Raporty z Auschwitz

Wydawnictwo AMDG
2016-01-01
2016-01-01
historia Witold Pilecki raporty Auschwitz

Okładka książki To tylko mafia. Historia nieprawdopodobnie prawdziwa i gorsza niż samo piekło Tomasz Budzyński, Jarosław Sokołowski, Wojciech Sumliński
To tylko mafia... Tomasz Budzyński, J...
Okładka książki Powrót do Jedwabnego Tomasz Budzyński, Ewa Kurek, Wojciech Sumliński
Powrót do Jedw... Tomasz Budzyński, E...
Okładka książki Zapis zarazy Tomasz Budzyński, Wojciech Sumliński
Zapis zarazy Tomasz Budzyński, W...

Witold Pilecki numer obozowy 4859. We wrześniu 1940r. trafia do obozu zagłady Auschwitz gdzie staje się przywódcą konspiracji, której celem jest rozpoznanie się w sytuacji jaka panuje w obozie, podtrzymanie więźniów na duchu i przygotowanie ich do ewentualnej walki. Opracował pierwsze sprawozdania o ludobójstwie w Auschwitz, które to właśnie zostały spisane w formie tej książki. Jego raporty ujawniły straszną prawdę o warunkach panujących w obozie, o głodze, chorobach, straszliwych mordach popełnionych na więźniach. Opisuje w jaki sposób obchodzono się z więźniami i o ich wzajemnych relacjach.
W 1943 roku Pileckiemu i jego dwóm kompanom udało się uciec z obozu, dzięki czemu na światło dzienne wyciekły raporty a świat dowiedział się ludobójstwie prowadzonym przez nazistów.

trudno komentowac raport

trudno komentowac raport

Niestety nie da się ocenić wyżej. To jedna z tych książek, której nie da się ocenić w żadnej skali, bo czy można ocenić to co przeżył ten człowiek? Czytanie "Raportów" zbiegło się z moim wyjazdem do Auschwitz, co jeszcze bardziej spotęgowało moją opinię. Czy chodząc tymi ścieżkami, którymi chodził Rotmistrz Pilecki, przypominając sobie to co przeżył on i inni więźniowie (mając na uwadze cierpienie, które opisał) da się nie uronić łezki?
Książka, którą powinien przeczytać każdy człowiek, by pokazać jak powinniśmy kochać drugiego człowiek i ile można się poświęcić w imię innych. Niestety w obecnych czasach tematy patriotyzmu, miłości do ojczyzny i bliźniego są zastępowane w większości przez miłość do siebie samego, stanu posiadania i braku wartości. Może człowiek czytając ile jest w stanie zrobić człowiek drugiemu człowiekowi, dla zysków, przywilejów zastanowi się nad sobą i wróci do tego co najważniejsze? Rodzina, przyjaciele, miłość, człowiek, Ojczyzna.

Mimo iż widnieje tu 10 gwiazdek na 10 to nie jestem w stanie ocenić tej książki. Cudowna lektura i niezwykle potrzebna. Wspomnienia jednego z więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 📖

Ważna książka. Ukazuje bezmiar lidzkiego cierpienia.

Ważna książka. Ukazuje bezmiar lidzkiego cierpienia.

Książka a bardziej raporty napisane przez Witolda Pileckiego ukazują autentyczny ogrom tragedii , jakie miały miejsce w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Relacje z "pierwszej ręki" ukazują nie tylko tragedie, ale także, życie i nieustanną walkę o przetrwanie więźniów się tam znajdujących. Pokazuje również bohaterstwo, żyjących tam Polaków i samego Pileckiego, GENIUSZA, BOHATERA który dobrowolnie udał się do obozu i stworzył organizacje która była zdolna do zajęcia całego obozu. Raporty te powinny być obowiązkowe jako lektura szkolna aby młodzież wiedziała kto to był Witold Pilecki, oraz co oznacza wojna i jakie niesie ze sobą konsekwencje, ponieważ nie tylko młodzi ale również dorośli zapominają, jak dobrze mamy że, żyjemy w czasach gdzie wojny są nam obce, że wolność nie jest dana raz na zawsze i trzeba o nią dbać a w razie konieczności o nią walczyć.

"Raporty.." rotmistrza Pileckiego powinny być nie tylko obowiązkową lekturą szkolną, ale i obowiązkową lektura każdego Polaka.
Dla czytelników zagłębiających się w literaturę obozową niby nie przedstawia niczego "zaskakującego" czego byśmy o Auschwitz nie czytali jednak przeraża formą narracji w 1 osobie człowieka, świadka wewnątrz tych strasznych wydarzeń.
Druga rzecz na którą zwróciłam tu uwagę to ( mimo bestialskich warunków w obozie) postać samego Witolda Pileckiego. Niesamowite Męstwo, odwaga, chęć wspierania swoich, patriotyzm. Niesamowicie się czyta, że człowiek zamiast instynktownie walczyć o przetrwanie, cała Swoją siłę i witalność poświęca na planowanie pomocy innym czy sabotowanie wroga . Bije po oczach siła charakteru oraz żołnierskie poczucie obowiązku wykonania misji.
Przetrwać na ochotnika 3 lata w obozie by z niego uciec, brzmi jak fikcja literacka! A ten człowiek tego dokonał!
To Niesamowita lektura i uważam, z ze powinna być tłumaczona na wiele języków świata w różnych krajach aby oddać część i chwałę Bohaterom.
Bo takich ludzi właśnie opisuje.
Nie tylko ofiary, które przeżyły obóz, ale opisuje organizacje kilku dziesięć iu a nawet kilkuset więźniów obozu, patriotów, którzy siłą woli i czynami walczyli i pomagali innym w tym piekielnym niebycie.

Druga rzecz na...

Momentami ciężko się czyta, opisywane sytuację dogłębnie pokazują dramat z jakim mierzyli się więzniowie. Witold Pilecki jeden z najwybitniejszych polaków!

Zawiera wiele informacji, których nie ma w innych książkach o Auschwitz, i co bardzo ważne napisana przez osobę, która dobrowolnie dostała się do obozu, by "organizować" i pomagać innych.

Wielka szkoda, że podanego na tacy raportu nikt w pełni nie wykorzystał w praktyce... Owszem, Pilecki skutecznie pomagał współtowarzyszom niedoli, ale władze zignorowały ten raport.

• Do kupienia
  • II Wojna Światowa