Przygody dobrego wojaka Szwejka

Tłumaczenie: Paweł Hulka-Laskowski
Wydawnictwo: Bellona
satyra
Marcin B

Tomy od I-IV Przygodami dobrego wojaka Szwejka literatura czeska przebojem wbiła się do literatury światowej. Bohater powieści Jaroslava Haška to niepozorny człowieczek, postawiony w obliczu tępej machiny biurokratyczno-wojskowej. Broni się przed nią mieszaniną sprytu i szyderstwa, demaskuje małość otoczenia. Wykonuje otrzymywane rozkazy tak dokładnie, że sprowadza całą sytuacęj d absurdu....

Tomy od I-IV

Przygodami dobrego wojaka Szwejka literatura czeska przebojem wbiła się do literatury światowej. Bohater powieści Jaroslava Haška to niepozorny człowieczek, postawiony w obliczu tępej machiny biurokratyczno-wojskowej. Broni się przed nią mieszaniną sprytu i szyderstwa, demaskuje małość otoczenia. Wykonuje otrzymywane rozkazy tak dokładnie, że sprowadza całą sytuacęj d absurdu. Jego dążenie do przetrwania, ubrane w maskę ślepego posłuszeństwa, doprowadza zwierzchników do bezsilnego szału. Nie wiedzą, czy mają do czynienia z genialnym kpiarzem, czy kompletnym matołem.

Powieść jest arcydziełem literatury antywojennej. Stanowi podzwonne dla rozlatującej się monarchii austro-węgierskiej. Obnaża knowania polityków, których efektem jest rzeź milionów ludzi podczas strasznej wojny.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

Arturion | 2018-01-04

Z jednej strony klasyka literatury antywojennej. Z drugiej - skrząca się dowcipem powieść obyczajowa, pokazująca w krzywym zwierciadle praską codzienność i porządki w Austro-Węgierskiej armii. Ale nie jest to ani niewybredna humoreska, ani nazbyt jednostronna agitka. Nic nie przeszkadza,że to książka sprzed stu lat! Jej siła tkwi w świetnie wykreowanych bohaterach, zwłaszcza tym, tytułowym, i w szczegółach. Zwłaszcza anegdotach i pojedynczych scenach skreślonych - jak w karykaturze - szybką a wprawną kreską.
Szkoda, że autor zmarł przedwcześnie i nie ukończył dalszych przygód Szwejka.

Indywiduum | 2017-10-29
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 29 października 2017

Świetne przesłanie. Autor pokazuje Austro-Węgry w sposób może i humorystyczny, wręcz przerysowany, ale koniec końców tak właśnie było. Zabawne anegdoty Szwejka i jego przygody to jedno, ale obraz armii tego państwa-lewiatana, które nie miało prawa bytu, to drugie, o wiele smutniejsze.
Austro-Węgry to nie Stany Zjednoczone Europy. To był Ciemnogród Europy, choć może nieco bardziej liberalny od pozostałych Ciemnogrodów, to sztucznie spajający wiele narodów w jedno - zdominowane przez szowinistycznych Niemców - państwo potwora.
Demoralizacja w armii, niskie morale, zbrodnia i ucisk, które ukazuje powieść, to tylko efekt, jaki wytworzyło posyłanie na wojnę ludzi, mających walczyć za nie swoją ojczyznę.

Ryszard Pałka | 2017-10-13
Przeczytana: 13 października 2017

I znowu sięgnąłem po pozycję którą czytałem wieki temu. I okazuje się że dalej śmieszy. Frajda jest niesamowita czytając tą książkę. Dla nieznających tej książki,jest to prześmiewczy obraz epizodów z I-szej wojny światowej. Polecam wszystkim

metal | 2017-10-10

Świetna