Oblicza świętego Wojciecha na monetach Bolesława Kędzierzawego

Cykl: Zeszyty Łosieńskie (tom 3)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
Elevander

O książce: Niniejsza publikacja, którą oddajemy do rąk czytelnika, jest katalogiem do wystawy: Oblicza świętego Wojciecha planowanej przez Muzeum Miejsckie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej. [...] Pomysł zorganizowania ekspozycji zrodził się podczas prac nad tzw. "Skarbem hutnika" odkrytym w 2006 roku [...] Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas bogactwo wariantów stempli menniczych przyciągnie uwagę badaczy tematyki, kolekcjonerów i miłośników historii. (ze Wstępu)

"Rozmus i Tokaj przedstawiają w publikacji jak doszło do odkrycia, dlaczego akurat te monety są tematem pracy; krótko przypominają życiorys św. Wojciecha oraz jak w okresie wczesnego średniowiecza wyglądały przedstawienia świętego na zachowanych zabytkach. Dalej następuje krótka charakterystyka monet, wizerunków, różnych rodzajów legend otokowych z wizerunkiem świętego. Jak już wspomniałem wyżej, Autorzy swoją publikacją otworzyli kolejne drzwi do badań numizmatycznych, a także ikonograficznych (sprawa wizerunku świętego jako ikony). " (fragment recenzji tomu pochodzący ze strony Koła Naukowego Historyków Studentów UJ)

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=1111255

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=1111255