Izydor z Sewilli

Seria: Wielcy Ludzie Kościoła
Wydawnictwo: WAM
historia
Elevander

Izydor z Sewilli, biskup, pisarz, uczony wychował się i wykształcił w cieniu swego starszego brata Leandra, mnicha, biskupa Sewilli, autora licznych pism apologetycznych i teologicznych, przyjaciela Grzegorza Wielkiego. Po śmierci brata Izydor został ok 600 r. biskupem Sewilli. Jako wzorowy pasterz zajął się organizacją i odnową Kościoła w Hiszpanii, pisał dzieła o rozmaitej tematyce: doktrynalne, poświęcone liturgii i dyscyplinie kościelnej, egzegetyczne, historyczne, gramatyczne, dydaktyczne, nawet poezje. Dziełem, które zapewniło mu sławę były Etymologie - pierwsza średniowieczna encyklopedia, pełne kompendium wiedzy o Bogu, człowieku i wszechświecie, tłumaczone, naśladowane i komentowane przez cały chrześcijański świat. W 1999 r. Papieska Rada do Spraw Środków Społecznego Przekazu ogłosiła Izydora Patronem Internetu.

źródło opisu: http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,43543,Izydor-z-sewilli.htm

źródło okładki: http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,43543,Izydor-z-sewilli.htm