Nowe początki starego Dubiecka

Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
Elevander

Dzisiejsze Dubiecko to wieś, siedziba gminy w powiecie przemyskim. Niniejsza publikacja przedstawia wyniki badań historyczno-archeologicznych prowadzonych na terenie wsi, dzięki którym udało się poznać nieznane dotąd wątki z historii Dubiecka. W 1407 roku, a więc równo sześćset lat temu, osadzono je w całkiem innym miejscu niż dzisiejsze. Opisane tu Dubiecko przejęło nazwę od starszej wsi,...

W 1407 roku, a więc równo sześćset lat temu, osadzono je w całkiem innym miejscu niż dzisiejsze. Opisane tu Dubiecko przejęło nazwę od starszej wsi, która miała leżeć na prawym brzegu Sanu (...). W rzeczywistości we wskazanym punkcie u stóp wzgórza Horodysko najpierw lokowano miasto (...). Po kilkunastu, a może dopiero po kilkudziesięciu latach na grunty opuszczone przez mieszczan wprowadzono wioskę, znaną od lat trzydziestych XV wieku jako Ruskie lub Stare Dubiecko.

Spis treści:

1. Wprowadzenie
2. Pierwsze wiadomości historyczne o Dubiecku
3. Manuskrypt księdza Boboli
4. Wędrówka miasta
5. Położenie najstarszej wsi Dubiecko
5.1. Krytyka dotychczasowych poglądów
5.2. Lokalizacja średniowiecznej wsi Dubiecko w świetle danych archeologicznych
6. Kto i kiedy przeniósł miasto?
7. Na tropach rezydencji Kmitów
8. Gród z IX-XI w. na Horodysku
8.1. Wielkość i układ umocnień
8.2. Zabudowa i datowanie grodu
9. Gdzie stał zameczek Kmitów?
10. Kasztel nad bramą
11. Zamiast zakończenia
Literatura
New Beginnings of the Old Dubiecko (Summary)
Figure captions

Prof. dr hab. Michał Parczewski jest archeologiem, pracownikiem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorem prawie dwustu publikacji naukowych, w tym ośmiu książek.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=18671

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=18671