Rosyjskie siły zbrojne. Aspekty wewnętrzne i kontekst polski

Cykl: Rosja. Wczoraj, dziś i jutro (tom 8)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Elevander

Prezentowana Czytelnikowi publikacja stanowi interesujący głos w dyskusji na polu naukowym dotyczący militarnej kultury i przeobrażeń w obrębie struktur siłowych Federacji Rosyjskiej. Temat analizowany niezbyt często, ale bardzo ważki z punktu widzenia zachodzących w ostatnim dwudziestoleciu przemian w Europie i świecie. W szeregu zagadnień podejmowanych przez specjalistów zajmujących się problematyką rosyjską, w tym militarną, znalazły się opracowania odnoszące się do samej armii rosyjskiej, relacji wojskowych Rosji z innymi krajami, w tym z Polską, oraz obrazu sił militarnych w rosyjskiej świadomości społecznej.

Dzięki zdiagnozowaniu przez autorów specjalizujących się w problematyce rosyjskich sił zbrojnych podstawowych problemów politycznych i strukturalno-instytucjonalnych powstała monografia o charakterze wielostronnym, ujmującym to zagadnienie w sposób właściwy nie tylko dla nauk wojskowych, ale również politologii, kulturoznawstwa, historii wojskowości czy nauk o komunikacji społecznej. Jej interdyscyplinarny charakter pozwala na uzyskanie o wiele pełniejszej diagnozy stanu i wizerunku rosyjskiej armii, jak również zaobserwowanie zmian zachodzących w obrębie kultury rosyjskiej, przejawiających się w umiejętnie podsycanym przez media wzroście zainteresowania tematyką wojenną w takich dziedzinach jak muzyka rozrywkowa czy film. W tej sytuacji mamy do czynienia z przypadkami relatywizowania historii, co budzi powszechny niepokój. Stąd zrodziła się potrzeba pochylenia się nad problematyką militaryzmu rosyjskiego i jego korelacji z innymi dziedzinami życia państwowego i społecznego Federacji Rosyjskiej, a także współoddziaływania na stosunki z sąsiadami, w tym z Polską.

Ze 'Wstępu'

źródło opisu: Fragment książki