązkowa.

Klasyka literatury!
Chociaż przyznam, że pierwsze rozdziały mnie nie porwały ani sama osoba panny Scarlett również mnie nie urzekła.
Rozpieszczona, rozkapryszona, myśląca głównie o swoich zachciankach, sukniach i kawalerach. Jednak gdy przychodzi czas wojny, a za wojną idzie bieda, strach Scarlett zakasała rękawy i nie ugięła się! Zacisnęła zęby, nauczyła się tego co w "normalnym" świecie i z jej pochodzeniem absolutnie nie byłoby jej potrzebne. I tym zyskała sobie moją sympatię. Niestety, nie na długo... Pragnienie bogactwa zupełnie zaślepiło Scarlett. Swoje "imperium" zbudowała na wielu krzywdach. Uważam, że nie jest to bohaterka literacka która w całym kanonie zasługuje na szczególne uznanie. Taka nagroda należy się Melanii ! Kobieta czuła,miła, uczynna - nie znajduje w niej cech negatywnych. Melanią jestem absolutnie zauroczona!
Pora również na męską postać - Reth Butler. Tutaj okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują! Nie bał się mówić Scarlett prawdy, a jak wiadomo prawda nie zawsze jest miła.

Ogromnie zachęcam do przeczytania tej powieści. Sądzę, że czytając ją w różnych momentach życia każdy zauważy coś innego, coś innego z niej wyniesie, na coś innego zwróci uwagę.

Klasyka literatury!

Do "Przeminęło z wiatrem" wracam bo mnie fascynuje ta saga, ale za samą Scarlett jakoś szczególnie nie przepadam. Natomiast galeria postaci i losów jest tak duża, że nic nie szkodzi.

• Klasyka