Dziadek do orzechów

Okładka książki Dziadek do orzechów E.T.A. Hoffmann
Okładka książki Dziadek do orzechów
E.T.A. Hoffmann Wydawnictwo: Nasza Księgarnia bajki
bajki
Nasza Księgarnia
1968-01-01
Józef Kramsztyk, Krystyna Kuliczkowska
#hoffmann #bajki #boże narodzenie #choinka #prezenty #gwiazdka #dziadek do orzechów #dzieci

Przyznajmy szczerze, nie ma chyba nikogo, kto by nie słyszał nic o "Dziadku do Orzechów". To klasyka literatury świątecznej i dziecięcej, a czy znana zasłużenie? Moim zdaniem tak. Ja, jak pewnie wiele innych wtedy jeszcze dziewczynek, pierwszy raz z historią inspirowaną baśnią Hoffmanna spotkałam się w filmie "Barbie w Dziadku do orzechów", w którym też spotkałam się z pięknym baletem Piotra Czajkowskiego. Bajka mnie wtedy co prawda nie zachwyciła, jednak na pewno pozostała w pamięci. Nie mogę też nie wspomnieć o zbiorze "Język cierni" autorstwa Leigh Bardugo, w którym baśń z Kerchu inspirowana jest właśnie "Dziadkiem do Orzechów".
Przyjrzymy się więc fabule tego znanego dzieła. Akcja zaczyna się w Wigilię, kiedy to siedmioletnia Klara i jej brat Fred dostają od ojca chrzestnego, Droselmajera, dziadka do orzechów w kształcie żołnierza. Dzieci zaczynają bawić się prezentem, dając dziadkowi orzechy do rozłupania. Fred daje jednak zbyt duże i dziadek się psuje. Klara postanawia zaopiekować się chorą zabawką i kiedy wszyscy idą już spać, szykuje dziadkowi wygodne łóżeczko w komodzie. Nagle jednak ze wszystkich kątów pokoju wylegają myszy na czele z siedmiogłowym Królem, zaś dziadek do orzechów i inne zabawki ożywają i zaczynają walczyć z mysią armią...

Cała historia Klary i jej dziadka do orzechów jest przeurocza, napisana ładnym językiem, działająca na wyobraźnię. Nie da się nie uśmiechnąć, czytając o królu, który zasłabł, bo w kiełbasie było za mało słoniny, czy też widząc, jaka czuła jest mała Klara dla chorej zabawki i ile dla niej poświęca. Klimat dziewiętnastowiecznych Świąt jest niesamowity, rozczula zachwyt Klary nad laleczkami i Freda nad zabawkową armią husarzy. Ale mamy też wiarygodną postawę rodziców, którzy nie wierzą w opowieści córeczki, co ją bardzo, bardzo smuci. Należy również wspomnieć o królestwie, o którym marzy każdy łakomczuch - nieważne, czy mały, czy duży - a więc o królestwie zrobionym z cukru, piernika, marcepanu i innych łakoci.

Jest to śliczna, bajkowa opowieść z morałem, który jest nienachalny, ale jednak wyczuwalny. Można tu chociażby ukazać różnicę między postawą Klary a księżniczki Pirlipaty. Jedynym minusem, jakiego znalazłam, jest to, że nie dostajemy odpowiedzi, dlaczego ojciec chrzestny "zmienił front". W każdym razie ja od siebie bardzo polecam, miano klasyki jest tu zdecydowanie uzasadnione!

Mam to szczęście, że prawdopodobnie posiadam jedno z najpiękniejszych wydań "Dziadka do Orzechów" z ilustracjami Szancera.
Długo się zbierałam, by przeczytać tę bajkę, aż się zebrałam, a właściwie zebrała mnie nadchodząca wielkimi krokami premiera filmu, na podstawie tejże opowieści Hoffmanna.
Nie żałuję!
Dzięki tej krótkiej historii, przeniosłam się do świata zupełnie niezwykłego. Poznałam wspaniałego Dziadka do Orzechów, byłam na chwilę Klarą i odwiedziłam słodkie królestwo. Palce lizać!
Polecam, choć ja zawsze polecam wszelkie baśnie, legendy, bajki i podania. Dajcie się porwać tej opowieści i razem z bohaterami uczcie się dobra i wystrzegajcie niegodziwości.
7/10

Nie żałuję!
Dzięki tej krótkiej historii, przeniosłam się do świata zupełnie...

Nie wiem czy to kwestia wieku, że jestem już zbyt duża na takie książki ale kilkakrotnie usnęłam czytając tę książkę.

• Literatura dziecięca

Dodaj cytat z książki Dziadek do orzechów