Ścieżka Gniewomira

Ścieżka Gniewomira
9788381190077
historyczna
halmanowa

„Ścieżka Gniewomira” to wciągająca powieść historyczna. Fabuła przenosi nas do roku 1050. W niewielkiej miejscowości nieopodal Gniezna, stary wojownik, Oli Egilsson, znany jako Gniewomir, przystępuje do niecodziennej spowiedzi. Wyznania Gniewomira spisze spowiednik, ksiądz Anzelm. Czytelnicy sięgający po książkę będą mieli okazję zapoznać się z nimi. Powieść „Ścieżka Gniewomira” opisuje ...

Powieść „Ścieżka Gniewomira” opisuje pierwsze dwadzieścia burzliwych lat życia Oli Egilssona. Bohater urodził się najprawdopodobniej w 980 roku, w niewielkiej chacie, wzniesionej na skalnym klifie nieopodal miejscowości Egilsgard. Jego ojciec był norweskim Wikingiem, a matka fińską niewolnicą i skrytą wyznawczynią religii chrześcijańskiej.

Nim mały Oli stał się mężnym wojownikiem wielokrotnie musiał dowodzić swego męstwa i dokonywać skomplikowanych wyborów. Powieść pozwoli nam poznać burzliwe koleje jego losu, które ostatecznie doprowadziły go do spowiednika Anzelma.

źródło opisu: http://www.psychoskok.pl/

źródło okładki: http://www.psychoskok.pl/

Aneta | 2017-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

„Ścieżka Gniewomira” to powieść o dorastaniu. Główny bohater – Oli Egilsson – z perspektywy lat opowiada o spędzonej w Norwegii młodości, dojrzewaniu i wierze. Początkowo był poganinem, modlącym się do wszechwiedzącego Odyna i gromowładnego Thora. Na tytułową ścieżkę wstąpił, aby zyskać nieśmiertelną sławę.
Powieść Piotra Skupnika to jednak książka niezwykła, ze względu na czas akcji, którą autor umieścił na przełomie X i XI wieku. Z perspektywy głównego bohatera czytelnik poznaje zaskakujące, często niebezpieczne przygody, jest świadkiem krwawych walk i morskich bitew oraz obserwatorem wydarzeń, jakie rozegrały się Gnieźnie w roku 1000.
Po latach tytułowy wojownik, zarówno w kraju Mieszka, jak i na ziemiach niemieckich, czeskich oraz ruskich, znany jest jako Gniewomir. Nazywany jest najlepszym wojownikiem księcia Bolesława. W jaki sposób Wiking związał się z władcą Słowian? Dlaczego został sługą syna Dobrawy i jakimi umiejętnościami musiał się wykazać, żeby zyskać przydomek...

ampH | 2017-09-01
Przeczytana: 01 września 2017

Byłoby lekkim niedomówieniem, gdybym stwierdził, że jestem ogromnym fanem zarówno mitologii nordyckiej, jak i słowiańskiej. Niestety nie przyłożyłem się nigdy do poznania obu z nich zbyt mocno, chociaż fascynują mnie historia ludów zamieszkujących zarówno obecne tereny Polski, Czech czy Słowacji, jak i Skandynawii. "Ścieżka Gniewomira" wydaje się więc trafiać idealnie w moje niezwykle wąskie, historyczne zainteresowania. Mamy tu bowiem do czynienia zarówno z elementami kultury wikingów, jak i słowiańskiej, a początek historii ma miejsce w okolicach wyzwolenia Czech przez księcia Kazimierza I Odnowiciela.

Oli Egilsson, którego ojcem był jeden z norweskich jarli, a matką niewolnica, przystępuje do niezwykłej spowiedzi. Ksiądz Anzelm spisuje ją na kartkach, aby pokazać historię życia tego niezwykłego wojownika, który sporą część swojego życia spędził pod rozkazami trzech kolejnych władców Polski. Począwszy od dzieciństwa gdzieś wśród norweskich fiordów, przez wiele walk oraz dowodów...

Semrau | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

"Ścieżka Gniewomira" to teleport do roku 1050, do wioski nieopodal Gniezna. Czytając, mamy szanse zapoznać się ze spowiedzią wojownika Gniewomira, która spisał ksiądz Anzelm. Książka opisuje pierwsze 20 burzliwych lat wojownika. Jego życie było usłane trudnościami. Urodzin się w niewielkiej chacie, wzniesionej na skalnym klifie. Jego ojcem był norweski Wiking, a matką fińska niewolnica. Los nie rozpieszczał Gniewomira, dlatego zanim zyskał tytuł wojownika, zmagał się z własnymi słabościami i dokonywać skomplikowanych wyborów. Jest to niesamowita podróż, którą naprawdę warto odbyć.

Ciacho | 2017-08-29