Oblężenie Jadotville

The Siege at Jadotville
bitwy, Jadotville, armia
historyczna
Agnieszka

„Oblężenie Jadotville” to niesamowita historia, która przez ponad 40 lat owiana była tajemnicą, a żołnierze Kampanii A przez długi czas nie zostali uhonorowani za swoje poświęcenie i zasługi. Declan Power jako pierwszy opowiada pełną historię tego starcia, a jego opowieść stała się kanwą oryginalnego filmu Netfix. W czerwcu 1961 r. żołnierze Kompanii A należącej do 35. Irlandzkiego Batalionu...

W czerwcu 1961 r. żołnierze Kompanii A należącej do 35. Irlandzkiego Batalionu Piechoty przybyli do Konga w ramach operacji pokojowej OZN. Część żołnierzy stanowili nastolatkowie, którzy w armii stawiali swoje pierwsze kroki. Pozostali byli doświadczonymi wojskowymi, ale i tak nic nie mogło ich przygotować na nadchodzącą walkę. Dowodzona przez komendanta Pata Quinlana Kompania A została wysłana z misją ochrony mieszkańców Jadotville – niewielkiego górniczego miasteczka położonego w południowej prowincji Konga, Katandze.
To właśnie tu, rankiem 13 września, do ataku na niewielki irlandzki kontyngent, przy akompaniamencie broni maszynowej, ruszyły tysiące katangijskich bojowników dowodzonych przez europejskich najemników. Kompania A, choć mniej liczna i lżej uzbrojona, a przy tym odcięta od zaopatrzenia i posiłków, utrzymała pozycję. „Oblężenie Jadotville” to historia jej żołnierzy.
Irish Independent pisał o książce: „Jadotville było dla Armii Irlandzkiej tym, czym dla Amerykanów ukazana w Helikopterze w ogniu bitwa w Mogadiszu – nierówną batalią, w której garstka otoczonych żołnierzy zmuszona była walczyć o przetrwanie wobec przytłaczających sił wroga. Power w obrazowy i emocjonujący sposób opisał zażartą bitwę piechoty.”
„Oblężenie Jadotville” jest pierwszą na polskim rynku książką, która w niezwykle wciągający i sugestywny sposób przedstawia ten dramatyczny fragment misji i heroizm irlandzkich żołnierzy, przybliżając nieznane dotąd wydarzenia w Kongo. Na podstawie książki Declana Powera powstał też pełnometrażowy oryginalny film Netfix ukazujący tę prometejską historię Kompanii A.
Autor książki, Declan Power jest specjalistą z zakresu bezpieczeństwa i obronności, pracował w Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. Był żołnierzem zawodowym Armii Irlandzkiej, studiował na akademii wojskowej oraz służył w dowództwie Irlandzkich Sił Obronnych.

źródło opisu: https://www.merlinpublishing.pl/

źródło okładki: https://www.merlinpublishing.pl/