Żydzi w Rzeczypospolitej w czasach Augusta II (1697-1733)

Cykl: Studia Judaica Cracoviensia. Series Dissertationum (tom 4)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
Elevander

W sferze zainteresowań autora leżą przede wszystkim poczynania organów władzy Rzeczypospolitej. Sytuacja Żydów w państwie, postawa wobec nich Kościoła, miast, szlacheckich właścicieli itp., pomimo tego, że znalazły w pracy odzwierciedlenie, są poruszane tylko w takim zakresie, w jakim tworzą niezbędne tło dla opisywanych zjawisk. Właśnie pod kątem poczynań Rzeczypospolitej starano się rozpatrywać wykorzystany materiał źródłowy. Można na jego podstawie próbować ustalić, w jaki sposób Żydzi byli postrzegani przez szlachtę zebraną na sejmikach, a szczególnie na sejmikach partykularnych czy konfederacjach. Zebrany materiał pozwala również uchwycić pewne elementy polityki Augusta II wobec Żydów w Rzeczypospolitej. Stworzony w ten sposób obraz winien ułatwić analizy i oceny mechanizmów kształtowania się postaw wobec Żydów w czasach saskich.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=018122

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=018122