Zgłosuj na książki roku 2017

Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i jego członkowie 1913-1945

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
Elevander

W 2013 roku Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego świętuje 100 lat swojej aktywności. Jubileusz stał się okazją do debat na temat aktualnej kondycji i przyszłego miejsca PTH w Krakowie i w Polsce. Książka Bartosza Trasza udanie się w nie wpisuje. Praca została zgrabnie napisana i zredagowana, a nowe – dotychczas nie podejmowane w innych opracowaniach – wątki tematyczne skłaniają do przemyśleń. Czyta się ją z satysfakcją, a atrakcyjna narracja zachęca do lektury.

Książka dokumentuje aktywność historyków w przestrzeni publicznej miasta i kraju oraz ich rolę w polskim ruchu obywatelskim. Mowa tu o znanych i szanowanych animatorach ruchu na rzecz popularyzacji historii, dziedzictwa narodowego, i miejsc pamięci jak: Władysław Konopczyński, Stanisław Kutrzeba, Wacław Tokarz czy Wacław Sobieski.

Zainteresowani dziejami PTH w Krakowie w latach 1945-1989 już w niedalekiej przyszłości będą się mogli również zapoznać z kolejnym tomem, aczkolwiek innego autora, ale opublikowanym w tym samym wydawnictwie.

Prof. Andrzej Chwalba

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=124019