Prowincja

Wydawnictwo: W.A.B.
Lilith

Szemrane interesy, skorumpowane przez lokalnych tuzów biznesu władze, wszechobecna zmowa milczenia i wreszcie krążące nad tym wszystkim widmo nacjonalizmu... Prowincja w wydaniu Marcina Króla nie ma nic wspólnego z idylliczną wizją rodem z Domu nad rozlewiskiem! Błyskotliwą karierę naukową Adama Rucińskiego przerywa niespodziewane oskarżenie o plagiat. Młody historyk postanawia zaszyć się na...

Błyskotliwą karierę naukową Adama Rucińskiego przerywa niespodziewane oskarżenie o plagiat. Młody historyk postanawia zaszyć się na podlaskiej wsi i poświęcić się pisaniu książki. Kiedy jednak po pomoc zgłasza się do niego znajomy, poszukujący narzeczonej, która przepadła bez śladu, odzywa się w nim detektywistyczna żyłka. Ich amatorskie śledztwo szybko trafia na trop nacjonalistycznego stowarzyszenia, finansowanego przez lokalnego biznesmena...

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/prowincja-c/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/prowincja-c/

BIETKA | 2017-11-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 listopada 2017

Bez zła nie byłoby kryminału - Marci Król

Książkę tę wygrałam w konkursie.
"Prowincja" jest debiutem Autora, to całkiem dobrze napisany kryminał obyczajowy, oczywiście z mrocznym klimatem. Akcja dzieje się w czasie wiosennym, w okolicach Wielkanocy, poza Warszawą, na Podlasiu.
Bardzo sympatyczny bohater, naukowiec po przejściach, za namową przyjaciela zaszywa się na prowincji. Tam, nieoczekiwanie zostaje wciągnięty w kryminalną zagadkę, ba! przyjmuje na siebie rolę detektywa amatora. Zyskuje pomocników do rozwiązania tajemniczej sprawy, nie myśli już wyłącznie o sobie. Prowadzi szereg rozmów telefonicznych, wyjeżdża w teren. W między czasie,w wolnych chwilach pisze książkę na temat życia codziennego w polskim dworku XIX wieku.
Co charakterystyczne, czytelnik przy okazji poznaje wiele miast, miasteczek, dróg i hoteli, a nawet "smaki" z menu przypadające na daną restaurację w trasie z okolic Polski wschodniej i nie tylko.
Te naszkicowane obrazki ze spostrzeżeniami na temat ludzi i...

Zlakarma | 2017-12-07

Profesor Adam Ruciński zostaje oskarżony o plagiat. Nie może dalej pracować w swoim wymarzonym zawodzie. Jedyne co mu pozostaje , to picie w samotności. Na szczęście na ratunek przybywa mu przyjaciel. Proponuję wyjazd na wieś. Adam niechętnie przyjmuje propozycję. Odcięty od ludzi i pokus ma pracować nad książką.
Sielanka nie trwa jednak długo. Wszystkowiedząca sąsiadka opowiadam mu historię mrożące krew w żyłach, od wisielca do trupa w wannie. Okazuje się również że zaginęły dwie dziewczyny , prawdopodobnie zostały sprzedane do agencji towarzyskiej. Adam rusza ich śladem by je odnaleźć.

Książka fajna , czyta się szybko , jednak mi brakowało dreszczyku emocji, gesiej skórki i odwiecznego pytania "co dalej ".

kawa | 2017-12-13

Przyzwoity kryminał z wątkiem społeczno - obyczajowym. Tytułowa prowincja to miejsce na Podlasiu, prawie na końcu świata. Młody naukowiec musi odpocząć po swoich życiowych niepowodzeniach. Trafia na tę prowincję i nie dane mu jest odpoczynek. Zostaje poproszony o pomoc w pewnej sprawie. Poznaje powoli środowisko, które jest rządzone przez bogatego przedsiębiorcę.
W tle mocno zarysowane aktualne problemy, między innymi nacjonalizm.

Magdalena | 2017-11-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Prowincja” Macieja Króla to jedna z ostatnich premier od Wydawnictwo W.A.B.

To historia Adam Rucińskiego, najmłodszego doktora habilitowanego Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale historii. Mężczyzny, który zostaje oskarżony o plagiat. W niejasnych okolicznościach do gazety trafia bowiem artykuł podpisany jego nazwiskiem. Okazuje się, że to fragment źle ocenionej pracy magisterskiej jednego ze studentów historyka.
Ten incydent zawiesza błyskotliwe karierę mężczyzny. Ale to dopiero początek zawirowań w jego życiu. Za namową przyjaciela wyjeżdża na Podlasie, gdzie zamierza przeczekać zamieszanie wokół swojej osoby i skupić się na pisaniu książki. Niespodziewanie jednak zjawia się u niego Marek Rola. Chłopak, który opowiada mu o swojej zaginionej w narzeczonej.
Adam postanawia bezinteresownie pomóc chłopakowi. Jednak dość szybko okazuje się, że za tajemniczym zniknięciem kobiety stoi podejrzana, fikcyjna agencja modelek. Jaki będzie finał tej historii? Przeczytajcie sami.
Stworzeni...

Dominika | 2018-01-17

Bardzo fajny kryminał, czego niestety nie odzwierciedla jego ocena tutaj. Czyta się bardzo przyjemnie

książek: 2044
Iga | 2017-11-26