Paweł i Indianie

literatura dziecięca
Novae Res
2017-01-01
2017-01-01

Dziadek dał Pawłowi szkatułkę, która przeniosła go do wioski indiańskiej. Tam Paweł nauczył się wielu ciekawych rzeczy, przeżył mnóstwo przygód. Książka pełna niespodzianek. Polecam.

Gdy wypatrzyłam na stronie Wydawnictwa Novae Res książkę pt: "Paweł i Indianie ", od razu wiedziałam, że bardzo chcę ją przeczytać i dowiedzieć się, o czym jest. Jej bohaterem jest chłopiec o imieniu Paweł. Jego koledzy bawią się w Indian. Chłopiec chce do nich dołączyć, jednak nie ma pojęcia o Indianach. Nie wie jak się bawić, nie zna typowego dla Indian nazewnictwa. Koledzy się z niego wyśmiewają. A on też chciałby tropić zwierzę, którego nazwy Paweł nawet nie potrafił powtórzyć - jakiegoś bazona czy buzona. Było mu bardzo przykro, bo też chciałby się bawić w tych całych Indian." Na szczęście mama go pociesza mówiąc, że, gdy czegoś się nie wie, to można się tego dowiedzieć, a on jest bystrym chłopcem i nauka nowego przyjdzie mu bez problemu. Słowa mamy podniosły chłopca na duchu. A gdy w dodatku mama zaproponowała, aby wybrali się do dziadka Marka, który na pewno coś poradzi i podpowie (w końcu ma cały zbiór książek i albumów),chłopiec jest bardzo szczęśliwy.

Dziadek daje chłopcu niezwykły podarunek - to szkatułka z niezwykłymi skarbami w środku, przekazywana rodzinie od pokoleń. Gdy zaczyna grać na piszczałce, muzyka przenosi go do świata Indian. Tam poznaje Małego Kruka, indiańskiego chłopca z plemienia Siuksów, dokładnie z plemienia Dakota. Szybko się zaprzyjaźniają, a Młody Kruk wraz z siostrą, Szumiącą Rzeką, wprowadzają go w swój świat. Paweł poznaje mieszkańców indiańskiej wioski, opiekuje się młodymi wilczkami, poznaje wodza i szamana, poluje na bizony oraz przeżywa wiele niesamowitych przygód. Chłopiec nauczył się tyle rzeczy o Indianach, że tym razem koledzy z podwórka na pewno nie odmówią mu wspólnej zabawy. Niestety, przez nieuwagę Szumiąca Rzeka niszczy piszczałkę. Jak teraz chłopcu uda się wrócić do domu? Co jeszcze spotka Pawła w świecie Indian? Jedno jest pewne, chłopiec będzie musiał przejść próbę, dzięki której będzie musiał pokonać swoje lęki i słabości. Czy mu się to uda?"Paweł i Indianie", to niesamowita książka dla miłośników przygód oraz tych, którzy interesują się kulturą Indian. Dzięki tej lekturze, poznamy nazwy plemion, indiańskie zwyczaje, przedmioty, którymi się otaczali. Na pewno część nazw może wydawać nam się obce i niezrozumiałe, jednak na końcu książki zawarty jest słowniczek wyjaśniający niezrozumiałe terminy. To bardzo ciekawy i przydatny dodatek. Książka wciąga od pierwszej strony.
Wspomnę, że są one (strony) gładkie i śliskie i takie przyjemne w dotyku. Tekst jest prosty i zrozumiały. Duża czcionka ułatwi czytanie dzieciom, które opanowały umiejętność samodzielnego czytania. Prześliczne i kolorowe ilustracje pozwalają nam sobie wyobrazić świat Siuksów i przenieść się tam razem z Pawłem. Książka pokazuje wartości, którymi kierowali się w życiu Indianie, a które my z powodzeniem możemy wcielić w życie.

Książkę polecam! Szczególnie tym, którzy interesują się tą tematyką i uwielbiają się bawić w Indian. Myślę, że książka przypadnie im do gustu :)
Cała recenzja na: http://mamatosiaczka.blogspot.com/2017/10/niesamowite-przygody-w-swiecie-indian-z.html

Chyba każdy z nas bawił się w dzieciństwie w Indian: budował szałasy, polował na wymyślone bizony, przemierzając dzikie prerie Wielkich Równin, które w oczach dorosłych były zwykłymi podwórkami. Zapewne to samo robiłby tytułowy bohater książki Agaty Hryniewicz "Paweł i Indianie", gdyby tylko wiedział kim są ci Indianie i jak się w nich bawić. Wyzywany przez kolegów, z powodu tej niewiedzy, początkowo ucieka do mamy, która tłumaczy mu, że wszystkiego można się dowiedzieć. Z pomocą nadchodzi dziadek, a wraz z nim tajemnica i przygoda, która czeka na chłopca.

Otrzymana szkatułka ze skarbami należącymi do przodków Pawła, zostaje przekazana w jego ręce. Okazuje się, że ma ona magiczne moce, które przenoszą go do świata Indian. Tam poznaje Małego Kruka, który wprowadza go do wioski, w której wszyscy chcą otoczyć go opieką i zrobić z niego prawdziwego wojownika. Początkowo chłopiec jest nieco zagubiony i trudno uwierzyć mu w to, co się dzieje. Z każdym dniem uczy się czegoś nowego, czegoś, co każdy wojownik powinien potrafić: jazdy konno, polowania na zwierzynę czy rzucania lassem.

Chłopiec przechodzi również próbę, w której musi wykazać się determinacja, aby pokonać strach. Ratuje przy tym życie Małego Kruka, zyskując przyjaciela i stając się jednym z indiańskich braci.

Paweł i Indianie to książka, która w magiczny sposób uczy wartości. Niezbyt długa, za to pełna przygód i zabawy oraz wiedzy o kulturze Indian. Nowe, nieznane dziecku pojęcia, zostały wyjaśnione na końcu książki. Niezwykle barwne ilustracje wzbogacają wyobrażenie o chłopcu i jego przygodach. Duże litery pozwolą na płynne czytanie nawet najmłodszym czytelnikom, a krótkie rozdziały i prosty język, sprawią, że akcja jest wartka i przyjemna.

Paweł i Indianie to książka, którą czyta się szybko i przyjemnie. Kolorowe ilustracje, krótkie rozdziały, przystępny język dla młodego czytelnika. I Indianie! Temat znany i lubiany. Poszukiwań inspiracji ciąg dalszy!

• Indianie - powieści
  • Dla dzieci