Ożenek poety Ibrahima Sinasiego i narodziny teatru tureckiego

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
teatr
Elevander

Ożenek poety to pierwsza turecka sztuka sceniczna, napisana i opublikowana w roku 1860. Choć w tym czasie powstało kilka innych utworów scenicznych w języku tureckim, nie ukazały się one drukiem przed Ożenkiem poety, są dziełami anonimowymi lub mają charakter przeróbek dzieł europejskich. Tak więc sztukę İbrahima Şinasiego należy uważać za pierwszy oryginalny utwór sceniczny w historii tureckiej dramaturgii. Wagę tej komedii podkreśla odważna tematyka, związana z krytykowanym przez autora tradycyjnym w muzułmańskich społecznościach obyczajem zawierania małżeństwa.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=24978

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=24978