Studenci Krakowa w drugiej Rzeczypospolitej. Ich ideowe, polityczne i społeczne zaangażowanie

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
Elevander

Autor za przedmiot swoich badań przyjął szeroko rozumiany wachlarz zainteresowań krakowskiej młodzieży studenckiej czasów II RP, które to zainteresowania absorbowały w niemałym stopniu czas, uwagę i energię znacznej części studenckiej społeczności. Tu bowiem najpełniej ujawniały się odmienne pochodzenie społeczne oraz różnice narodowościowe i wyznaniowe studentów, reprezentowane przez nich poglądy ideowe i polityczne wyniesione z domu, z poprzedniego otoczenia lub przyswojone już w trakcie studiów. Także różna obyczajowość i upodobania tradycyjne lub nowo nabyte były tymi czynnikami, które część młodzieży zbliżały do siebie, torując drogę m. in. różnym sformalizowanym związkom i organizacjom. Inna sprawa, że część spośród nich pozostawała później względem siebie na pozycjach antagonistycznych.

Autor na wstępie stwierdził, iż publikacja ta nie pretenduje do rangi pracy pionierskiej, bowiem krakowskiemu ośrodkowi naukowemu i jego studentom w sposób bezpośredni lub pośredni (w postaci wzmianek w opracowaniach ogólnokrajowych) poświęcono już szereg opracowań, dotyczących głównie okresu dwóch ostatnich stuleci; ich tytuły, odnoszące się jednak przede wszystkim do okresu Drugiej Rzeczpospolitej zawiera zmieszczona w pracy bibliografia.

Natomiast świadomość, że szereg spośród wzmiankowanych publikacji rozpatruje problematykę studencką niezbyt szczegółowo, ośmieliła autora niniejszego opracowania do podjęcia próby bardziej wnikliwej analizy tej problematyki w odniesieniu do okresu Drugiej Rzeczypospolitej, z uwzględnieniem sylwetek działaczy studenckich oraz, w miarę możliwości, zarysowania ich dalszych losów. Takie ujęcie tematu umożliwia w miarę dostateczna ilość źródeł drukowanych i zachowanych dokumentów archiwalnych, chociaż w niejednakowym stopniu odnoszących się do wszystkich krakowskich wyższych uczelni okresu międzywojennego.
Z tego więc powodu sądzimy, że niniejsze opracowanie skłoni szersze grono czytelników do refleksji nad pokoleniem studentów krakowskich okresu międzywojennego, nad ich rolą w życiu społecznym i politycznym kraju przed i po 1939 roku.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=7124

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=7124