Rytm staroarabskiej kasydy

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Elevander

Przedmiotem tej pracy jest struktura rytmiczna najbardziej typowej odmiany poezji arabskiej - iloczasowej stychiki monorymicznej, która pełnię formy osiągnęła w bliżej nieokreślonej przeszłości przedmuzułmańskiej, i której reguły wersyfikacyjne skodyfikował w VIII w. Al-Yalil Ibn Ahmad al-Farahidi (zm. 791). Na przestrzeni całego tzw. klasycznego okresu literatury arabskiej, czyli mniej więcej do końca XV w. ten właśnie rodzaj wiersza dominował niepodzielnie.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=12748

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=12748