Pole śmierci. Nieznana bitwa Polaków z Czerwonymi Khmerami

Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu
Pawel Kurach

Polska misja wojskowa w Kambodży (1992-1993) była przygotowana koszmarnie. Pojechali ludzie, którzy nigdy nie mieli broni w ręku, a nawet nie znali angielskiego. Brakowało jedzenia i sprzętu. Wartownik stał z bambusowym kijem, namioty pleśniały, auta się psuły, śmigłowce spadały. Sztab nie wiedział, co wyprawiają oddziały, bo nie miały radiostacji. A nasi żołnierze ćpali, chlali i urzędowali w burdelach, a potem uciekali, nie płacąc. Jednego trzeba było odbijać zbrojnie. Jednak gdy polską bazę zaatakowali Czerwoni Khmerzy, daliśmy im łupnia. Mimo że rozkaz brzmiał: „Poddać się!”.
Była to pierwsza polska bitwa po II wojnie światowej.
„Kambodża była polską Mission: Impossible. Bez broni i bez łączności nasi żołnierze stanęli naprzeciw wojsk największego żyjącego zbrodniarza na świecie – Pol Pota. W treść „Pola śmierci” trudno wam będzie uwierzyć, ale wszystko odbyło się właśnie tak. Na tę książkę warto było czekać 25 lat” – płk Wiesław Słoniewski, były dowódca oddziału z Siem Reap, instruktor GROM

źródło opisu: http://wydawnictwoagora.pl/piotr-gluchowski-pole-s...(?)

źródło okładki: http://wydawnictwoagora.pl/piotr-gluchowski-pole-s...»

koliber | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Trochę historii z życia i działalności Pol Pota (wraz ze wstrząsającymi opisami zbrodni ludobójstwa), trochę charakterystyki kambodżańskiego społeczeństwa, trochę o polskich misjach wojskowych, trochę o supertajnej jednostce 4101 z Dziwnowa. O samym starciu z Czerwonymi Khmerami mało, bo i krótko trwało, ale bardzo ciekawie opisane jego tło.
Reportaż pisany obrazowym językiem, czyta się dobrze.

Kominek | 2017-09-23
Przeczytana: 23 września 2017

Nominacja do Książki Roku 2017 w kategorii Reportaż nie budzi żadnej wątpliwości. Piotr Głuchowski wraz z Marcinem Górką napisał wcześniej doskonałą Karbalę. O tym, co tak naprawdę Wojsko Polskie robiło w Iraku, a później w Afganistanie.

W 1993 roku, kiedy doszło do starcia z bojówkami Czerwonych Khmerów rozpocząłem swoją zasadniczą służbę wojskową w JW 1230. I choć czternaście miesięcy spędziłem w sztabie pułku przemianowanego później na brygadę nie dotarły do mnie żadne wieści o tym, co działo się w maju 1993 roku w Kambodży. Tyle tytułem wstępu. Mam nadzieję, że będzie okazja, aby rozwinąć ten temat, bo w pełni na to zasługuje.

-----------------------------------

Kolejna po 'Karbali' doskonała w swej reporterskiej materii książka Piotra Głuchowskiego. Żołnierz polski od zawsze był niedoceniany, choć tam, gdzie inni się nie dawali rady i poddawali on zawsze był na miejscu. Na posterunku, Wcześniej Irak i Afganistan, teraz misja, która nie miała racji bytu, a jednak się odbyła....

gumiak | 2017-12-02

Krótki przepis Agory jak z reportażu zrobić książkę. Mając materiału właściwego na 70 stron dokładamy zarys historii Czerwonych Khmerów, trochę informacji o jednostkach specjalnych WP, parę własnych obserwacji z wycieczki do Kambodży, mieszamy to wszystko. Układamy w jako takim porządku chronologicznym, zamieszczamy trochę zdjęć z internetu, opatrujemy chwytliwym tytułem (który nie ma wiele wspólnego z zawartością), dodajemy parę ciekawych zdań na okładce i możemy kasować po 39,90 zł za sztukę. Cieniutkie i rozczarowujące

Saszen | 2017-12-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 29 grudnia 2017

To nie jest reportaż wojenno-awanturniczy, co niestety sugeruje tytuł. "Nieznana bitwa Polaków z Czerwonymi Khmerami" odbywa się na ledwie paru stroniczkach tej książki i wcale nie jest szczególnie porywająca. Tak naprawdę "Pole śmierci" to przewodnik po najnowszej historii Kambodży, w ekspresowy i przystępny sposób przedstawiający skomplikowane dzieje tego kraju w II połowie XX wieku. Fragmenty historyczne przeplatają się z narracją dotyczącą polskiego wojska - i tutaj autor też dokładnie zagłębia się w historię polskich misji zagranicznych, korzeni ich szukając jeszcze w PRLu. Całość napisana precyzyjnym, prostym językiem i opatrzona ciekawymi fotografiami. Polecam każdemu, kto nie wie zbyt wiele o Kambodży i jej mrocznej najnowszej historii oraz tym, którzy nie mają pojęcia o życiu polskich wojskowych za granicą.

Albercik | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

Bardzo słaba książka. Właściwie tytuł ma niewiele wspólnego z treścią. Trochę historii Kambodży i Pol Pota niemal w wydaniu Wikipedii. Niemal w telegraficznym skrócie opis iluś misji, w których Polacy brali udział. Kilka zupełnie bezpłciowych, nużących akapitów z podróży autora po Kambodży i tylko może 1/4 książki na temat. Chyba "Pole śmierci" wyleczyło mnie z reportaży wydawanych przez Agorę.

Beata | 2017-10-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 02 października 2017

Książka wcale nie jest dobra: tak dużo w niej Pol Pota, że sama misja Polaków w Kambodży i tytułowa bitwa gdzieś ginie. W części rekompensują to informacje o przekształceniach w siłach specjalnych w okresie tuż przed wstąpieniem do NATO, o tworzeniu GROM-u, o innych misjach. Niestety, nie jest ich tak dużo, jak bym sobie życzyła. Szkoda, choć rozumiem, bo to byłaby już całkiem inna historia.

Dorota Zarzycka | 2018-05-10
Przeczytana: 10 maja 2018

Przykro czytać takie rzeczy o polskich żołnierzach. "Bitwa"?- to chyba sarkazm. Bardzo ciekawy zarys historii Kambodży i misji ONZ. Ale ta degeneracja, prymitywizm i pazerność naszych "misjonarzy"....mam straszny dysonans "polekturowy". Dziennikarstwo zdecydowanie wysokich niż średnich lotów.

Karolak | 2017-09-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 15 września 2017

Kiedy zacząłem czytać o historii życia ojca Pol Pota i ojca głównego bohatera, wiedziałem już, że książka będzie wypełniona, nudnymi, niepotrzebnymi szczegółami. Niestety nie zostałem mile zaskoczony. "Pierwsza polska bitwa po II wojnie światowej", która jak by się wydawało będzie tematem tej książki, została opisana na może 10 stronach. Reszta to przede wszystkim historia Kambodży, opowieści o polskich misjach wojskowych (to akurat ciekawe) i opis tegorocznej wizyty autora w Kambodży.

Krzysztof Żubrowski | 2017-11-18
Przeczytana: wrzesień 2017

Książka ta odkrywa jak dla mnie wiele nowych tajemnic. Warto po tę publikacje sięgnąć.

malkontent1980 | 2018-02-03

Bardzo dobra książka. Głuchowski jest mistrzem reportażu. Czyta się rewelacyjnie, fajny język z poczuciem humoru.