Twierdza Warszawa. Przewodnik historyczny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Rajd
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Warszawa, twierdza, fort, przewodnik
meteor2017

Pierwsza część książki, to historia Twierdzy Warszawa. W dalszej części jest dokładny opis poszczególnych fortyfikacji - cytadeli, fortów i innych dzieł fortyfikacyjnych (także tych nieistniejących), a na koniec propozycje tras zwiedzania. Dodatkowo są jeszcze wymienione i opisane dawne cerkwie w Warszawie i wizyty carskie w mieście. Przewodnik jest opatrzony licznymi zdjęciami archiwalnymi i...

Przewodnik jest opatrzony licznymi zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi, a także mapami z lokalizacją obiektów i schematami ich stanu zachowania. Do książki jest ponadto dołączona mapa Warszawy z zaznaczonymi fortyfikacjami.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

meteor2017 | 2017-08-08

Wcześniej czytałem przewodnik po Twierdzy Modlin tego samego autora i w tej samej formule... dlatego gdy została wydana ta książka, nabyłem ją bez zastanowienia.

Także tutaj już wcześniej znaczną część dostępnych i istniejących obiektów odwiedziłem już wcześniej, ale warto mieć pozycję w której są one dokładnie po kolei opisane i zaznaczone na mapach z uwzględnieniem stanu zachowania i dostępności obiektu. Są też opisane i zaznaczone obiekty nieistniejące (np. forty praskie). Jedynie brakuje mi tutaj rozdziału o niemieckich bunkrach Festung Warschau (tak jak w Twierdzy Modlin było o polskich schronach z międzywojnia).

Jest to bardzo przydatna książka i gdy wybieram się w okolice któregoś z fortów, to teraz najpierw zaglądam tutaj sprawdzić co tam jest do obejrzenia, a co przegapiłem.

Na półkach