Ruchome piaski

Tłumaczenie: Wojciech Łygaś
Wydawnictwo: Czarna Owca
Störst av allt
baali

Maja Norberg: Winna czy niewinna? Ofiara czy morderczyni? Powietrze jest szare i gęste od dymu z pistoletu. Wszyscy oprócz mnie nie żyją. Ja mam tylko jednego siniaka… Czy Maja jest zwykłą osiemnastolatką cudem ocalałą z tragedii? Czy może najbardziej znienawidzoną nastolatką w kraju? Jedno jest pewne – każdy zna jej imię. Spędziła dziewięć potwornych miesięcy w więzieniu, czekając na proces,...

Maja Norberg: Winna czy niewinna? Ofiara czy morderczyni?
Powietrze jest szare i gęste od dymu z pistoletu.
Wszyscy oprócz mnie nie żyją. Ja mam tylko jednego siniaka…
Czy Maja jest zwykłą osiemnastolatką cudem ocalałą z tragedii? Czy może najbardziej znienawidzoną nastolatką w kraju? Jedno jest pewne – każdy zna jej imię. Spędziła dziewięć potwornych miesięcy w więzieniu, czekając na proces, oskarżona o masowe zabójstwo, którego ofiarami byli jej chłopak i najlepsza przyjaciółka, a teraz nadszedł czas, by weszła na salę sądową i opowiedziała swoją historię.

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/files/elibri/2021181937,w_370,_small.jpg

WielkiBuk | 2017-08-16
Przeczytana: sierpień 2017

Nie ma ku temu żadnych wątpliwości – „Ruchome piaski” działają na wyobraźnię właśnie ze względu na temat, jaki poruszają. Strzelanina w szkole, śmierć niewinnych dzieciaków i nauczycieli… Taki akt terroru pozostawia po sobie wrażenie, bo w powieści Malin Persson Giolito rzeczywistość wdziera się między fabularne karty. Od razu pojawia się pytanie: „dlaczego?”. Dlaczego dzieciaki z dobrych domów, młodzi ludzie z zapewnioną, zabezpieczoną przyszłością gotowi są sięgnąć po broń i zabić swoich rówieśników? Skąd ten napad szaleństwa? „Ruchome piaski” to kryminał, który z klasycznym kryminałem nie ma zbyt wiele wspólnego, być może ze względu na to, że jest już po wszystkim. Nie ma tu śledztwa, dowody dawno zebrano. Pozostaje jedynie zbrodnia. Tym bardziej tragiczna, że tak bardzo prawdziwa.

marcia | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Właśnie skończyłam czytać ten niezwykle wciągający kryminał. Utknęłam w jego świecie tak jak człowiek potrafi ugrzęznąć w tytułowych ruchomych piaskach. Uważnie śledziłam sytuację głównej bohaterki Mai, motywy i czyny które doprowadziły ją do tej sytuacji.
"Ruchome piaski" to kryminał nastawiony na motyw psychologiczny, ponieważ autorka przede wszystkim stara się przedstawić czytelnikowi motywy dlaczego doszło do zbrodni, psychikę zabójcy oraz konsekwencję popełnienia takiego strasznego czynu.
Z początku Maia wydawała mi się bardzo dziecinna, jednak z biegiem czasu i rozwoju procesu sądowego, dziewczyna się zmieniała, doroślała i jakby zaczynała akceptować konsekwencję swoich czynów, nie mówię tylko o masakrze w szkole, ale raczej tych wszystkich działaniach które do niej doprowadziły.

Książkę oceniam bardzo dobrze. Jest to naprawdę wciągający i ciekawy kryminał z porządnym zapleczem psychologicznym.

Matylda Saresta | 2017-08-03

Początek i to dość długo trochę zniechęcający, ale potem, w miarę rozkręcania się opowieści, robi się całkiem interesująco.
Klimat ciężki, główna bohaterka drażniąca (mnie drażniła na maxa-strasznie dużo myślała, ale niestety, niewiele z tego przenosiła w real...), historia tragiczna, ukazująca, jak niewiele trzeba, żeby odpalić zapłon...
Nie tak dobra, jak Hate List, ale warto zapoznać się z tą opowieścią:)

KobieceRecenzje365 | 2017-09-10

"Każdy człowiek jest niewinny do momentu, aż sąd orzeknie jego winę."

Chciałabym Wam opowiedzieć dzisiaj chyba o najciekawszej pozycji kryminalnej w tym miesiącu. Zaciekawiła mnie samym opisem, który była nietuzinkowy i proponował mi coś świeżego w tym gatunku. Chcę dzisiaj Wam opowiedzieć o szwedzkiej powieści kryminalnej "Ruchome piaski" autorstwa Malin Persson Giolito. (łamiemy lody! To mój pierwszy kryminał z krajów skandynawskich!) Musze jeszcze nadmienić, że bardzo zaciekawiła mnie sama autorka, która jak się dowiadujemy na drugiej stronie okładki, prowadziła praktykę adwokacką, a nawet pracowała w Komisji Europejskiej w Brukseli. Ciekawe prawda?
No a więc zaczynajmy, bo aż mnie nosi aby, Wam o tym opowiedzieć!

Maja - główna bohaterka "Ruchomych piasków" jest zwykłą osiemnastoletnią dziewczyną, która zostaje oskarżona o masowe zabójstwo i parę innych ciężkich zarzutów. Spędziła 9 miesięcy w areszcie, czekając na proces, w którym wreszcie będzie mogła przedstawić swoją...

bookmoment | 2017-08-28
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

„Ruchome piaski” są powieścią, które swą konwencją odbiegają od klasycznych kryminałów i to właśnie tą cechą się wyróżniają. Powieść robi wrażenie, wywołuje skrajne emocje. Towarzyszące poczucie niepewności błądzi za czytelnikiem do ostatnich stron powieści, malując niekończące się domysły.

Dominika Szymańska | 2017-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

"Torba była otwarta, więc wyjęłam z niej broń. Z początku Sebastian nie krzyczał. Za to później krzyczał głośniej niż na imprezie. Nie miałam pojęcia ile razy wystrzelił, za to wiedziałam dlaczego tak krzyczy... oczywiście, że wiedziałam. Najpierw mówił normalnym tonem, a potem krzyczał. Wycelował we mnie z karabinu, a ja domyśliłam się po co i sama strzeliłam - raz, drugi, trzeci. Co innego mogłam zrobić?"

Chyba nie ma nikogo spośród nas, kto nie słyszałby nigdy o strzelaninie odbywającej się na terenie szkoły bądź uniwersytetu. O kimś, kto z jakiegoś bardzo często nieznanego nam powodu, po prostu wchodzi na teren miejsca, w którym nasze dzieci, nasi przyjaciele, bądź my sami, powinniśmy czuć się bezpiecznie i swobodnie, z postanowieniem pozbawienia nas życia. Szkoła powinna być miejscem, w którym uczymy się nie tylko jak dodawać, czym jest ameba, czy odmieniać przypadki. Szkoła powinna być również miejscem, które uczy nas samego życia - częstokroć tego prawdziwego, odartego ze...

lida78 | 2017-09-16
Na półkach: 2017
Przeczytana: 16 września 2017

Ta historia mogłaby się wydarzyć naprawdę. I niestety o wielu podobnych tragediach słyszymy nie raz. Ciekawa pozycja nie powiem. Ruchome piaski wciągają choć przytłaczają stworzonym przez autorkę klimatem. To książka nie tylko o masakrze w szkole i procesie głównej bohaterki, ale przede wszystkim o nastolatkach, ich relacjach z rodzicami, dojrzewaniu, przyjaźni i destrukcyjnej miłości. Polecam.

Aga | 2017-08-29
Na półkach: 52/2017
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Recenzja także na blogu --> https://naszksiazkowir.blogspot.com/2017/08/malin-persson-giolito-ruchome-piaski.html

Książka zaciekawiła mnie głównie przez to, że ogłoszono ją najlepszą powieścią kryminalną 2016 roku w Szwecji. Miałam ochotę przeczytać dobry kryminał, a że dodatkowo akcja działa się w innym otoczeniu, niż to, z którym zwykle się stykałam w książkach, tym lepiej. Klimatyczna okładka, ciekawy opis i intrygujący tytuł – czego chcieć więcej?

Główną bohaterką, która jest jednocześnie narratorką, jest Maria Norberg, nazywana także Mają. Jest tylko, albo i aż, nastolatką, która jako jedyna przeżyła strzelaninę w jej szkole, a teraz zostaje oskarżona o masowe morderstwo. Bardzo szczegółowo poznajemy jej życie sprzed, jak i po tragedii, która miała miejsce. Maja zdaje się być normalną, inteligentną i zdolną dziewczyną, której zdarzyła się krzywda i która została oskarżona zupełnie bezpodstawnie. Jednak niemal do samego końca nie ma się tej pewności, nie wie się, czy Maja...

Cantata | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Jak byście się czuli jeśli mając 18 lat znaleźlibyście się na sali sądowej gdzie wzrok wszystkich skierowany jest na was a spojrzenia wprost "krzyczą" - winna? Jak byście się czuli jeśli, oprócz załamanych rodziców, nie pozostał by wam nikt gdyż wszyscy wasi bliscy leżą w kostnicy zastrzeleni przez zamachowca? A tym zamachowcem jest nie kto inny jak osoba z lustra?
Jak tylko przeczytałam notkę wydawniczą wiedziałam, że koniecznie muszę przeczytać tę książkę. Masowe morderstwo, nastolatkowie, thriller psychologiczny, właśnie przez to że te słowa tworzą kontrast wiedziałam, że w moje ręce wpadło coś nowego, innego. Choć to fikcja literacka powieść jest tak rzeczywista jak byśmy czytali historię z pierwszych stron gazet. I nie chodzi tu o pytanie czy bohaterka jest "winna". Sięgając po "Ruchome piaski" czytelnik zadaje sobie inne : czemu musimy żyć w czasach takich tragedii?

Pełna recenzja na blogu :...

dobrerecenzje | 2017-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

Główną bohaterką powieści Ruchome piaski jest osiemnastoletnia Maja Norberg.
Maja została oskarżona o to, że wspólnie ze swoim chłopakiem Sebastianem pojechali do szkoły z bombą w jednej i bronią w drugiej torbie, żeby zabić tyle osób ile się da.
Skończyło się jednak na tym, że Sebastian też zginął.
To była oczywiście wersja prokuratury, ale jak było naprawdę?
Maja dwa miesiące spędziła w areszcie dla kobiet.
Przedtem przez siedem miesięcy trzymali ją w areszcie dla młodocianych.
Dziewczyna ciągle wierzyła, że za kilka godzin pozwolą jej wrócić do domu, lecz kiedy tu trafiła nagle uświadomiła sobie jak bardzo się myliła.
Każdy kolejny dzień w celi to kopia poprzedniego, zwłaszcza po tym jak przestali ją przesłuchiwać.
Zdaniem pani prokurator, Maja Norberg jest winna zabójstwa, podżegania do zabójstwa, współuczestnictwa w zabójstwie i próby zabójstwa.
Jednak Maja nie przyznaje się do winy.
Jaka będzie decyzja sądu?
Książka bardzo profesjonalnie napisana i oprócz tego, że nie jest...