Okładka książki Jestem wrakiem, to jest mój dziennik. Alternatywny poradnik dla wyprutych rodziców Shannon Cullen
Shannon Cullen Wydawnictwo: Marginesy poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
I’m Wrecked, This Is My Journal
Marginesy
2017-09-13
2017-09-13
Magdalena Zielińska
Magdalena Zielińska

Taka fajna propozycja dla świeżo upieczonych rodziców ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa Marginesy. Choć bycie rodzicem to ciężki kawałek chleba, ale według mnie też coś najlepszego i najpiękniejszego co może spotkać człowieka. Fajnie, że teraz coraz więcej książek które związane są z tym tematem pojawia się na rynku. Zawsze można coś fajnego poczytać, rozluźnić się, czegoś dowiedzieć.

Ja miałam to szczęście, że i przy pierwszym dziecku i teraz przy drugim, nie byłam wrakiem. Fakt zdarzały się gorsze dni, czy noce, ale nie było tak źle i mam nadzieję, że nie będzie. Jakoś daję rady, fakt zmęczona jestem, ale kto przy dzieciach nie jest ;-).

Ta książka to nie poradnik, to kreatywny pamiętnik w którym możecie opisać jak wyglądało Wasze rodzicielstwo, nabierzecie dystansu do pewnych rzeczy i rozerwiecie się. to quizy, rebusy, krzyżówki, które połączone są z rodzicielstwem. Oprócz tego znajdziemy w nim kolorowanki, wykreślanki i cytaty. Nauczycie się też wymawiać imię waszego dziecka w języku migowym. Jeśli potraficie do życia i do rodzicielstwa podejść z przymrożeniem oka, bardziej na luzie to poradnik, to świetna sprawa do tego, żeby po prostu troszkę się rozluźnić. Będzie on tez kiedyś fajną pamiątką, którą możecie pokazać swojemu dziecku jak będzie większe.

Oto kilka cytatów, które mi się spodobały :-)

" Rodzicielstwo to poświęcenie wszystkiego. Poza winem, czekoladą i kofeiną "

"90 % rodzicielstwa schodzi na zastanawianiu się, dlaczego to jest mokre?"

"Bycie rodzicem uświadamia, że prawie wszystko da się zrobić jedną ręką "

Nie zdajesz sobie sprawy ilu ludzi nie lubisz, dopóki nie musisz wybrać imienia dla swojego dziecka "

1964

Rodzicielstwo to ciężki kawałek chleba - początkowo praca nad jego upieczeniem jest najczęściej prosta, lekka i przyjemna, ale później jest już tylko pod górkę. Jednak uważam, że jest to coś najpiękniejszego, co może spotkać człowieka, o ile oczywiście tego pragnie. Wydaje się, iż na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej lektur związanych z tą tematyką, dlatego zaintrygowała mnie jedna z nich, mianowicie "Jestem wrakiem, to jest mój dziennik. Alternatywny poradnik dla wyprutych rodziców".

Już sam tytuł jest kontrowersyjny, wszak nie śpię od prawie dwóch lat (czasami uda mi się przespać ze dwie do trzech godzin ciągiem, ale to tak raz na kilka tygodni, a może nawet miesięcy),bez porannej kawy nigdzie nie wychodzę; nie mam pojęcia, co dzieje się na świecie; mam ogromne zaległości w życiu towarzyskim, a także kulturowym; czasami zapominam, jaki jest dzień tygodnia (co do miesięcy - mam wrażenie, że już w wakacje był październik),zatem... kto, jak nie ja powinien być tytułowym wrakiem? Wypruta też jestem, ale i tak nie zamieniłabym się teraz miejscami z bezdzietną kobietą, bo nie wyobrażam sobie życia bez mojego malucha. Owszem, bywam, a w zasadzie jestem notorycznie zmęczona, ale wiem, że to kiedyś minie i jeszcze będę tęsknić za tym marudzeniem, wiszeniem na mnie przez niemal cały dzień, niemożnością pójścia do łazienki w samotności, a także nieustannym przytulaniem. Dlatego staram się doceniać to, co tu i teraz, bo czas bardzo szybko mija, a kiedy już padam na twarz, to zawsze mogę wyżyć się na dzienniku, ponieważ on tak dobrze mnie rozumie...

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ byłam przekonana, iż to, jak wskazuje tytuł, poradnik dla rodziców. Generalnie w ciemno sięgam po wszelkie lektury poruszające temat macierzyństwa, chociaż dość rzadko czytam poradniki ze względu na to, że mam w domu High Need Baby przejawiające niemal wszystkie typowe objawy bycia dzieckiem wymagającym. Z tego względu wszelkie porady dotyczące wychowywania mogę wsadzić sobie głęboko w kieszeń, bo takie numery to nie z moim synkiem. Niemniej zaskoczyła mnie sama forma Jestem wrakiem, to jest mój dziennik, ponieważ brakuje w nim wskazówek rodzicielskich, a wręcz przeciwnie - Shannon Cullen zdaje się wiedzieć, jak to z dzieciakami bywa.

"Jestem wrakiem, to jest mój dziennik" to takie "Zniszcz ten dziennik" w wersji dla rodzica. Możemy tutaj wyżyć się, wyżalić, a także podzielić radościami bądź zapisać istotne momenty z życia naszej pociechy. Shannon Cullen pozwala nam odreagować nagromadzony stres po ciężkim dniu (albo ciężkich latach) - daje możliwość malowania, kolorowania, rysowania, projektowania, wymieniania różnorodnych rzeczy, dawania rad sobie i innym, odmóżdżenia oraz ruszenia swoimi szarymi komórkami.

Zasiadając do wypełniania tego dziennika, radzę położyć w pobliżu dużo kredek i mazaków. Ponadto przyda się dobry humor i lampka wina (chyba, że mamusia karmi piersią jak ja, zatem bezalkoholowe piwo, kawa albo gorąca czekolada też wskazane),kiedy człowiek zanurzy się we wspomnieniach albo ma świadomość tego, iż rodzicielstwo jest niezwykle ciężkim zadaniem, ale... za to jakim wdzięcznym i niezapomnianym.

1966

Dzisiaj mam propozycję dla rodziców. Tych świeżo upieczonych i oczekujących na narodziny dziecka. Nie ma przepisu na idealne rodzicielstwo. Można czytać tysiące książek na ten temat, a i tak życie zweryfikuje wszystko. Zamiast jednak załamać się, lepiej wziąć byka za rogi i opisać gdzieś swoje przeżycia. Naprzeciw wychodzi Shannon Cullen ze swoją publikacją.

Jeśli myślicie, że znajdziecie tu porady dotyczące wychowania dziecka, muszę Was rozczarować. To jest kreatywny pamiętnik wychowywania, dzięki któremu nie tylko momentami będziecie mogli nabrać dystansu do pewnych spraw, ale także będziecie mieć możliwość, by opisać to, w jaki sposób wyglądało Wasze rodzicielstwo.

Co znajdziecie w tej książce? Na przykład bingo rodzica. Skreślacie na nim to, co przydarzyło się Wam w ciągu zeszłego tygodnia. Jeśli uda się zaliczyć wszystko - możecie napić się piwa albo wina (tako rzecze autorka, żeby nie było, że mam zamiar Was rozpijać). Poza tym będziecie mogli nauczyć się imienia swojego dziecka w języku migowym, a także stworzyć diagram czynności, jakie wykonaliście danego dnia. Myślę, że po paru latach to będzie fajna pamiątka, którą pokażecie dziecku, żeby przekonało się, jak szło Wam jego wychowywanie.

To publikacja, do której trzeba podejść z przymrużeniem oka. Ona nie uczy nikogo tego, jak wychowywać dziecko. Pokazuje zaś, do czego może być zdolne. Tu nie ma kolorowego macierzyństwa, które jest idealne. Autorka jest matką dwójki dzieci i wie, do czego potrafią być zdolne. Stara się zwrócić na to uwagę w swojej książce.

Shannon Cullen nie owija w bawełnę. W rodzicielstwie raz się wygrywa, raz ponosi się porażkę. Ale takie jest życie. Jeżeli chcecie mieć pamiątkę z czasów dziecięcych swojego dziecka, myślę, że śmiało możecie rozejrzeć się za tą książką. Mam nadzieję, że będzie dla Was odskocznią i dostarczy zabawy.

www.czytelnia-mola-ksiazkowego.pl

Jeśli...