Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Wydawnictwo Rajd
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Modlin, twierdza, fort, przewodnik
meteor2017

Pierwsza część książki, to historia Twierdzy Modlin. W dalszej części jest dokładny opis poszczególnych elementów twierdzy - fortów i innych dzieł fortyfikacyjnych, koszar, oraz różnych budynków użytkowych. Następnie są informacje o cmentarzach, pomnikach, oraz różne ciekawostki związane z twierdzą, na koniec zaś propozycje tras zwiedzania. Przewodnik jest opatrzony licznymi zdjęciami...

Przewodnik jest opatrzony licznymi zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi, a także mapami z lokalizacją obiektów i schematami ich stanu zachowania. Do książki jest ponadto dołączona mapa Modlina i okolic z zaznaczonymi fortyfikacjami.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

meteor2017 | 2017-08-08

Gdy nabyłem tę książkę, to żałowałem że nie została napisana i wydana wcześniej, właśnie takiej pozycji mi brakowało podczas włóczenia się po Twierdzy Modlin.

Mamy tutaj opisaną historię twierdzy, do tego garść ciekawostek... jednak moim zdaniem najważniejsza jest część, w której wszystko po kolei jest opisane - forty, koszary, działobitnie, bastiony, bunkry, bramy, budynki użytkowe i inne... a przy tym ogromna ilość zdjęć, mapy z zaznaczona lokalizacją i schematami fortów ze stanem zachowania (co ułatwia znalezienie zachowanych do dziś elementów). Dużym plusem jest też dwustronna mapa - z jednej strony Modlin i przedmościa, czyli centralna część twierdzy (zaznaczone są na niej nawet nieistniejące już obiekty), a z drugiej okolice z obydwoma pierścieniami fortów, która jest bardzo przydatna podczas wycieczek.

Co prawda większość dostępnych i istniejących obiektów już wcześniej odwiedziłem, ale dysponując taką pozycją nie pozostawało nic innego jak znów ruszyć w teren z książką...

Na półkach